Anasayfa / EĞİTİM / BİLİM - TEKNOLOJİ / 21. YÜZYIL USULÜ EĞİTİM: ROBOTİK UYGULAMALAR

21. YÜZYIL USULÜ EĞİTİM: ROBOTİK UYGULAMALAR

Robotik eğitim

Artık bilgisayar kontrollü olan elektronik cihazlar, hayatın tüm alanında hakim olmuş durumda. Bu cihazları kullanmak olmazsa olmazlarımız arasına çoktan girdi. İşte bu cihazları sadece kullanan değil, onları yönlendiren de olabilmek için çocuklar küçük yaşta robotik eğitimle tanışmaya başlıyor. 

Dünyada önemi kavranan robotik eğitimin bilinçli verilmesi için müfredata koyma ve konu hakkında kurslar düzenlemeye kadar bir çok girişimde bulunuluyor. 21. yüzyıl için büyük bir gereklilik olan robotik eğitim, çocuklara küçük yaşta öğretilmeye başlandı bile. Programlama dilini kavrayan çocuklar, teknolojik bir alt yapıya şimdiden sahip oluyor. Birçok ülkede temel eğitim statüsüne alınan bu metot, projeler geliştirilerek yaygın bir şekilde uygulanmaya çalışılıyor.

Eğitim için gerekli ekipmanlar pahalı

Tabi robotik uygulamalar, güçlü donanımsal birtakım ekipmanları gerekli kıldığı için oldukça pahalı bir eğitim şekli olarak dikkat çekiyor. Bu yüzden okullarda kodlamaya yönelik eğitim verilse de robotik uygulamaya ilişkin çalışmalar ya yapılamıyor ya da kısıtlı imkanlarla gerçekleştiriliyor. Öğrencilerin oldukça eğlendiği ve zevk duyduğu robotik uygulamalar için, bir diğer alternatif de teknoloji alanında eğitim veren bazı kurslar oluyor.

“Yeni çağın en büyük gerekliliklerinden biri olan robotik uygulamalar için, devletler ciddi harcama kalemleri oluşturmaya çoktan başladı bile…”

Robotik eğitim

Robotik eğitim, pedagojik açıdan ciddi katkılar sağlıyor

Robotik eğitim, pedagojik açıdan çocuklara ciddi katkılar sağlıyor. Her gün televizyonda, çizgi filmlerde gördükleri robotların programlanmasına ilişkin eğlenceli bir eğitim süreci içerisine giren öğrencilerin yönlendirilmesi için eğitimcilere de büyük görev düşüyor. Eğitimcinin, robotların programlanmasına ilişkin çocuklara düşünmeyi öğretmesi oldukça önemli. Onların robotlara ilişkin çocuklara vereceği bilgiler hayati değer taşımakta. Sevdikleri oyuncakların eğitimde kullanılması, öğrenim sürecini kolaylaştırır, programlama dilini öğrenmelerine yardımcı olur. Bu eğitimin, problemlerin çok yönlü çözümünü sağlamak, eleştirel ve sistematik düşünebilme, takım çalışmasına yatkın hale gelebilme gibi çok sayıda faydası var.

“Çocukların, bilgisayarın başında geçirdiği vakit de göz önüne alındığında, bu zamanın eğitime evrilmesinin ne kadar faydalı olacağı ortaya çıkacaktır.” 

Robotik eğitimin ana konuları

Çeşitli amaçlara yönelik olarak hareketli obje ve robotların tasarlanmasına ilişkin alt yapının verildiği robotik uygulamalar kapsamında, breadboard tanıma, mekanik ve elektronik tasarım, algoritma hazırlanması, dijital ve analog kontrol üniteleri, algılayıcı sensör seçimi gibi değişik alanlarda eğitim verilmekte. Söz konusu eğitimler hem teorik hem de pratik olarak çocuklara beceri, bilginlik ve yetkinlik kazandırıyor.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir