Anasayfa / EĞİTİM / ADAPTASYON SÜRECİNİN ANAHTARI: ARKADAŞLIK KURMAK

ADAPTASYON SÜRECİNİN ANAHTARI: ARKADAŞLIK KURMAK

Adaptasyon Süreci

Yetişkin insanlar için bile yeni bir ortama girmek ve oraya alışmak, süreç isteyen, sabır gerektiren bir olgudur. Ailelerinin sıcak ev ortamından okul gibi yepyeni ve yabancı bir ortama geçecek çocuklarımız için de kolay olmayacaktır. Hatta bu durum strese bile neden olabilir. Ailelerinin artık yanında olmayacağını bilen ya da okul değiştirdiği için eski arkadaşlarından uzakta kalan çocuklar endişe yaşayabilirler. Uzmanlara göre, yeni okula alışmanın ve adaptasyonun en önemli anahtarı yeni arkadaşlar edinmek.

Adaptasyon sürecinde veliler ve öğretmenler başrolde olmalı

Okula yeni başlayan genç bireyler ve okulunu değiştiren öğrenciler için çeşitli adaptasyon sorunları baş gösterebilir. Eski arkadaşlarını ya da evi muhakkak özlerler. Fakat bu durumu yönetmelerinde onlara yardımcı olmak çok önemlidir. Uyum sağlayamama ya da kendilerini hepten yalnız hissetme gibi endişeler çocukların verimini düşürebilir. Derslere odaklanmalarını zora sokabilir. Bu hususta çocuğun yardımına veliler ve öğretmenler koşmalıdır. Aileler, nasıl arkadaş edinileceği konusunda çocuklarına bilgiler vermelidir. Öğretmenler de bu konuda velilerle işbirliği yapmalı ve çocukların eğitim sistemine entegre olmasına en yüksek katkıyı yapmalıdırlar.

“Uyum sağlayamama ya da kendilerini hepten yalnız hissetme gibi endişeler çocukların verimini düşürebilir. Derslere odaklanmalarını zora sokabilir.”

Adaptasyon Süreci

Mutluluğu simgeleyen bir nesne belirleyin

Çocuklar uzun okul saatlerinde tek başlarına eğitimlerini sürdürmek ve birey olmayı öğrenmek durumundadır. Fakat bazı zamanlar kendilerini yeterince güvende hissedemeyebilirler. Böyle zamanlarda bir büyükleri ile iletişim kurmak onları rahatlatır. Güvensizlik hissine kapılmaları, oradan sıkılmalarına ve ayrılmak istemelerine de sebep olabilir.

Bunu engellemek için öğretmenlerin durumu kontrol etmeleri adına, onlara ricada bulunabilirsiniz. Çocuğunuzun kendini yalnız hissettiğinde ya da tek başına bir problemi çözemediğinde öğretmeni ile iletişim kurmayı ona öğretmeniz faydalı olacaktır. Aynı zamanda küçük jestlerle de ona yardımcı olabilirsiniz. Mesela, ebeveynleri ya da sevdiği biri ile çekilmiş bir fotoğrafını ya da anne-babasının bir kalp çizerek içine ‘seni seviyorum’ yazdığı bir notu çantasına koymak bir yöntemdir.

Bunlar gibi çocuğunuzla aranızdaki özel iletişime göre mutluluğu simgeleyen bir nesne belirleyerek onu da çantasına koyabilirsiniz.

“Güvensizlik hissine kapılmaları, okuldan sıkılmalarına ve ayrılmak istemelerine de sebep olabilir. Bunu engellemek için öğretmenlerin bu durumu kontrol etmeleri adına onlardan rica edebilirsiniz.”

Adaptasyon Süreci

Yeni arkadaşlar, daha hızlı uyum

Çocuklarınız okuldan geldiğinde bir süre derslerindeki başarıyı sormak ve onu başka çocuklarla karşılaştırmak yerine; okulda neler yaptığını dinleyin. Anlatsın, rahatlasın… Daha sonra çocuğunuzla birlikte vakit geçirmeyi de ihmal etmeyin. Bu arada çocuğunuzun arkadaş edinip edinmediğini anlamanız çok kolay olacaktır. Eğer bu noktada bir problem gözünüze batarsa, öğretmeni ile birlikte arkadaş edinme konusunda ona yardımcı olmanın yollarını arayın. Fakat bunu kendisinin yapmasına ön ayak olacak şekilde onu hazırlamalısınız, arkadaşını da kendiniz bulacak kadar müdahil olmamaya da özen gösterin.

Adaptasyon Süreci

Problemler sonradan da ortaya çıkabilir

Çocuğunuz yeni bir okul dönemine başladı, her şey ideal görünüyor. Bu iyi bir şey fakat bazen zaman içinde sorunlar baş gösterebilir. Çocuğunuzun okula karşı isteği net bir şekilde azalabilir, erken uyanmaya direnebilirler. Okulda can sıkıcı bazı şeylerden tedirgin olabilir hatta ağlayabilirler. Çocuklar birey olarak saf ve temiz olabilirler; fakat okul ortamında bazen birbirlerine karşı sert özelliklerini de keşfedebilirler. Çocuğunuz böyle bir duruma maruz kalabilir ya da bırakabilir. Dersleri anlayamama problemi de yaşayabilir.

Okulda yaşadığı sorunu dikkatli bir yöntemle öğrenmek çok önemlidir. Direkt sorularla sorgulanan bir çocuk, problemi saklama eğiliminde olacaktır. Bunu oyunlar vasıtasıyla çocuklara söyletmek en güzelidir. Özellikle dersi anlamama ya da zorbalıkla karşılaşması durumunda problemleri erken keşfedip öğretmeni ile istişare ederek halletmek gerekiyor.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir