Anasayfa / EĞİTİM / BESLENME LİSTESİNDEN UZAK DURMASI GEREKEN BİR ALIŞKANLIK: FAST FOOD

BESLENME LİSTESİNDEN UZAK DURMASI GEREKEN BİR ALIŞKANLIK: FAST FOOD

Fast Food

Görüntüleri ve lezzetleri ile insanları cezbeden bir yemek alışkanlığı fast food. Gerek çocuklar, gerekse yetişkinler, erişimi ve tüketimi kolay olan bu besinleri oldukça cazip buluyor ve alışkanlık haline getiriyor. Ancak, zararları bilim çevrelerince de kabul edilen bu yiyeceklerin, özellikle de çocuklardan uzak tutulması gerekiyor.

Sebeplerine geçmeden önce bu yiyecek grubunun çocuklara yetişkinlerden daha fazla zarar verdiğini söylemek gerekiyor. Çocukların gelişim evresinde olması ve bünyelerinin de bunun akabinde çok zayıf olması, ilerleyen yıllarda büyük problemlerin kapısını arayabilir. Evet, büyük problemler… Çünkü obeziteye dönen kilo problemleri, fiziksel rahatsızlıklar ve kalp damar hastalıklarını küçük bir problem olarak nitelendirmek yanlış olur. Şimdi dönelim fast foodun zararlarına…

Fast Food kalp ve damar hastalıklarını tetikliyor

Bu yiyeceklerin içerisinde oldukça fazla hayvansal yağ bulunmakta. Bu da kalp ve damar hastalıklarının tetikçisi. Kronik birçok problem, bu yağlar ile kendisine en uygun zemini hazırlıyor.

Fast food yiyeceklerin mineral ve vitamin noktasında da oldukça düşük bir besin değeri var. Çocukların bağışıklık sistemleri bu yüzden zayıflar.

Fast food grubunun içerisindeki vazgeçilmez bir yiyecek de patates kızartması. Ancak o çok sevilen patateslerin çok uzun zaman bekleyen yağın içerisinde hazır hale getirilmesi, kimyasal açıdan bozulmaları anlamını taşıyor. Buna yanan patatesleri de ekleyelim… Evet, sadece bu unsurlar kanserin tetiklenmesi açısından önemli etkiye sahip.

“Fast food yiyecek türünün görüntüsüyle aldatmasına izin vermeyin. Zararı çok. Bu gerçeği aklınızdan çıkarmayın…”

Fast Food

Fast Food’un zararı bir değil bin!

Fast food ürünlerinin yanında tüketilen ve içerisinde yoğun bir şekilde kafein barındıran birtakım içecekler de vücut kimyasını bozmakta. Bunun, ruhsal açıdan olumsuzluklar barındırdığı belirtiliyor.

Söz konusu yiyecek grubunun içerisinde çok fazla tuz ve sodyum bulunması, tansiyon sıkıntılarının baş göstermesine sebep olabilir. İçeriğindeki koruyucu maddelerin çokluğu, kimyasal ve bazı renklendiriciler, özellikle çocukların bünyesi için zararlı etkilere sahip. Bu özelliklerin tamamı, fast food yiyecek türünden neden uzak durulması gerektiği sorusunu cevaplandırmaya yetiyor.

“Zararı bilimsel çevrelerce de kanıtlanan fast foodu alışkanlık listesinden çıkarın. Çocuğun aile kültürü içerisinde sağlıklı besinler tüketmesi gerektiğini telkin edin.”

Anne ve babaların, çocuklarını böyle zararlı bir etkiye sahip yiyecek türünden uzak tutmaları ve onlara bunu sebepleriyle anlatıp bilinçlendirmesi gerekiyor. Çocuğun evde hazırlanan sağlıklı besinleri bir aile kültürü içerisinde tüketmeyi öğrenmesi, bu konuda eğitilmesi önemli bir adımdır. Unutmayın, obezite sorunlarından dolayı azımsanamayacak sayıda insan hayatını kaybediyor.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir