Son Haberler
Anasayfa / EĞİTİM / BİLİM - TEKNOLOJİ / İCAT ÇIKARANLARIN AMİRAL GEMİSİ: MAKER HAREKETİ

İCAT ÇIKARANLARIN AMİRAL GEMİSİ: MAKER HAREKETİ

Maker Hareketi

Maker hareketi, teknolojiyle bezenen dünyamızda, en güncel akımlardan biri. İngilizce’de kelime olarak ‘yapmak’ anlamına gelen ‘make’ sözcüğünden türemiş. ‘Kendin Yap’ kültürüyle teknolojiyi iç içe geçiren bu akım, gelecekte daha da söz sahibi olacağa benziyor. 

Öncelikle, maker hareketinin rekabet yerine paylaşımı ön plana aldığını söyleyelim. Bununla birlikte, paradan ziyade yetenek, ezberden ziyade de deneyimi daha kıymetli buluyor. İnsanların hayal güçlerini zorlamasını, tasarım yapmasını, bunu deneyimleyip üretime katkı sağlamasını teşvik eden bir hareket maker hareketi. Araştıran, çözüm odaklı düşünen, yetenekli bir ruh sahibi herkesin maker olduğunu net bir şekilde iletebiliriz. 

“Evet, bir maker, elinde bulunan en objelerden bir teknoloji hareketi doğurabilir. Adamların ruhu buna müsait…”

MAKER HAREKETİNİN SINIRLARI YOK!

Peki makerın üretim alanları nelerdir? Doğrusu bunu sınırlandırmak, hareketin ruhuna ters. Bir maker, olmayan bir şeyi hayal gücüyle oluşturup, ortaya bir ürün koyabilir. Bunlar ne mi olabilir? Mesela, sensör aracılığı ile çalışan bir çok sistem… Örneğin bir robot… Üretim, makerın tamamen hayal gücüne dayalı. Herkesin ihtiyaç duyduğu, ancak bugüne kadar akla hiç gelmemiş en basit bir şey bile makerın üretim alanına girebilir. Bu, dünyanın çok farklı noktalarında, bilim insanları tarafından üzerinde çalışılan bir teknolojinin oluşmasına zemin hazırlayabilir. Dale Dougherty’nin öncülüğünü yaptığı bu hareket, dediğimiz gibi, araştırma ruhunu öncü kılan bir akım. 

YANLIŞ YAPMAKTAN MUTLU OLAN KİŞİ!

Aslında maker ile ilgili yapılan tanımların çeşitliliğine göz attığımızda, zenginliği ve hayal gücünün ufkunu da net bir şekilde gözlemleyebiliriz. Bir platformda yapılan ‘maker’ tanımlarında ortaya çıkan çeşitlilik bunu gösteriyor. Örneğin, bir kişi makerı, ihtiyaç duyduğu objeleri, bulamadığı objelerle kullanıp üreten kişi olarak nitelendiriyor. Yine bir başkası ‘yanlış yapmaktan mutlu olan kişi’ tanımlaması yapıyor. Tüketmekten önce üretmeyi düşünen kişi, çocukluk hayallerini ürüne dönüştüren kişi, motive, inatçı gibi tüm sıfatlar, makerin sorumluluk sahasını olabildiğince genişletiyor. 

“Gördüğünüz gibi maker denilen kişiyi tek bir tanım içerisine hapsetmek o kadar kolay değil. Hayal dünyanın büyüklüğü makerlik oranını doğrudan etkiliyor.”

İşte üretmenin tadına varanların, yeni teknolojilerin peşinde koşan, kendi hayatını olduğu gibi başkalarının hayatını kolaylaştıran insanların, hep birlikte kaptan köşkünde oturduğu bir alan maker hareketi. Tanım kafanızda oturduysa, bir sonraki makalelerimizde konuyu daha derinlemesine irdeleyelim…

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Yeni Çağın Meslekleri

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ GENÇLERİMİZİ YENİ ÇAĞIN MESLEKLERİNE HAZIRLAMALI

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından derlenen bilgilere göre Türkiye’de 2017 yılında bilişim pazarı büyüklüğünün 116,9 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir