Son Haberler
Anasayfa / EĞİTİM / BİLİM - TEKNOLOJİ / MAKER EĞİTİMİ İÇİN NASIL BİR MÜFREDAT HAZIRLANMALI?

MAKER EĞİTİMİ İÇİN NASIL BİR MÜFREDAT HAZIRLANMALI?

Maker Eğitim Müfredat

Bu yazımız maker eğitimini aldıktan sonra mentörlük yapmak isteyen öğretmenlere. Gerekli donanımı edindiniz ve maker ruhunu öğrencilerinize aktarma kısmına geldiniz… Nasıl bir müfredat programı hazırlamalısınız? Ya da hazırlamalı mısınız? Kafanız karışmasın. Aslında mesele o kadar zor değil ancak sizden sabırlı olmanızı talep edeceğiz… 

Maker konusunda bir müfredat programı oluşturmak oldukça önemli bir konu. Eğer maker eğitimi için elinize tutuşturulacak hazır bir müfredat bekliyorsanız, siz aldığınız eğitimden de hiçbir şey anlamamışsınız demektir. Bunun maker ruhuna ters bir durum olduğunu söylememize gerek yok diye düşünüyoruz. Evet, başta dediğimiz gibi bu zorlu bir süreç. Maker eğitimini, mevcut derslerle entegre bir şekilde yürütmek daha zor. Sebebi oldukça basit. Konuya her öğrenci aynı seviyede ilgi ve alaka göstermeyecektir. Çalışmanızın yoğunluğuyla orantılı bir başarı yakalayamayabilirsiniz. Ancak bu başlı başına bir kriter değil elbette. Öğrencilerinize ilk olarak maker olgusunu detaylarıyla anlatmalı, bu işin ruhunu onlara işlemelisiniz. 

MAKER HAREKETİ SADECE TEKNOLOJİDEN İBARET DEĞİL 

Maker hareketi sadece teknolojik malzemelerden ibaret olmadığını net bir şekilde hissettirmelisiniz. Onlar, eldeki malzemeler aracılığıyla üretime nasıl katkı sağlayacağını bilmeli. Bu, işi daha eğlenceli hale getirecektir. Ardından, temel elektronik bilgilerinden ardunio konusuna geçişler yapılabilir. Bulunduğunuz kurumda 3 boyutlu bir yazıcınız varsa, işler daha da kolaylaşacaktır. 3D tasarımı konusunda, lazım olan malzemelerin tasarım aşamasından sonra basım işlemleri gerçekleştirilebilir. 

Peki işiniz bitti mi? Tabi ki hayır… Şimdi de anlattığınız bilgiler ışığında, sıra tasarımı elektronik ile birleştirmeye geldi. Öğrencilerden bu konuda proje isteyebilir, onların seviyeleri ölçüsünde de standart müfredatın içerisinde uygulama safhaları oluşturabilirsiniz. 

KULÜP ÇALIŞMASINDAN DAHA HIZLI VERİM ALINIR 

Tabi bunu dersin dışında bir faaliyet alanı oluşturmak da bir tercihtir. Yani, bir kulüp çalışmasından bahsediyoruz. Aslında bu yöntem daha etkilidir. Çünkü kulübe, bu işe ilgi duyan çocuklar yönelecektir. Bu da sizin daha hızlı, planlı hareket etmenize imkan sağlar. Temel bilgilerin ardından daha seri bir şekilde projeye dayanan çalışmalara geçebilirsiniz. Tabi, bu hızın da iyi ayarlanması çocukların yararına olacaktır. Öğrencilerle hazırlayacağınız projeler doğrultusunda farklı etkinliklere de imza atabilirsiniz. Mesela, projeleri oylamaya sunabilir, verimli bir fikir jimnastiği ortamı oluşturabilirsiniz. Müfredat da bir müddet sonra kendiliğinden şekillenecektir. 

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Yeni Çağın Meslekleri

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ GENÇLERİMİZİ YENİ ÇAĞIN MESLEKLERİNE HAZIRLAMALI

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından derlenen bilgilere göre Türkiye’de 2017 yılında bilişim pazarı büyüklüğünün 116,9 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir