Anasayfa / EĞİTİM / BİLİM - TEKNOLOJİ / MAKER EĞİTİMİNİ KİM VERECEK?

MAKER EĞİTİMİNİ KİM VERECEK?

Maker Eğitimi

21. yüzyılın gittikçe hızlanan gelişimine ayak uydurmanın önemli bir sacayağı maker eğitimi. Henüz küçük yaşta alınması gereken bu eğitimin, taze zihinlere nasıl aktarılacağı hususu da bir o kadar önemli. Yani maker eğitimini verecek eğitmenler meselesi. Peki, okullarında maker hareketinin öncüsü olmayı hedefleyen yenilikçi isimler, bu yetiyi nasıl kazanıyor? 

Maker eğitimi konusunda uzman olmak isteyen kişinin, öncelikle yeni fikirlere açık, sorgulayıcı, eleştirel, geniş bir ufka sahip yapıda olması gerekiyor. Hayal dünyasının genişliği, öğrenciler üzerindeki tesiri bakımından oldukça önemli. Konuya ilgi duyan ancak nereden başlayacağı konusunda bir fikri olmayanların imdadına çeşitli eğitim programı ve kurslar yetişiyor. Eğitim Teknolojileri Uzmanı Sertifika Programları başlığı altında, donanımlarını artıracakları bir eğitim onları bekliyor. Söz konusu eğitimlerde, okullarında küçük bütçeler ile etkili projeler geliştirmek isteyenlerin, bunlarla çeşitli yarışmalara katılmak isteyenlerin talepleri dikkate alınıyor. 

“Maker eğitimi konusunda uzman olmak isteyen kişinin, öncelikle yeni fikirlere açık, sorgulayıcı, eleştirel, geniş bir ufka sahip yapıda olması gerekiyor.” 

MAKER EĞİTİMİNDE BRANŞIN ÖNEMLİ YOK!

Bu eğitimlere branşı ne olursa olsun, teknik bilgisi ne ölçüde olursa olsun her eğitimcinin katılabileceğini de iletelim. Bu eğitime katılanlar, maker hareketi kapsamında yeni şeyler üretebileceklerini, öğrencilere bu konuda nasıl liderlik yapacaklarını, en basitinden karmaşığına kadar çok sayıda projeyi hayata geçirebileceğini net bir şekilde, gözlemleyerek öğrenmekte. 

MAKER EĞİTİMLERİ 4 TEMEL BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

Makerlık eğitiminin verildiği programlar, temel olarak 4 bölümden oluşmakta. İlk olarak katılımcılar temel elektroniğe giriş eğitimi alıyor. Burada, bazı temel becerilerin kazandırılması amaçlanıyor. Ardından da Ardunio programlama denilen alana geçiliyor. Burada da Ardunio programlamadan başlanıp, daha ileri seviyedeki eğitimlere geçiliyor. Bunlar içerisinde de Ardunio kart programlamasından, elektronik teçhizatlarla projelerin oluşturulmasına kadar geniş bir yelpazede eğitim imkanı sunuluyor. 

MAKER EĞİTİMİNİN PEDAGOJİSİNİ DE ÖĞRENİYORLAR

Bir sonraki bölümde ise 3D tasarım ile mekanik yapı eğitimine geçiliyor. Kritik olan bu eğitim aşamasında bazı parça ve mekanik bir takım aksamların 3D yazıcıdan nasıl çıkarılacağına dair bilgiler ediniliyor. Son olarak da mekanik ve montaj bilgisi veriliyor. Eğitim tamamlandığında da örnek projelerin sunumu, tartışılması, proje yarışmalarına katılım, maker eğitiminin pedegojisine ilişkin önemli detaylar katılımcıya sunuluyor.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir