Anasayfa / EĞİTİM / BİLİM - TEKNOLOJİ / MAKER HAREKETİNİN PEŞİNDEN SEN KOŞAMIYORSAN ÇOCUĞUN KOŞSUN!

MAKER HAREKETİNİN PEŞİNDEN SEN KOŞAMIYORSAN ÇOCUĞUN KOŞSUN!

Maker Eğitimi

Maker hareketinin, gelişen teknolojide bireysel üretimi teşvik eden, hayal gücüne dayalı bir yenilik akımı olduğunu söylemiştik. Peki, dünyanın baş döndürücü hızına ayak uydurabilme adına, daha küçük yaşlarda alınması gereken maker eğitiminin ne gibi faydaları var? 

Gelişen toplumların ihtiyaçlarını karşılayan hizmet sektörünün önemini bilmeyen yok. Artan nüfusa bağlı olarak da gün geçtikte hem hizmet hem de ürünlerde ciddi artışlar yaşanıyor. Bu hizmetlerden faydalanmak her zaman kolay olmuyor. Birtakım ihtiyaçların karşılanması noktasında kişisel bir takım yetilere de çoğu zaman gereksinim duyuluyor. Makerlık dediğimiz alan da böyle durumlarda gerekli becerinin kazanılmasını sağlayan çok kıymetli bir oluşum. Yani, hizmetin dışarıdan satın alınmasını değil, kişinin bunu kendisinin üretmesini teşvik eden bir sistem. Maker alanında alınacak her eğitim, kişinin teknoloji başta olmak üzere, bir çok yeteneğinin canlanmasını sağlıyor, üstelik bunu da gayet eğlenceli bir şekilde yerine getiriyor.

“Birtakım ihtiyaçların karşılanması noktasında kişisel bir takım yetilere de çoğu zaman gereksinim duyuluyor. Makerlık dediğimiz alan da böyle durumlarda gerekli becerinin kazanılmasını sağlayan çok kıymetli bir oluşum.” 

MAKER EĞİTİMİ, YARINLAR İÇİN SİZLERE İPUCU VERİYOR 

Bu yüzden, bir nevi, ayakta kalmanın şifrelerini bünyesinde barındıran makerlık eğitimi, küçük yaşlarda tecrübe edilmesi gereken bir alan olarak dikkat çekiyor. Yeni şeylerin anlaşılması, üretime nasıl katılım sağlanacağı, öğrenme disiplininin sağlanması, eğlenceli bir üretim sürecinin oluşturulması bu eğitimler sayesinde hayat buluyor. Yarınlar için sizlere ipucu verecek maker eğitimi, üretimi desteklediği gibi, insanların hayatlarını değiştirecek yeni ürünlerin ortaya çıkmasına da zemin hazırlıyor. 

“Maker eğitimi, çocuklarınızı geleceğe donanımlı bir şekilde hazırlanmasının ilk anahtarıdır.”

Evet, makerlık eğitiminin küçük yaşlarda alınmasının neden önemli olduğu konusuna farklı bir pencere daha açalım. Bugün ilkokul çağındaki çocukların yarısından fazlasının üniversiteyi bitirdiklerinde şuanda bilinmeyen bir mesleği icra edeceğini biliyor musunuz? Bu ne demek oluyor? Şuan elde bulunmayan materyaller ile onların yarınını inşa etmeye çalışmak… İşte maker eğitiminin önemi burada da bir kez daha ortaya çıkıyor. Günümüzün değişen teknolojisi, kendisine ayak uydurmamızı bizden istiyor. Burada da alt neslin söz konusu hıza yetişmesi elzem oluyor. Üreten neslin yapı taşlarını döşeyen bu eğitim ile gelecekteki belirsizliklerin, şimdiden dünyanızı karartmasının da önüne geçmiş olacaksınız.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Yeni Çağın Meslekleri

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ GENÇLERİMİZİ YENİ ÇAĞIN MESLEKLERİNE HAZIRLAMALI

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından derlenen bilgilere göre Türkiye’de 2017 yılında bilişim pazarı büyüklüğünün 116,9 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir