Son Haberler
Anasayfa / EĞİTİM / BİLİM - TEKNOLOJİ / OKULLARINDA MAKER EĞİTİMİNE BAŞLAYANLAR! BUNLARA DİKKAT EDİN

OKULLARINDA MAKER EĞİTİMİNE BAŞLAYANLAR! BUNLARA DİKKAT EDİN

Maker Eğitimi

Maker eğitimini aldınız ya da kurumuzda öğretmenlerin bu eğitimi almasına olanak tanıdınız. Artık okulunuzda maker hareketinin başlaması için her türlü hazırlığı yaptınız… O zaman bu söylediklerimize kulak vermeniz, sürecin daha verimli işlemesi adına faydalı olacaktır. 

Maker eğitiminin verilmesi, bu eğitimi alan öğretmenlerin varlığıyla mümkün. Eğer, söz konusu eğitim alınmadıysa, böyle bir hareketin başlamasının, işin doğasına aykırı olduğunu söyleyebiliriz. Bu, derslerin belirli bir zaman sonra oldukça sıkıcı bir hal almasına zemin hazırlayacaktır. Sonucu da genelde hareketi sonlandırmakla neticelenir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için maker öğretmenlerin kurumda yer almasına özen gösterilmeli. 

ONLARIN HER BİRİ MUCİT! UNUTMAYIN 

Gelelim o derya deniz maker dünyasının içine dalmaya çalışan eğitimcilere. Sizlere de bir kaç sözümüz olacak. Eğitimi vereceğiniz çocuklara ‘icat’ çıkaran bir ‘mucit’ nazarıyla bakmanız faydanıza. Onların sunduğu projeye gereken hassasiyeti büyük bir titizlikle göstermelisiniz. ‘Saçma sapan’ çalışmalar mı geliyor önünüze? Evet, bırakın gelsin. O projelerin de sonucunu bekleyin. Belki, beklemediğiniz bir durumla karşılaşacaksınız. 

Onlara hayalin, hayal kurmanın, bunu gerçekleştirmeye çalışmanın ne kadar değerli olduğunu anlatın. Bu derslerde, hayal kurmaları için bütün imkanları seferber edin. Hayallerin, özgürlüğe kavuşması için gerekli adımları atın. 

HAYAL DÜNYALARINI KÜÇÜMSEMEYİN 

Yaşlarının küçüklüğü, hayalleriyle doğru orantılı olmayabilir. Çok büyük hayallerin varlığına şahit olabilirsiniz. Hayallerin gerçeğe dönüşebileceğini gören çocuklar, çok daha fazlasını düşünmek ve üretmekten keyif alacaklardır. Onlara sağlanacak özgür ortam, okul ortamının da aynı ölçüde huzurlu olmasına inanılmaz derecede katkı sağlayacaktır. 

Her öğrencinin, maker hareketinde bir misyon yüklenmesi sağlanmalı. Az önce de dediğimiz gibi, onların hayal dünyasında sınırların olmaması, maker ruhunun lehine bir durum. Hayatlarına bu noktada yapılacak ufak dokunuşlar, eğitimi daha da anlamlandıracaktır. 

Bu hareket, teknolojiden de ziyade ortaya farklı parçalarla yeni ürünler koymanın anahtarı hükmünde. Bu gerçeği de aklınızdan çıkarmayın. Çocukların, bulundukları çevreye bakışını da olumlu yönde değiştirecek olan hareket, yeni şeyler üretme isteğini tetikleyecektir. 

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Yeni Çağın Meslekleri

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ GENÇLERİMİZİ YENİ ÇAĞIN MESLEKLERİNE HAZIRLAMALI

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından derlenen bilgilere göre Türkiye’de 2017 yılında bilişim pazarı büyüklüğünün 116,9 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir