Son Haberler
Anasayfa / EĞİTİM / BRÜKSEL’DEN LEUVEN’E, BELÇİKA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ VE RENKLİ ŞEHİRLERİ

BRÜKSEL’DEN LEUVEN’E, BELÇİKA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ VE RENKLİ ŞEHİRLERİ

Belçika'nın en iyi üniversiteleri

Belçika’nın başkenti Brüksel, yaşam kalitesi ve makul eğitim ücretleriyle yurt dışında okumak isteyen öğrenciler için iyi bir seçenek oluşturuyor. Dünyanın en iyi üniversite sıralamalarında ilk 200’ün içine girmiş olan Université Libre de Bruxelles ve Vrije Universiteit Brussel, yalnızca lisansta değil, yüksek lisans ve doktorada da öğrencilerin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor.

Bisikleti seven şehir: Brüksel

Ulaşımı kolay ve konumu merkezi olan üniversitelere bisikletle gitmek isteyen öğrenciler, yol masraflarından kenara ayırdıkları miktarı sinema, tiyatro gibi aktivitelerde veya meşhur ikinci el pazarlarında değerlendirebilirler.

Çok dilli eğitim

Hemen her şehrinde yüksek eğitim imkânı bulunan Brüksel, üniversite ve uygulamalı bilim akademileri olmak üzere iki çeşit eğitim ve öğretim kurumuna sahip. Akademik bir bakış açısıyla, teoriye dayalı eğitim veren üniversitelerden ayrı olarak pratik anlamda öğrenciyi geliştirmeyi hedefleyen akademiler de tercih edilebilir. Yaygın olarak eğitimler, İngilizce, Fransızca, Hollandaca dillerinden en az ikini içeriyor.

Brüksel’de Fransızca ve Hollandaca konuşuluyor. Fransızca eğitim almak isteyen öğrenciler şehirde bulunan Université Libre de Bruxelles’i tercih ederken, Hollandaca eğitim almak isteyenler öğrenciler ise genelde Vrije Universiteit Brussel’e gidiyorlar. Yüksek lisansını bu okullarda yapmak isteyenler için ise İngilizce eğitim programları elbette mevcut.

Belçika'nın en iyi üniversiteleri

Vrije Universiteit Brussel (VUB)

Vrije Universiteit Brussel, 1834 yılında kurulan Flaman kökenli bir okul. Kütüphanesi, teknolojik imkânları, dil kursları gibi avantajları bir yana, Elektrik, Elektronik, Fizik ve Astronomi, Coğrafya, Kimya, Mühendislik, Medya, Mimari, Yönetim Bilimleri gibi eğitim programları ve sertifika programlarına da sahip. Özellikle yüksek lisans yapmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği ve dünyanın en iyi 200 üniversitesi listelerinde yer alan üniversitede, uluslararası öğrenci sayısının oldukça fazla olduğunu da ekleyelim.

http://www.vub.ac.be/

Belçika'nın en iyi üniversiteleri

Université de Liège

Liège Belçika’da en fazla Fransızca konuşulan ikinci şehir olarak biliniyor. Şehrin adını taşıyan Liége Üniversitesi’nin yanı sıra işletme okulu HEC – ULG de bu şehirde bulunuyor.

200.000 nüfuslu şehirde nüfusun büyük bir kısmını öğrencilerin oluşturması, şehrin “öğrenci şehri” olarak tanımlanması için yeterli. Kafe, restoran gibi çok sayıda sosyalleşme seçeneği bulunduran şehrin, Standard de Liège futbol takımı da oldukça meşhur.

Liége Üniversitesi 1917’den beri faaliyet gösteriyor ve sokaklarıyla, içinden geçen nehriyle güzel olan bir şehirde yer alan üniversitede, 5000’e yakını uluslararası olmak üzere yaklaşık 20.000 öğrenci eğitim görüyor. Felsefe, Fen, Tıp, Uygulamalı Bilimler, Sosyal Bilimler’in yanı sıra Kriminoloji gibi alanlarda da lisans, master ve tamamlayıcı master eğitimi almak mümkün.

 http://www.ulg.ac.be/cms/c_5000/fr/accueil

Belçika'nın en iyi üniversiteleri

Ghent University

Liége gibi yaklaşık 200.000 nüfusa sahip olan Gent, ülkenin en büyük öğrenci kentlerinden. Belçika’nın Flaman bölgesinde bulunan şehir, Gent Bruge UNESCO tarihi şehrine yalnızca 40 kilometre mesafede. Erasmus öğrencilerini cezbeden, en İyi 100 Üniversite sıralamalarında da adı anılan Gent, 11 farklı fakülte ile öğrencilerine eğitim veriyor, toplamda 100’den fazla farklı bölümü ağırlıyor. Öğrencilere eleştirel bakış açısını kazandırmayı hedefleyen okul, çoğulculuğa ve bağımsız düşünceye inanıyor.

Ulusal ve uluslararası eğitimde, bilimsel işbirliklerinde Belçika’nın önde gelen üniversitelerinden olan Ghent University, Hollandacanın yanı sıra yüksek oranda İngilizce konuşan öğrencilere de sahip. Ortalama 38.000 öğrencisi bulunan okulun özellikle Hukuk fakültesi, 17. yüzyıldan kalma tarihi binalarıyla, Belçika’nın en büyük ve gösterişli Hukuk okullarından biri. Kütüphanesi, Dokümantasyon Merkezi, eğitimcilerinin uluslararası arenada da faaliyet göstermeleri, okulu bir hayli önemli kılıyor.

https://www.ugent.be/en

Belçika'nın en iyi üniversiteleri

Université Libre de Bruxelles (ULB)

Paris, Londra, Köln gibi şehirlere ortalama 1,5 saat uzaklıkta bulunan Brüksel’de öğrenci olmak, elbette bir ayrıcalık. Çevreciliğiyle dikkat çeken şehrin tam merkezinde bulunan Université Libre de Bruxelles, sosyal etkinlikleri, kültür festivalleri ile de adından çok söz ettiriyor. Dünyanın farklı yerlerindeki üniversiteler ile işbirliği içinde olan okulda master, doktora, ortak master, Erasmus gibi eğitim programları da var.

Uluslararası eğitimi hedefleyen okul, 40 lisans programına ek olarak İktisat, İşletme Bilimi, Siyaset Bilimi, Mimarlık, Kimya ve Malzeme Mühendisliği, Elektonik ve Makine Mühendisliği, Bilgisayar Bilimi ve Biyoenformatik gibi pek çok alanda yüksek lisans programlarına da sahip. Aynı zamanda Vrije Universiteit Brussel ile de işbirliği içinde çalışıyor. Okulun Nobel ve Fields madalyası dâhil pek çok ödülü de bulunuyor. Hümanizme ve öğrencilerin özgürlüğüne inanan kurum, Fransızca ve İngilizce eğitim veriyor, Fransızcasını geliştirmek isteyenler için özel kurslar da düzenliyor. Mali ve psikolojik anlamda da öğrencilerini destekleyen okul, “serbest sorgulama”yı ve fikir eşitliğini de önemsiyor.

http://www.ulb.ac.be/

Belçika'nın en iyi üniversiteleri

University of Antwerp

Anvers, büyük limanı ve pırlantısıyla meşhur, sosyalleşmek isteyenler için barındırdığı mağazaları ve renkli caddeleri ile zengin bir kent. Kentte bulunan üniversite ve uygulamalı bilimsel akademiler, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında birkaç dilde eğitim imkânı sunuyor.

Ortalama 20.000 öğrenciye ev sahipliği yapan Anvers Üniversitesi için girişimci ve araştırmacı öğrenci profili öncelikli. Geniş eğitmen kadrosu, Uygulamalı Ekonomi ve Mühendislik, Sanat, Hukuk, Tıp ve Sağlık Bilimleri, İlim, Sosyal Bilimler gibi farklı fakülteriyle lisans ve yüksek lisans dışında doktora programları da sağlıyor. Yine Belçika’nın, dünyanın farklı yerlerinden öğrenci çeken ve farklı milletlerden personel bulunduran global üniversitlerinden birisi olma özelliği taşıyor.

https://www.uantwerpen.be/en/

Belçika'nın en iyi üniversiteleri

University of Leuven KU Leuven

Yaklaşık 41.000 öğrencisi olan Leuven Katholik Üniversitesi, bir Flaman şehri olan Leuven’da yer alıyor. Üniversite aynı zamanda Belçika’nın en eski üniversitesi. Ortaçağ’dan bu yana üniversite şehri olarak anılan Lauven’ın, tarihi yapısı, heykelleriyle zengin meydanı ve üniversite kütüphanesi mutlaka görülmeli.

Her ne kadar adı Leuven Katholik Üniversitesi olsa da, okulun bilimi önemseyen bir kurum olduğunu belirtelim. İngilizce eğitim programlarına sahip olan üniversitede Teoloji ve Din Çalışmaları, Felsefe, Kilise Hukuku’nun yanı sıra Sosyal Bilimler, Edebiyat, Fen, Biyomühendislik, Mimarlık, Tıp ve Psikoloji gibi farklı konularda da eğitim almak mümkün.

Batı Avrupa’nın merkezinde yer alan üniversite, 1425 yılında kurulmuş ve Avrupa’nın en eski üniversiteleri arasında yer alıyor. Avrupa Araştırma Üniversiteleri Ligi (LERU) kurucularından olması, üniversitenin önemini bir kademe daha arttırıyor. Eski olmasına rağmen yenilikçiliğe önem veren okul, Bilim, Beşeri Bilimler, Mühendislik, Teknoloji ve Sosyal Bilimler başta olmak üzere 16 ayrı fakülteye sahip, 11 ayrı Belçika şehrinde de lisans programları bulunuyor.

http://www.kuleuven.be/kuleuven/

 

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir