Anasayfa / EĞİTİM / BİLİM - TEKNOLOJİ / BU EĞİTİMDE VAR BİR TEKNOLOJİ!

BU EĞİTİMDE VAR BİR TEKNOLOJİ!

Eğitim teknolojisi

Teknolojinin her geçen gün yeni ufuklara yol aldığı 21. yüzyılda, bu alandaki gelişmeler, insanoğlunun hayatındaki her detayı etkilemekte. Bilgi çağındaki gelişmeler, ister istemez eğitim sistemiyle de entegre olmakta. Eğitime teknoloji penceresinden bakmaya ne dersiniz? 

Eğitim teknolojisinde uygulama oldukça önemlidir. Bu teknolojide öğrencilerin bilgiyi tam manasıyla öğrenmesi amaçlanmakta. Eğitim teknolojisinde hem bilimsel açıdan ilkeler, hem de kuramsal açıdan bilgilerle bu uygulama safhası geliştirilir. Eğitimin bilimsel ve akılcı bir araştırma konusu haline geldiği alanda, kuramlar, bütünlük kapsamında uygulamaya dönüşür.

Eğitim teknolojisinin çok sayıda yararı olduğunu söylemek gerekiyor. Öncelikle, hem öğretmen hem de öğrenci özgür hale gelir, mekan ve zaman serbestliği kazandırılır.

Bilginin ilk kaynağına ulaşmak

Eğitim teknolojisinin faydaları arasında göstereceğimiz önemli bir hususun altını çizmekte fayda var. Geleneksel yöntemde, eğitimciler öğrenciye bilgileri ya iki ya da üçüncü kaynaktan verir. Ancak eğitim teknolojisi aracılığıyla öğrencinin direkt olarak ilk kaynak ile karşılaşmasına imkan sağlanır. Eğer kaynağın sınıf ortamında bulundurulma durumu yoksa, görüntü ve ses teknolojisinden faydalanılarak, eğitim öğretim sürecine katkıda bulunulur.

Eğitimde fırsat eşitliği sağlıyor

Eğitim teknolojisi, aynı zamanda fırsat eşitliğinin yakalanması için ciddi bir avantajdır. Çok sayıda kişiye ulaşmak eğitim teknolojisi ile sağlanabilir. Çalışan, bazı bedensel engelleri olan ya da farklı sebeplerden dolayı eğitimlerine devam edemeyenler kişiler, eğitim teknolojileri saysinde bu fırsata kavuşurlar.

Eğitim teknolojisi aynı zamanda kişilerin kendilerine göre çalışma programı belirlemesinde öncü rol oynar. Şöyle ki, her öğrenci, kendi öğrenme hızı doğrultusunda alternatif metotlardan faydalanabilir.

Eğitim teknolojisi motivasyon sağlamada da önemli etkenler arasında yer almakta. Birtakım renkli ve hareketli materyaller öğrenim sürecinde dikkat toplamaya yarayabilir.

Eğitim teknolojisi, her yıl artan öğrenci sayısına paralel olarak kopya edilmesi kolay uygulamalar sunar. Bu da materyal yetersizliği durumunu ortadan kaldırmakta.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir