Anasayfa / EĞİTİM / DOĞUŞTAN TANIDIĞIN SANAT DALI: MÜZİK EĞİTİMİ

DOĞUŞTAN TANIDIĞIN SANAT DALI: MÜZİK EĞİTİMİ

Müzik eğitimi

Müziğin hayatımızdaki yeri oldukça müstesna. Sosyalliğin gelişmesi ve kişiliğin oluşmasında melodilerin sihirli bir etkisi var desek abartmış olmayız. Çünkü bunu biz söylemiyoruz…Yapılan sayısız araştırma müziğin insan bedeni ve ruhu üzerindeki etkisini defalarca kanıtlamış durumda. İşte tam da bu yüzden, erken yaşta alınması gereken bu eğitim, gelecek adına çocuğun orkestra şefi oluyor ve öyle güzel katkılar sunuyor ki… 

Aslında insanoğlu, doğduğu andan itibaren kendisini bir ritmin içerisinde, melodinin büyüsünde bulur. Etrafında duyduğu sesler, müziğin bir parçasıdır. İşte, yaşamda önemli bir yere sahip olan bu olgu, duyguların aktarılması için de en etkili metotlardan biridir. Bu yüzden müzik eğitimi, üzerinde önemle durulması gereken, kişinin gelişimine katkısı inkar edilemez bir realite olarak karşımızda durmakta. Müzik eğitimi, seslerin dinlenmesinden, ayırt edilmesine, üretim aşamasından, şarkı söylemeye kadar çok geniş bir alanı kapsıyor. Peki, erken yaşta alınan müzik eğitimi, çocuklara neler veriyor? Bu eğitimi verirken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Haydi gelin, biz sol anahtarını çizelim, siz de notaları yazın.

Müzik eğitimi

Eserin labirentlerinde dolaşmak mı istiyorsun? Sırrı kaliteli müzik eğitimi 

Dediğimiz gibi, müziğe doğuştan maruz kalır insanoğlu. Yaratıcılığın gelişmesine katkı sağlayan bu sanat dalıyla ilgili eğitim süreci ne kadar kaliteli ilerlerse alt yapı o kadar sağlam olur. Yani, anne karnında dahi etkileşim halinde olunan müziğin benimsenmesi o kadar da zor olmayacaktır. Tabi, ilgi ve alaka her kişide, karakterde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bunu da hatırlatmamızda fayda var diye düşünüyoruz.

Ritim duygusunun, sesle ilgili bilgilerin çocuklarınıza erken yaşta verilmesi gerektiğini unutmayın. Merak etmeyin! Kanallarının açık olduğu dönemde, zaten eğlenceli olan bir alanda eğitim almak onu sıkmayacak, aksine daha mutlu edecektir. Erken yaşta müzikal eğitimle ilgili temel bilgiye kavuşan çocuğunuzun davranışlarının gelişmesinin de aynı orantıda seyrettiğine şahit olacaksınız. Tam da bu yüzden etkinliklerin, müziğin etkisinin göz önüne alınarak hazırlanması gerekli.

“Kaliteli bir müzik eğitimi alan çocuk, ilerleyen yaşlarda bu sanattan en güzel şekilde faydalanacaktır.”

Çocuğa aşılanan müzik ruhu, onun zihinsel, dil, duygusal, sosyal, psiko motor ve bedensel gelişimine üst düzeyde katkı sağlayacaktır. İsterseniz her birini ayrı başlıkta inceleyelim. Öncelikle, zihinsel ve dil gelişimini ele alalım. Müzik eğitimi, çocuğunuzun hayatı doğru algılamasına yardımcı olur. Problemlerin anlaşılması ve çözümünün sağlanması, erken yaşta verilen müzik eğitimiyle de doğrudan alakalıdır. Uyarmadı demeyin! Dikkati geliştiren müzik ile çocuğunuzun ifade yeteneği sağlam zemine otur. Diline hakim olmayı öğreten müzik eğitimi, konuşmada akıcılık sağlar.

Müzik eğitimi

Etkili iletişimin maestrosu 

Duygusal ve sosyal gelişim açısından etkilerine bakıldığında da müzik eğitiminin sayısız faydası var.  Ortak hareket etme, beraber yaşama alışkanlığının kazanılması gibi değerler, müzik eğitimiyle sağlanabilir. Çocuğunuzun toplum içerisinde kendisini daha net ifade edebilme becerisini kazanmasını istemeyen yoktur. Deneme yanılma yöntemiyle öğrenmek yine müzik eğitiminin muhteşem katkılarındandır. Etkili iletişim sağlayan müzik eğitimi, bir çok olumsuz duygu ve davranışın tersine çevrilmesinde de adeta sihirli bir etkiye sahiptir.

“İçinde bulunulan kültüre ait müzikler ve folklorik unsurlar da müzik eğitimi aracılığıyla öğrenilir.”

Psiko motor ve bedensel gelişim açısından da müzik eğitimin katkıları oldukça önemli. Ritim duygusu gelişen çocuğunuzun, enstrüman kullandığı anda çeşitli kaslarının çalışması da bonus etkilerden biri olarak sizleri selamlamakta…

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Kadir has üniversitesi spor

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ SPOR ÇALIŞMALARI MERKEZİ EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞLIYOR

Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi’nin 2018 – 2019 akademik dönemi eğitim programları başlıyor. Kadir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir