Anasayfa / EĞİTİM / BU SANATTA VAR BİR ‘ÇOCUKLUK’ (!)

BU SANATTA VAR BİR ‘ÇOCUKLUK’ (!)

Drama eğitimi

Drama, tiyatral unsurların kullanımıyla, çocukların iletişim becerilerinin de gelişmesine katkı sağlayan önemli bir sanat alanı olarak bilinmekte. Çocuğunuzun, kendine güvenen, dilini iyi kullanan, sağlam karakterli ve empati yeteneği gelişmiş bir birey olmasını arzu ediyorsanız, bu alandaki uzman birçok ismin üzerinde hemfikir olduğu bir gerçek var… O da şu: Çocuklar, mutlaka yaratıcı drama eğitimi almalı… Gelin yararlarını birlikte okuyalım. 

Yaratıcı drama eğitimi ile çocukların hayal dünyasını harekete geçirmekte önemli bir unsur. Algılama, konuşma, dikkat becerilerinin gelişmesine katkı sağlayan bu eğitim süreci, çevre duyarlılığının kazanılması açısından da ciddi bir avantaj olarak göze çarpıyor.

Okul öncesinde alınacak olan drama eğitimi, çocuğun daha küçük yaşlarda sanatla iç içe olmasını sağlar. Gruplarla iletişim sağlayabilme, bireysel olarak yeteneklerini fark edebilme, başkalarına güvenebilme, detayların farkına varabilme, eleştirel yaklaşım, sebep sonuç ilişkisine yönelme gibi bir çok davranışın şekillenmesi için üzerinde hassasiyetle durulması gereken eğitim metodu olarak göz kırpıyor.

Drama eğitiminin ayrıntıları

Peki, drama eğitiminde çocuk neler yapar? Bu etkinlikler kapsamında, hayali olan karakterlerle karşılıklı bir diyalog içerisine giren çocuk, doğaçlama konuşabilme becerisini kazanır. Hayal gücünün genişliği ölçüsünde cümleler kurar, sesiyle ilgili tonlama, ayarlama yapma becerisini kısa sürede kavrar. Bu çalışmalar, onların kelime haznelerinin genişlemesi için de oldukça değerlidir. Çocukların karşılaştıkları problemleri çözmesiyle ilgili becerilerini geliştiren drama eğitimi, hoşgörüyü de minik bedenlere küçük yaşlarda aşılar.

Drama eğitiminin aşamaları

Drama eğitiminin farklı aşamaları bulunmakta. Klasik sınıflandırmaya göz atıldığında, bunlar arasında ısınma, rahatlama, pandomim, rolü oynama, doğaçlama, oluşum ile değerlendirme safhaları yer almakta. Isınma aşaması ilk basamağı oluşturur. Burada grup üyeleri konuya ve birbirlerine ısınırlar ve rahatlarlar. Rol oynama kısmında da aradaki iletişim güçlenir, duyular gelişir. Pandomimde ise ifadeye yönelik beceriyi geliştiren çalışmalar yapılır. Bunlar arasında, işitme, dokunma ve görmeye ilişkin alıştırmalar mevcuttur.

Doğaçlamada masal, öykü, şiir gibi bir eserden yola çıkılır ve canlandırma gerçekleştirilir. Oluşumda da kazanılan deneyimin, bir doğaçlamaya dönüşmesi süreci gerçekleşir. Son olarak değerlendirme de katılımcıların drama eğitiminden olumlu duygularla ayrılması sağlanır.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Kadir has üniversitesi spor

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ SPOR ÇALIŞMALARI MERKEZİ EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞLIYOR

Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi’nin 2018 – 2019 akademik dönemi eğitim programları başlıyor. Kadir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir