Anasayfa / EĞİTİM / ÇANTA VE AYAKKABI DEYİP GEÇMEYİN!

ÇANTA VE AYAKKABI DEYİP GEÇMEYİN!

Çanta ve ayakkabı seçimi

Uzmanlar, ağır okul çantalarının çocukların gelişimini olumsuz yönde etkilediğini belirtiyor. Günümüzde birçok insanın duruş bozukluğu, okul yıllarında ağır çantalar ile hemhal olmalarına bağlanmakta. Yanlış ayakkabı seçimi ise bazı bel sorunlarını tetikliyor. Sadece çocuklar değil, yetişkinler için de gün içinde ayağın ayakkabı içinde uzun süre kalacağı düşünülürse, önemi daha net anlaşılır. Bu yüzden çocuğun gün içinde yükünü hafifletecek ayakkabılar tercih edilmelidir.

Bugün bilimsel araştırmalar sonucunda okul çocuklarında bel ağrısı görünme durumunun yüzde 70’lere dayandığı belirtiliyor. Çantaların ağırlığı omurgaya aşırı yük bindiriyor. Buna bir de çantanın uygun olmayan pozisyonda taşınması eklendiğinde durum daha da kötüleşiyor. Çünkü çocukların eklem, kas ve kemiklerinin tam da gelişim döneminde böyle bir problemle karşılaşması, yetişkinlik zamanlarında da aynı sıkıntıyla boğuşmaları anlamına geliyor. Yürüyüş ve duruş bozuklukları bu dönemde bazı eklem ve kemiklerin mekanizmasını bozabilir. Buna bağlı olarak da kas zorlanmaları ve germeler ciddi kronik rahatsızlıklara kadar gidebilir.

“Yapılan bazı araştırmalar, okul çağındaki çocukların bünyelerine uygun olmayacak nitelikte çanta taşımaları sonucu bel ağrısı yaşadığını ortaya koyuyor.

Çocuklarınıza sadece tek omuzda taşımayı gerektirecek çantalar almayın. Ona çantasını iki omuzla taşımasını telkin edin. Çantaların ağır olması ve doğru kullanılmaması durumunda düşmelere neden olduğu da görülmektedir. Ayrıca duruş bozuklukları solunumu da olumsuz etkileyebilir. Çantaların omuz askılarının yapacağı baskı kan dolaşımını kötü etkiler.

Çanta ve ayakkabı seçimi

Çanta seçiminde ideal çanta ağırlığı vücudun yüzde 15’inden hafif olan

Uzmanlar, okul çantası ağırlığının çocuğun ağırlığının yüzde 15’ini geçmemesi gerektiğini kaydediyor. Çocukların bazı araç-gereç ve kitaplarını okulda bırakabilmesinin önemine değinen uzmanlar, her gün her malzemeyi okulla ev arasında taşımak durumunda kalmalarının sıkıntı oluşturacağına değiniyor.

“Çantaların ağırlığı oldukça önemlidir. Gelecekte bunun ciddi bir sağlık problemine dönüşmesini istemiyorsanız, çanta yükünü bu gerçeği göz ardı etmeden hesaplayın.”

Yine uzmanların tarifine göre, ağır materyaller sırta en yakın bölgede taşınmalı. Yükün eşit dağıtımına özen gösterilmeli. İki omuz askısı da nizami biçimde takılmalı, birinin birinden uzun ya da gevşek olmamasına dikkat edilmeli. Askı, omzu acıtacak kadar ince olmamalı. Bu noktada bel kemeri de olan çantalar kolaylık sağlayabilmekte. Ortopedik sırt destekli ve sertliği uygun malzemeden üretilen çantalar tercih edilmeli. Her yük gibi sırt çantasının da uzun süre kullanıldığında süre uzadıkça daha ağır geleceği hesaba katılmalı, okulla ev arasındaki mesafe uzunsa tekerlekli çanta modelleri tercih edilmeli.

Çanta ve ayakkabı seçimi

Ayak sağlığı çocuklarda büyük öneme sahip

Ayaklar bedenin ağırlığını taşıyan organdır. Bu nedenle uygun ayakkabı giymek çok önemlidir. Ayak sağlığına uygun bir ayakkabı seçilmediği takdirde diz, bel ve baldır bölgelerinde bazı problemler tetiklenebilmektedir. Ayakkabının esnek ve yumuşak yapıda olması, ayak hareketliliğini sınırlamaması çok önemlidir. Fazla büyük ya da küçük ayakkabıların gelişime olumsuz etkiler bırakacağı unutulmamalıdır. Tabanın iç kısmında ayağın biçimine uygun bir yükseklik bulunmalı, ön kısmı yuvarlak ve geniş olmalı. Yapışkan veya bağ kapatıldığında ayağın topuk kısmı etkili biçimde yerleşmiş olmalı. İnsan derisine ve bedenine zararlı plastik gibi malzemeler tercih edilmemeli.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir