Anasayfa / EĞİTİM / ÇOCUĞA BİR SANAT EĞİTİMİ SEÇTİNİZ… PEKİ SİZ NE YAPACAKSINIZ?

ÇOCUĞA BİR SANAT EĞİTİMİ SEÇTİNİZ… PEKİ SİZ NE YAPACAKSINIZ?

Sanat eğitimi

Sanat eğitimi çocuklar için hayati derecede öneme sahip. Gelişim sürecinde çok sayıda katkısı bulunan sanat eğitimi, çocukların özgüven kazanmasını sağlamakla birlikte, yeteneklerini de ortaya çıkaran eğlenceli bir süreç olarak dikkatleri çekiyor. Peki, çocuğun yönlenebileceği sanat alanları ve kullanacakları malzemeler ne olmalı? Evet, sanat dalı belirlendi… Peki, ebeveyn ne yapmalı? Yazımızı okumaya ne dersiniz? 

Çocuklar, basit araç tasarımları, fotoğrafçılık, ebru, resim, ahşap boyama, takı tasarımı, enstrüman, müzikal eğitim, örgü gibi kurslara yönlendirilebilir, bu alanlarda eğitim almasına olanak sağlanabilir. Sanat yaparken kullanılan malzemeleri çeşitli olması da önemli. Bunların içerisine farklı çeşitte boyalar dahil edilebilir. Bu yağlı boyadan, akrilik boyaya, mürekkeplerden, sprey boyaya kadar geniş bir yelpazeyi içerisine almakta. Yine renkli kalemler, farklı ebatlardaki renkli kartonlar, ipler, şişe kapağı, kum, yaprak, toprak ve kabuklar da sanat dallarıyla ilgili olarak kullanılacak materyaller arasında yerini almakta.

“Peki, bunlar neden bu kadar önemli? Çünkü sanat yapımında kullanılan malzemeler, duyguların pozitif yönde gelişmesi için gayet etkili oluyor. Çocukların bu malzemeleri kullandığı esnada, güvenliğini almayı da ihmal etmemelisiniz.” 

Sanat eğitimi

Sanat eğitimi, gelişimine pozitif katkı sağlar 

Çocuğa sanat eğitimi verildiği zaman, onun öğrenme hızını da nazara almanız gerekiyor. Eğer çok yüksek bir beklenti içerisine girerseniz, bu eğitimin sonuçları istediğiniz gibi olmayabilir. Onun içerisinde bulunduğu yaşa göre etkinlikler belirlenmeli.

Bu çalışmaları yaparken, çocuğun serbestliğine de büyük özen gösterilmesi gerektiğini hatırlatalım. O, bu etkinlikler esnasında, etrafında bulunanlarla karşılıklı bir etkileşim haline geçmeli. Yardımlaşmanın öğrenilmesine de katkı sağlayacak olan bu süreçte, çocuk birtakım değerler edinecektir. Eğer, sanatsal çalışmalarda çocuğun yardıma ihtiyaç duyduğu da sezilirse, gerekli müdahalede bulunulabilir.

“Çocuk sanat eğitimi alırken, onun yaptığı girişimlere ve farklılıklara destek verilmeli. Takdir edilme duygusu da çocuğa olumlu yansıyacaktır. Onu sözlü olarak da ödüllendirmeyi asla unutmayın.”  

Çocuğun, sanatın çeşitli dallarına eğilmesine ve onu denemesine gerekli imkanı sağlayın. Bir faaliyeti yapmakta zorlanıyorsa da kesinlikle eleştiri yolunu seçmeyin. Eğitimci de çocuğun uğraştığı sanat dalını özgür bir ortamda icra edebilmesi için gerekli ortamı sağlayabilmeli, özgün eserlerin ortaya konmasına destek verebilmeli.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Kadir has üniversitesi spor

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ SPOR ÇALIŞMALARI MERKEZİ EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞLIYOR

Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi’nin 2018 – 2019 akademik dönemi eğitim programları başlıyor. Kadir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir