Son Haberler
Anasayfa / EĞİTİM / ÇOCUĞUM ÖDEV YAPMA KONUSUNDA ÇOK İSTEKSİZ!

ÇOCUĞUM ÖDEV YAPMA KONUSUNDA ÇOK İSTEKSİZ!

Ödev yapmada isteksizlik

Öğretmenlerinin verdiği ev ödevine karşı çocukların isteksizlik duyması, birçok ailenin karşılaştığı kronik problemlerden biri. Peki, bu problemin çözümünde nasıl bir yol izlemek gerekiyor? Çocukların ödevi yapması için nasıl bir teşvik yöntemi uygulanmalı. Her şeyden önce bu çocuklar neden ödev yapmak istemiyor? Buyurun, inceleyelim.

İlk cevabı son sorumuza verelim. Öncelikle, ödeve karşı duyulan istek, sorumluluk duygusunun tezahürü ile ilgili. Aynı zamanda çocuğun ilgi duyduğu konular da ödev yapmayı isteyip istememesinde belirgin bir rol oynuyor. Özellikle ilgi ve alaka göstermediği bir dersle ilgili ödev, zamanla çocuk için bir yük haline gelebiliyor. Çocuklar öncelikle bu ödevleri, öğrenme aşamasının bir dişlisi olarak görmeli.

Salt görev olarak anlaşılırsa, isteksizlik de o oranda artar. Bu yüzden eğitimcilerin oldukça titiz davranması, velilerin de ödev yaparken çocuklarına belli bir oranda yardımda bulunması gerekiyor. Ancak, bu yardım abartılmamalı. Sadece bir yol gösterici hüviyetindeki yardımdan bahsediyoruz. Çünkü ödev, çocuğun sorumluluğuna ilişkin bazı görevleri öğrenmesinde önemli bir etken.

“Çocuk, ilgi duymadığı bir ders hakkında ödev yaparken zorlanabilir. Ödevin sorumluluk duygusunun bir parçası olduğu ona öğretilmeli.”

Ödev yapmada isteksizlik

Ödeve aşırı müdahalede bulunmayın! unutmayın o ödev sizin değil

Ödevlere anne ve babanın aşırı müdahalesi, özgüven problemine yol açar. Bununla birlikte çalışma ortamının ders çalışmaya uygun halde bulunması gerekiyor. Çocuğun motivasyonu ve odaklanma sorununun çözümü, çalıştığı ortamın kalitesiyle direkt bağlantılı. Bu yüzden çocukların konsantrelerinin yüksek olması gereken bu ortamlarda dikkati dağıtan her unsur uzaklaştırılmalı. Ortamın, hem sıcaklığının iyi ayarlanmış olması, hem de gürültüden arındırılmış olması gerekir. Duvarda ve masada bazı materyallerin asılı olması da çocuğun dikkatini dağıtabilir.

“Çocuğun ders çalıştığı ya da ödevini yaptığı ortam çok önemlidir. Bu ortamın kalitesi, derslerindeki başarıyı ve ödev yapma yönündeki isteğini artırır.”

Odaklanma süresini bilin, ona göre davranın

Çocuklarla ilgili odaklanma zamanının da iyi bilinmesi gerekiyor. Yapılan araştırmalar, odaklanmayla ilgili sürenin 20 dakika olduğunu gösteriyor. Yani, bu zaman dilimi içerisinde çocuğun odaklanması üst seviyede. Ancak, bu dakikadan sonra ilgi ve alaka hızla düşüyor. Göz önünde bulundurulması gereken şey ise ödev ve ders çalışmaya ayrılan sürenin 40 ila 45 dakika ile sınırlandırılması. Bu dakikadan sonra ise molalar verilerek, ders başına dönüş sağlanabilir.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir