Anasayfa / EĞİTİM / ‘ÇOCUĞUM SOSYALLEŞEMİYOR’ DEYİP TELAŞLANMAYIN! VAR BİR ÇARESİ…

‘ÇOCUĞUM SOSYALLEŞEMİYOR’ DEYİP TELAŞLANMAYIN! VAR BİR ÇARESİ…

Sosyalleşme problemi yaşayan çocuklar

Anaokulu dönemindeki çocuklar, evde sergiledikleri sosyal ve mutlu tavırları, yaşıtları ile olan ilişkilerinde gösteremeyebilir. Sizinle ya da aile büyükleri ile vakit geçirirken duyduğu haz, okulda aynı etkide olamayabilir. Çocuğu utangaç ve içine kapanık olan ailelerin bu durum karşısında yapacağı şeyler elbette var… Buyurun…

Sosyalleşme problemi yaşayan çocuklarla ilgili olarak aileye büyük görevler düşüyor. Çünkü bir çocuğun paylaşmak, akranlarıyla oyun oynamak, onlarla sıra beklemek gibi birçok kuralı öğrenip benimsemesi gerekiyor. Çocuk, sosyal ortamda kendi akranları ile anlaşma noktasında problemler yaşıyorsa, bunun dikkate alınması elzem. Ailelerin çocuklarına ciddi bir yardımda bulunması gerekli.

En sevdiği arkadaşıyla bir araya gelmesini sağlayın

Anne ve baba, işe çocuğunu ne kadar tanıdığından emin olmakla başlayabilir. Şunu unutmayın! Çocuğunuz içine kapanık görünse de sınıfta bulunan arkadaşlarından en azından birine mutlaka yakınlık hisseder. İşe, eğitmeni ile de irtibata geçip, bu kişinin kim olduğunu öğrenerek başlayabilirsiniz.

Bu arkadaşının ebeveyni ile tanışmak da önemli. İki çocuğun, sadece kendilerinin bulunacağı bir alanda oynamaları sağlanmalı. Bu buluşmalar, ilk etapta birkaç saatle sınırlandırılabilir.

Sosyalleşme problemi yaşayan çocuklar

Çocuk oldukları için bu süre içerisinde aralarında bir sürtüşme yaşanabilir. Bu sorunu hissettiğiniz anda aralarına girin ve hemen ilgilerini dağıtmak için farklı oyuna yönlenmelerini sağlayın. Onlara bir şeyler ikram etmek de çözüm yolları arasında. Göreceksiniz, bir anda sinirlendikleri gibi aynı hızla unutacaklar.

“Çocuğunuzu iyi tanıdığınızdan emin olun. Bu, sorunun teşhisinde anne ve babaya yol gösterecektir.”

Sizi taklit ettiği gerçeğini unutmayın!

Zaman zaman onunla oyun oynamayı deneyin. Tabi bunu yaparken bir yetişkinin davrandığı gibi davranmamalısınız. Oyun sırasında çocuğun kurallara uyması sağlanmalı ve bozduğu kurallar görmezden gelinmemeli.

Eğer oturduğunuz ev uygunsa bir hayvanla ilgilenmesini sağlamak da çocuğunuza iyi gelecektir.

Çok önemli bir noktayı hatırlatmak istiyoruz. Unutmayın ki çocuklarınız sizi taklit eder. Bu yüzden arkadaşlarınız ile bir problem yaşadıysanız bunu ona yansıtmaktan ve yanında konuşmaktan çekinin. Birine kızdığınızda söz konusu durum hakkında çocuğun yanında yorum yapmayın. Duyduklarını direkt olarak aktarabileceği gerçeğini aklınızdan çıkarmayın.

Sosyalleşme problemi yaşayan çocuklar “Onunla oyun oynayın. Oyun oynarken ise kurallara uymasını isteyin ve ona ayrıcalık tanımayın.”

Çocuktan aşırı derecede beklenti içerisinde olmak da büyük bir hatadır. Ailelerin bu hataya kesinlikle düşmemesi gerekiyor. Çocuk, verdiğimiz tüm uğraşlara karşın hala sosyalleşemiyorsa, profesyonel yardım almaktan kesinlikle çekinmeyin.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir