Anasayfa / EĞİTİM / ÇOCUĞUM ÜSTÜN ZEKALI MI?

ÇOCUĞUM ÜSTÜN ZEKALI MI?

Üstün Zekalı Çocuklar

Teknolojinin gelişmesi ve çocukların çok küçük yaşlarda akıllı cihazlarla adeta dans etmesi, ister istemez ailelerin aklına çocuğunun üstün zekalı olup olmadığını getiriyor. Ancak bunu anlamak o kadar da kolay değil.

Bir insan zekasının üstün derecede nitelendirilmesi için yapılması gerekli olan ilk şeyin objektif bir şekilde gerçekleştirilen zeka testi olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bunu elinizin altında bulunan internette yapacağınız testlerle gerçekleştiremeyeceğinizi de baştan iletelim. Çünkü bahsettiğimiz testleri evde yapmanız olası değil. Bu testler, söz konusu alanda ihtisas yapmış psikolog ve psikolojik danışmanlar aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Objektif zeka testleri, Türkiye’de WISC-R, CAS ve Stanfort Binet adlarıyla bilinmekte.

Üstün zekalı çocuklar ne zaman anlaşılır?

Bu durum farklılık gösterebiliyor. Ancak uzmanlar, çocuğun 2 yaşına ulaştıktan sonra zeka düzeyinin ölçülebileceğini belirtiyor. Bunun net olarak anlaşılabilmesi için de zeka yorumu ve ölçümünü oluşturan unsurlara iyi bakılmalı. Konuyu biraz daha açacak olursak, Stanford Binet adı verilen test, çocuğa 2 ila 6 yaş arasında uygulanabiliyor.

Çocuk burada 50 dakika sürecinde tanımadığı biriyle kapalı tutulan odada bulunuyor. Uygulama soru ve cevap şeklinde devam ediyor. Yaşı küçük olan çocuklar, dikkatlerini az sürdürebildiği için, bulunduğu ortamdan hemen sıkılabiliyor. Bu yüzden söz konusu testin standardize edilme oranı 2 yaş olsa da anaokulu ya da kreş gibi kurumlardaki eğitimlerin ardından uygulanması daha sağlıklı bir sonucun alınmasını sağlayabiliyor.

Üstün Zekalı Çocuklar

Diğer testlere göz atacak olursak, bunlardan biri WISC-R adı verilen test. Bu test 6 ila 16 yaş grubuna uygulanıyor. CAS’ın uygulandığı yaş grubu ise 5-17 yaş. İki testte de görsel ve motor alanların tanılanması sağlanıyor. Bunların içerisinde sözcük dağarcığından, dikkate, aritmetikten, sosyal muhakemeye kadar çeşitli alanlar yer alıyor.

Her iki test de çocukların ilgi alanlarının belirlenmesi ve eğitmenlere bu alanda ciddi ipuçları vermesinden dolayı çok değerli kabul ediliyor.

“Profesyonel bir destek alması gereken aile, çocuğu için dengeli yaşam ortamı oluşturmaya özen göstermeli.”

Çocuğunuz üstün zekalıysa…

Çocuğunun üstün zekalı olduğunu öğrenen anne ve baba ne yapmalı? Uzmanların bu konuda üzerinde ısrarla durduğu bir konu var. O da etiketleme meselesi. Eğer aileler çocuğunun bu durumundan istifade edip onunla reklam yapmaya kalkarsa, ortaya olumsuz sonuçlar çıkabilir. Burada yapılması gereken çocuğun özelliklerine ilişkin olarak hem duygusal hem de zihinsel ihtiyaçlarına cevap verebilecek girişimlerde bulunmak.

Danışmanlık hizmeti almak ilk adımlardan biri olabilir. Çocuğa karşı yaklaşımlarını belirlemesi gereken aileler, onun vaktini kaliteli geçirmesi için çaba göstermeli. Çünkü çocuğun üstün zekalı olması onun ailesine ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez. Aileler, üstün zekalı çocukların, normal çocuklar tarafından sergilenen davranışları da sergilediği gerçeğini unutmamalı.

Profesyonel bir destek alması gereken aile, çocuğu için dengeli yaşa ortamı oluşturmaya özen göstermeli. Meraklı olan bu çocukların sorularını cevaplamak da o kadar kolay olmayabilir. Bu yüzden tepkisiz kalmayıp, çözüm yolları aramak gerektiğini söylemekte fayda var.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir