Anasayfa / EĞİTİM / ÇOCUĞUMA OKUL SEÇECEĞİM AMA NASIL?

ÇOCUĞUMA OKUL SEÇECEĞİM AMA NASIL?

Çocuklara okul seçimi

Yeni eğitim öğretim yılı için erken kayıt döneminin başlaması, bir anda velilerin kararsızlık içerisinde hangi okulu tercih edeceği endişesine dönüşüyor. Çocuğunu özel okula mı, devlet okuluna mı, yabancı dil eğitimine ağırlık veren bir okula mı yoksa sosyal açıdan daha fazla imkanları olan bir okula mı göndereceklerine bir türlü karar veremeyen ebeveynler için yol haritası hazırladık.

Öncelikle şunu söylemek lazım. Bir çocuk kendini yüzlerce yolla ifade edebilir. Okula düşen görev, bu dili keşfetmesinde öğrenciye rehber olmasıdır. Sizden önce çocuğun beğenisinin, okul seçimi için daha önemli olduğunu da en başta belirtelim. Klişe tanımlamaların etkisinde kalmadan, çocuğun eğitim hayatını sürdüreceği bu yuvaların seçiminde dikkatli olmak gerekiyor. Donanımı olan, tabiat ile etkileşimi yüksek olan okulları tercih etmeniz çocuğunuzun lehine olacaktır. Dikkat listenizi biraz daha detaylandıralım.

Okul seçimi için sağlam araştırma, başarıda süreklilik sağlayacaktır

Araştırma, referans ve duyumlarınız ile elde ettiğiniz bilgiler ışığında bir liste belirleyin.

Listeyi belirlediyseniz, şimdi yavaş bir elemeye geçelim. Burada çocuğunuzun kişilik ve karakter eğilimlerini düşünün ve önceliklerinizi belirledikten sonra listeyi gözden geçirin.

Gerekli eleme işlemlerini yaptıysanız, belirlenen okulları öğrencilerin de yer aldığı saatler içerisinde çocuğunuzla beraber gezin.

Burada kullanılan eğitim metodu, materyaller, teknolojik unsurlar konusunda gerekli bilgileri edinin.

Okulun idarecileri ile bir araya gelin ve onlarla da okul seçimi konusunda bir görüşme gerçekleştirin.

“Titiz bir çalışma sonucu, çocuğunuzun geleceğini etkileyecek önemli bir kararı başarıyla alabilirsiniz.”

Çocuklara okul seçimi

Erken kayıt dönemi oldukça değerlidir. Bu kayıt döneminden faydalanmanızı sağlayacak bir projenin var olup olmadığını öğrenin.

Okulun başarılı öğrenci için bir burs desteği olup olmadığı konusunda araştırma yapın.

Unutmamanız gereken altın değerinde bir bilgi var… Sportif, sosyal ve sanatsal alanlarda başarılı olan öğrencilerin, bu özelliklerinden dolayı burs hakkının bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın.

“Erken kayıt döneminin çok sayıda faydası vardır. Eğitim kurumunun sağladığı imkanları en ince detayına kadar araştırın.”

Eğer çocuğunuzun eğitiminin aralıksız olarak tek kurumda devam etmesini arzu ediyorsanız, o eğitim yuvasının her kademesine ilişkin geniş çaplı bir bilgi edinin.

Okulun yetiştirmek için hedef olarak belirlediği profil hakkında bilgi sahibi olun.

Son olarak, karar verme sırasında o eğitim yuvasına başlayacak olan çocuğunuzun fikirlerini almayı unutmayın. Bu, başarının sürekliliği açısından oldukça önemli bir kriterdir.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir