Anasayfa / EĞİTİM / ÇOCUĞUN BAŞINI AKTİVİTELERLE DÖNDÜRMEYİN!

ÇOCUĞUN BAŞINI AKTİVİTELERLE DÖNDÜRMEYİN!

Aktivite

Aileler gerek okul döneminde gerekse tatillerde çocuklarının sosyal olabilmesi ve yeteneklerinin ön plana çıkması için onu çeşitli platformlara yönlendirmede kafa karışıklığı yaşayabilir. Çocuğunun bir anda her şeyi öğrenmesini isteyen ebeveynler, bu noktada baltayı taşa vurabilir. Bunun için bazı kriterlerin gözetilmesi gerekiyor. Sözün kısası, verilen eğitim onun yetenek ve kapasitesi ile uyumlu olmalı… Peki, bir de bu alandaki harekât planımızı madde madde anlatalım…

Çocuğun ilgi duyduğu alanların net çizgilerle belirlenebilmesi için kendi fikriniz yetmez. Öğretmen ve arkadaşlarına da sorup, onlardan bilgi alın. Bu bilgi erişimi, çocuğunuzun hangi alana yatkın olduğu konusunda önemli ipuçları verecektir. Aynı zamanda ona verilecek eğitimin belirlenmesinde de kilit rol oynayacaktır.

“Sosyal aktiviteler çocuklar için bir işkenceye dönüştürülmemeli. İyi bir planlama ve program ile daha verimli sonuçlar elde edilebilir.”

Ebeveynler, çocuklarını kimi zaman sosyal aktivitelerle sıkma hatasına düşebiliyor. Tüm eğitimleri aynı anda aldırmaya çalışan ailelerin bu davranışı, çocukların bu eğitimlerden tamamen sıkılıp, sosyalliğini yitirmesine sebep olabilir. Yani, iyi bir şey yapmak isterken çocuğunuza zarar vermiş olabilirsiniz… Bunu kayda değer bir bilgi olarak hafızanızda saklayın.

Aktivite

‘Her şeyi bir seferde öğrensin’ yanlışına düşmeyin

Bu konuyu biraz daha detaylandırmakta fayda var. Birçok ailenin bu öğretme hevesi sonucunda çocukların içinden çıkılmaz bir programa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Örneklendirecek olursak; sabah okula giden bir çocuk, döndüğünde piyanodan, tiyatroya, yüzmeden farklı bir sosyal aktiviteye kadar birçok alanda kurs almak zorunda kalabiliyor. Ödevlerinin olduğunu da varsaydığımızda, bunun üzerine binecek olan fiziksel yorgunluk, adeta bir işkenceye dönüşebiliyor.

“Mükemmeliyetçi ebeveyn yapısının sıkça düştüğü hatalardan biri de çocuğu anlamsız bir şekilde birbirinden farklı eğitim silsilesi içerisinde kaybetmek, yani onu boğmak… Peki, bunun ona gerçekten bir şeyler katacağına inanıyor musunuz?”

Çocuk, eğitimini aldığı aktiviteyi çok sevse bile bu bir süre sonra onu sıkacak ve aynı zamanda okuldaki başarısında bir düşüşe sebebiyet verecektir. Mükemmeliyetçi bir aile yapısının tezahürü olan bu davranış, örnekte de görüldüğü gibi çocuğu başarısızlığa eviren bir sebebe dönüşebilir. Uzmanlar burada devreye giriyor ve ailelere her şeyin fazlasının zarar olduğu uyarısında bulunuyor. Evet, anne ve babalar sorumluluk ile hobiler arasındaki dengeyi çok iyi ayarlamak zorunda.

Aktivite

Madalyonun diğer yüzü

Şimdi bir de durumu farklı bir açıdan değerlendirelim. Çocuklar da bazen bir alana çok fazla yoğunlaşabilir. Buna teknoloji bağımlılığını örnek olarak gösterebiliriz. Burada da ailelerin dikkat etmesi gereken husus şudur: Bu problem çocuğunuzun hayatına olumsuz bir etki bırakıyorsa, altında psikolojik sebepler aranmalı. Ailesi ile problemli olan, sorumluk almayan, okuldaki başarıları istenen düzeyde olmayan çocuklar, bu şekilde bir eğilim gösterebiliyor. Bu tedavi isteyen bir sürece dönüşebilir. Mutlaka profesyonel yardım almanın bir yoluna bakın.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir