Anasayfa / EĞİTİM / ÇOCUKLARA KİTAP SEÇELİM Mİ?

ÇOCUKLARA KİTAP SEÇELİM Mİ?

Çocuklar İçin Kitap Seçimi

Çocuğunuzun hem psikolojik hem de zihinsel olarak gelişiminde kitapların yol gösterici bir fonksiyonu bulunmakta. Gelişimin bu önemli faktörüne ilişkin doğru seçimler yapmanın elzem olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Eğitim, insan hayatı boyunca devam eden bir süreç. Ailede başlayan eğitim süreci okul yaşamıyla sürüp gidiyor. Bu süreçte de kitaplar, çocukların hayatında önemli bir oyuncu. Hayatın en önemli aktörü arasında yer alan kitapların seçimi de bir o kadar kıymetli oluyor. Bunun için çocukların anne ve babalarına çok ciddi görevler düşüyor. Peki, öncelikle kitapların çocukların gelişimine ne gibi katkıları var? Bunları inceleyelim.

“Ailede başlayan eğitim süreci okul yaşamıyla sürüp gidiyor. Bu süreçte de kitaplar, çocukların hayatında önemli bir oyuncu.”

Çocuğun kitap ile ilgili ilişkisi okumayı öğrendiği zamanda başlamaz. 0-6, çocuğun kitapla tanıştığı bir yaş grubudur. Çocuklara hitap eden kitaplar, onların hem psikolojik hem de zihinsel gelişimleri ile direkt ilişkilidir. Eğitici faktörleri bünyesinde barındıran kitaplar, gerek insani ilişkiler, gerek sosyal yaşam gerekse ahlak unsurlarının geliştirilmesi için niteliği en yüksek araçların başında yer alır.

Çocuklar için hazırlanan kitaplar kelime dağarcığı ve dil bilincinin gelişimine ciddi oranda katkı sağlar. Özellikle bilmece ve tekerlemeler bu alanda çok önemli pay sahipleridir. Düşünce ve duygu dünyasını zenginleştiren çocuk kitapları yaratıcı ve eleştirel bakış açısı kazanmasında da olumlu yönde tesir eder.

Çocuklar İçin Kitap Seçimi

Kitap seçiminde anne ve babaya düşen görevler

Kitaplardaki karakterler aracılığı ile edinilen bir takım değer yargıları, çocuklara yaşantıları sürecinde rehberlik edebilir ve hayata hazırlanmasında da yardımcı olur. Bununla birlikte, yardım etme, iyilik, dayanışma, görgü, iş birliği, sorumluluk bilinci, anne, baba, kardeş sevgisi gibi hayatın içerisindeki önemli değerler kitaplar aracılığıyla öğrenilir. Anne ve babaların kitap seçerken, içerikte bu unsurların bulunmasına azami derecede özen göstermesi gerekiyor.

“Yardım etme, iyilik, dayanışma, görgü, iş birliği, sorumluluk bilinci, anne, baba, kardeş sevgisi gibi hayatın içerisindeki önemli değerler kitaplar aracılığıyla öğrenilir.”

Çocuk kitaplarının seçiminde, onların içinde yaşadıkları dünyaya umut dolu ve reel açıdan bakmalarını sağlayan edebi eserler seçilmeli. Kitap içerisindeki resim ve konular, gerçeklikten kopuk olmamalı, çocuğu fantastik olan olayları gerçekleştirmeye yöneltmemeli. Zararlı bazı telkinlerin yer aldığı kitaplar da çocuklara kesinlikle okutulmamalı.

Çocuklar İçin Kitap Seçimi

Kitap seçiminde yaş aralığına dikkat

Kitap seçerken yaş aralığına da dikkat etmek gerekiyor. Örneğin, 0-3 yaş grubu için kitap seçiyorsak; bu kitapların müzikli, sesli ve parlak renklerden oluşmasına dikkat edilmeli. Eğer 3-5 yaş grubu için bir kitap tercihi yapacaksak; bunlarda da kahraman figürlerinin yer almasına, resimlerinin bulunmasına, bilinen konulardan bahsetmesine, çocukların hayal gücünü geliştiren özelliklerinin yer almasına özen gösterilmeli.

5-8 yaş aralığı için seçilecek kitaplarda da hikayelerin gerçekten alıntı olmasına dikkat edilmeli. Bu kitaplar sadece doğru ve iyi olan değil, bunların karşısında yanlış ve kötü karakterleri de içermeli. Bu yaş grubundaki çocukları ilgi alanına giren güçlü karakterler bulunmalı ve yeni bilgiler içermeli. Bu kitaplar, çocukların hayal güçlerini kullanma yoluyla hem duygu hem de düşüncelerini tanımalarına imkan tanımalı.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir