Son Haberler
Anasayfa / EĞİTİM / ÇOCUKLARIN YABANCI DİL EĞİTİMİ NE ZAMAN BAŞLAR?

ÇOCUKLARIN YABANCI DİL EĞİTİMİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Çocukların Yabancı Dil Eğitimi

Uzmanlar, çocukların yabancı dil eğitimine 3 yaşından önce başlaması gerektiğini savunuyor. Aslında 4 yaşın dilin daha etkin kullanımı için en ideal yaş olduğu belirtiliyor fakat 3 yaşın öncesinde bir başka dile ne kadar maruz kalırsa, öğrenmelerinin de o derece kolay olacağı ifade ediliyor. Peki, bu süreç nasıl işliyor ve aileler çocuklarına nasıl yardımcı olabilir?

Bir çocuk, doğumundan 3 yaşına kadar geçen süreçte ana dilinin dışında bir yabancı dil de duyarsa, adına ‘aynı anda öğrenme’ denilen yöntem sayesinde iki dili de öğrenme imkânına sahip oluyor. Bu yöntemi, öğrenilmesini arzu ettiğiniz dili kullanarak ya da müzik dinletmeyi tercih ederek uygulayabilirsiniz. Tabi, bu yaşlarda öğretmeye başlamadıysanız korkmanıza gerek yok. Çünkü devam eden yaş sürecinde de dili öğrenmeye yönelik yetkinlik sürüyor.

“Bir çocuk, doğumundan 3 yaşına kadar geçen süreçte ana dilinin dışında bir yabancı dil de duyarsa, adına ‘aynı anda öğrenme’ denilen yöntem sayesinde iki dili de öğrenme imkânına sahip oluyor.”

Çocukların Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı dil eğitiminde yaş grubuna göre değişik teknikler

Çocukların yabancı dil öğrenmesi için çocuğun yaşına göre birbirinden farklı teknikler denenebilir. Örneğin, henüz konuşma yetisi kazanmamış bir bebekle İngilizce konuşmak, ona bu dildeki müzik ve ninnileri dinletmek etkili bir yöntemdir. Kelimeleri telaffuz edebilen bir çocuğun gün de bir İngilizce kelime öğrenmesi de etkili tekniklerdendir. Bu seviyeler, çocukların eğleneceği tarzda, yetkinlik durumlarına göre artırılabilir.

Çocuğu, yaşadığı ortamda yabancı dilin konuşulduğu bir ortama maruz bırakabilirsiniz. TV ekranında İngilizce olarak yayınlanan bir şovun bulunup dinletilmesi de etkili olacaktır. Böylelikle kullanılan kelimeler ve sesler, çocuğun hafızasında yer edinecektir.

İngilizce dilinin öğrenilmesine yönelik hazırlanan setlerden faydalanabilirsiniz. Bulunduğunuz her ortamda çocuğun sizinle birlikte yabancı dildeki kelimeleri tekrar etmeleri sağlanabilir. Yabancı dildeki şarkıların dinletilmesi ve iletişimin sadece bu dille sağlanması da oldukça önemli.

Çocukların Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı dil eğitiminde tekrarların büyük önemi var

Örneğin çocuğunuz yeni bir Türkçe kelime öğrendi. Ardından onun İngilizce’sini öğretmeniz faydalı olacaktır. Hayvanlardan, alfabeye, eşyalardan, renklere kadar birçok kelimeyi bu şekilde öğretebilirsiniz. Kelime öğretilirken duyuları kullanmak daha kalıcı bir öğrenme sağlar.

Çocukların yabancı bir dil öğrenme sürecinde tekrarların büyük önemi vardır. Burada anadili öğrendiğini varsayarsak; başka bir konuşma dili bilinmediği için duyulan sesler görülen durumla ilişkilendirilir. Bu da bir uzun bir süreç gerektirir. Yani, bir çocuğun git kelimesiyle gitmek fiili arasındaki ilişkiyi çözebilmesi için bunu sürekli duyması gerekir. İşte, yabancı dil öğrenmedeki durum da böyledir. O yüzden öğretilen her kelimeyi tekrar etmeniz, kalıcı öğrenmenin kapılarını aralayacaktır.

“Bir çocuğun git kelimesiyle gitmek fiili arasındaki ilişkiyi çözebilmesi için bunu sürekli duyması gerekir.”

Çocuğunuzla kelime oyunları oynayarak da dil öğrenimine katkı sağlayabilirsiniz. Oyuncakların isimlerinin İngilizceleri öğretilebilir ve akabinde bu oyuncakların o dildeki isimleriyle size getirilmesini isteyebilirsiniz. Bu çocuğun öğrenirken keyif almasını da sağlar.

Çocuğunuzun dil eğitimi veren başka ailelerin çocukları ile bir araya gelmesi de öğrenme sürecini kolaylaştıran etkili yöntemlerdendir. Oluşacak sosyal çevre, dil ile ilgili pratik yapmak için de oldukça değerlidir.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir