Anasayfa / EĞİTİM / DÜNYANIN EN İYİ 10 ÜNİVERSİTESİ

DÜNYANIN EN İYİ 10 ÜNİVERSİTESİ

Onlar dünyanın en iyileri… İngiltere’nin önde gelen yayın organlarından Times Higher Education tarafından son yılın en iyi üniversiteleri sıralandı. Listenin ilk 2 sırasını İngiltere’deki üniversiteler aldı. 

Yapılan araştırmada, çok sayıda kriter baz alındı. Araştırma, öğretim, öğrenci, akademisyen, uluslararası bakış açısı, bilginin transferi gibi çok sayıda faktör listenin oluşturulmasında etkin oldu. İşte yükseköğretimin dünya markaları…

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi

(1) OXFORD ÜNİVERSİTESİ

Araştırma sonucunda listenin ilk sırasında İngiltere’nin ekol üniversitesi Oxford yer aldı. Sağlam bir prestije sahip olan Oxford, özellikle araştırma alanında dünyaca ünlü bir eğitim kurumu. Dünya sıralamasında özellikle ABD’li güçlü rakiplerini geride bırakması da buna en iyi örnek.

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi

(2) CAMBRİDGE ÜNİVERSİTESİ

İkinci sıra da bir İngiliz üniversitesine ait. Oxford ile ciddi bir rekabet içerisinde bulunan Cambridge Üniversitesi, geçen yıla göre 2 sıra atladı. Dördüncülükten ikinciliğe yükselen kurum, dünyanın en iyileri arasındaki yerini sağlamlaştırdı.

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi

(3) CALİFORNİA TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ (CALTECH)- STANFORD ÜNİVERSİTESİ 

ABD’nin saygın eğitim kurumu, geçen seneki yerini Cambridge Üniversitesi’ne kaptırdı. Az bir farkla üçüncü olan kurum, endüstri piyasası ile sağlam bir ilişki içerisinde. Üniversite, araştırma alt yapısından, öğretim niteliğine kadar bir çok kriterde yüksek puan almayı başarmış durumda. Listenin üçüncü sırasına bir ortak daha var. O da ABD’de yükseköğretim dendiğinde akla gelen prestijli kurumlardan biri olan Stanford. Üniversite, geçen yıl da aynı sırada yer aldı.

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi

(4) MASSACHUSETTS TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ (MIT)

Listenin beşinci sırasında bir değişiklik olmadı. Bilişim ve mühendislik alanlarında yaptığı çalışmalarla nam salan ABD temsilcilerinden MIT, geçen yıl da listenin beşinci sırasında bulunuyordu.

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi

(5) HARWARD ÜNİVERSİTESİ

Harward Üniversitesi’nin daha yukarılarda olmasını bekliyordunuz. Fakat araştırmada dikkate alınan kriterler arasındaki öğretim kalitesi ve endüstri gelirleri açısından, ilk 5 üniversite Harward’dan daha iyi seviyede.

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi

(6) PRİNCETON ÜNİVERSİTESİ

ABD’nin prestijli üniversiteleri arasında yer alan Princeton, dünya sıralamasında yedinci oluyor. Üniversite, araştırmaları ile 99,6’lık bir puanı hak ediyor.

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi

(7) IMPERİAL COLLEGE LONDON 

2017 yılı sıralamasındaki yerini koruyan üniversitelerden biri de İngiltere’den Imperial College London. Üniversitenin bu sırada yer almasında araştırmaların etkisi büyük. Yükseköğretim kurumu, bilinirlik açısından da 96,6’lık bir puana sahip.

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi

(8) CHİCAGO ÜNİVERSİTESİ

ABD temsilcilerinden Chicago Üniversitesi, listenin dokuzuncu sırasında. Bu üniversite de araştırmalarına en fazla atıf yapılan üniversitelerden biri. Öğretim kalitesi açısından da bir dünya markası olma özelliğini taşıyor.

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi

(9) ETH ZÜRİH- İSVİÇRE FEDERAL TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

ETH Zürih, uluslararası görünüm ve araştırma alanında 90’ın üzerinde puan alıyor ve listenin onuncu sırasında kendisine yer buluyor.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir