Anasayfa / EĞİTİM / EV VE ARABA ALIRKEN GÖSTERDİĞİNİZ ÖZENİ ÇOCUĞUNUZA ANAOKULU SEÇERKEN DE GÖSTERİN!

EV VE ARABA ALIRKEN GÖSTERDİĞİNİZ ÖZENİ ÇOCUĞUNUZA ANAOKULU SEÇERKEN DE GÖSTERİN!

Anaokulu Seçimi

Yıllar sürecek eğitim macerasının başladığı yerlerden biri anaokulları. Aileden sonraki eğitimin en önemli duraklarından biri. Hal böyle olunca, bu eğitim kurumlarının seçiminde de azami dikkat göstermek gerekiyor. Çocuğun eğitim hayatındaki bu ilk adım ne kadar sağlıklı ve kaliteli atılırsa geleceğe bir o kadar emin ilerlemek mümkün. Bir anaokulunda hangi özellikler bulunmalı, veliler seçim yaparken hangi kriterleri esas almalı? İşte tüm detaylar… 

Anaokulu seçimi yapılırken, öncelikle eğitimci kadrosunun alanında donanımlı kişilerden seçilmiş olmasına dikkat edilmeli. Burada çocuğunuza eğitim verecek kişilerin belirli zaman aralıklarında eğitimden geçiyor olması önemli bir kıstas.

Sınıf mevcudunun 20 kişiden fazla olmaması gerekiyor. Bunun aynı zamanda sağlıklı iletişimin koşulları arasında yer aldığını söylemek gerekiyor. Eğitmenin öğrenciler ile güçlü bir bağının olması önemli. Okula sabah giriş yapan her öğrencinin bu açıdan kontrolünün yapılması, gelmeyenlerin ailesi ile iletişime geçilmesi gerekiyor.

Okulda yer alan eğitim unsurlarının çocukların güvenliği için her türlü kontrolden geçmeli, yaşanacak olumsuzluklara karşı en ince detay düşünülerek önlem alınmalı.

Okulda bulunan koridor, bahçe gibi alanların öğrenci sayısıyla orantılı bir büyüklükte olması sağlanmalı.

Öğrencilerin kendilerini çeşitli alanlarda geliştirmesine imkan sağlayacak köşeler okulda mutlaka yer bulmalı. Bu kapsamda anaokulundaki her noktanın bir öğrenme alanı şeklinde tasarlanmasına dikkat edilmeli.

Okulda çocukların açık havada oynamalarını sağlayacak bölgeler bulunmalı.

En önemli konulardan biri ise anaokuluna hizmet verecek olan servis firması. Bu firma ile imzalanacak sözleşmedeki kriterlerde, araç yaşından hostese kadar birçok detayın bulunduğuna emin olunmalı. Araç bakımları, şoförlerin sicilleri en ince ayrıntısına kadar irdelenmeli, duyulan en ufak rahatsızlıkta okul yönetimi bilgilendirilmeli.

Okulda öğrencilerin sağlıklarıyla ilgili gelişmelerin anbean takip edilmesi gerekiyor. Çocukların başına gelebilecek olumsuz bir durumda, gerekli müdahaleyi yapabilecek, donanımlı sağlık görevlisinin tam zamanlı mesai yapmasına özen gösterilmeli.

Anaokulunda ortak kullanım alanlarının her an temiz tutulması sağlanmalı. Bu bağlamda, personelin de düzenli olarak sağlık kontrolünden geçiyor olmasına dikkat edilmeli.

Öğrencilerin sınıf faaliyetlerinde kullandıkları oyuncaklar, dezenfekte edilip kullanıma sokulmalı.

Minikler için okulda üç öğün yemek verilmeli. Gıda konusunda oldukça hassas davranılmalı ve yemek numunelerinin zehirlenme olasılığına karşı saklanması sağlanmalı.

Çocukların ve personelin güvenliği açısından okuldaki fiziki şartların uzmanlarca kontrolü yapılmalı. Doğal afetlerde yapılması gerekenler çocuklara düzenlenecek tatbikatlar eşliğinde anlatılmalı.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir