Anasayfa / EĞİTİM / FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ, ÖZENİLEN BİR ÜTOPYA MI?

FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ, ÖZENİLEN BİR ÜTOPYA MI?

Finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya eğitim sisteminin dünyanın en iyilerinden olduğunu sıkça duymuşsunuzdur. Eğitimle ilgili her tartışmada gündeme gelir ve özenilesi yapıları hakkında methiyeler düzülür. Peki, nedir Finlilerin, onları bu kadar özel kılan sistemleri? Aradaki farkı görmeye hazır mısınız? O halde başlıyoruz…

O zaman bu ülkede özel statüde bir okulun bulunmadığını söyleyerek işe başlayabiliriz. Öğrencilerin günlük ders saati ise sadece 4. Eğitmenlerin tamamının da master diploması var. Onlar, dezavantajlı çocukları dahi bulundukları seviyenin çok üstüne çıkarabiliyor.

Öğrenciler, okulun koridorlarında çoraplarıyla dolaşabilmekte. Böylelikle kendilerini evde hissetmemeleri için hiçbir sebep yok.

Eğitim sürelerinin yaklaşık 1 saatini dışarıda geçirebiliyorlar. İlkokul ve devamındaki eğitim sürecinde dersler 45 dakika. Teneffüs de 15 dakika. Ancak, bu teneffüslere 45 dakika daha ekleniyor. Böylelikle açık havada enerjilerini harcayabiliyorlar.

Her çocuk evine yakın okula gidiyor. Bu da servisin olmaması demek. Her biri okula bisikletle gelip gidiyor. Evet, sokaklar gayet güvenli.

Özenmek için pek çok sebep var

Hem öğrenme zorluğu çeken hem de özel bir eğitim ihtiyacı bulunan engelli öğrenciler, diğer öğrencilerle birlikte eğitim görüyor. Hayatın içerisine oldukça aktif bir şekilde dahil oluyorlar.

Eğitimde onlara aşılanan bir korku metodu yok. Aksine değişik düşüncelerin ifade edilmesine olanak sağlanıp, öğrenciler motive ediliyor. Bu görüntü sınıf düzenlerine de yansıyor. Dersin gidişatı bozulmadığı müddetçe, sınıfta istedikleri gibi hareket edebiliyorlar.

Okulun içerisinde kantin denen bir müessese yok. Tüm çocukların yemekleri Finlandiya Devleti’nden. Yemeğin israf edilmemesi gerektiğini de gayet iyi bir şekilde öğreniyorlar.

Evet, sınıfta fırın ve bulaşık makinesi var

Sınıflarda bulaşık makinesi ile fırın görmek mümkün. Sorumluluk almayı da bu sınıflarda öğreniyorlar. Evin ekonomisine ilişkin de ipuçlarını öğrendiklerini söylemek yanlış olmaz.

Öğrencilerin, el becerilerine sahip olması, gündelik kolaylaştırıcı bilgiler hakkında fikir edinmeleri oldukça önemli. Atölyelerde bıçak da testere de tornavida da rahatça kullanılabiliyor.

Finlandiya’da eğitim gören çocukların fotoğrafları ebeveynlerinden izin almadan çekilemez. Çocuklarla fiziksel veya sözlü temas kurmanız yasak. Onların mahremiyetine son derece özen gösteriliyor.

Okulların bahçe duvarları bulunmuyor. Onlar okuldan ne zaman ayrılmaları gerektiğini gayet iyi biliyor. Sınırları değil, sorumluluklarını öğreniyorlar.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Komatsu,-VR-teknolojisi

Komatsu, VR teknolojİsİnİ Meslek Lİselerİ İle buluşturuyor

Müşterilerine uçtan uca hizmet sunma vizyonuyla faaliyetlerine devam eden Temsa İş Makinaları, meslek liselerindeki öğrencilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir