Anasayfa / EĞİTİM / FİZİKSEL VE ZİHİNSEL GELİŞİMİN KİLİT EĞİTİMİ: SPOR

FİZİKSEL VE ZİHİNSEL GELİŞİMİN KİLİT EĞİTİMİ: SPOR

Spor eğitimi

Spor eğitimi, öğrencilere birçok alanda ciddi katkılar sağlar. Sağlıktan, bilişsel gelişime kadar birçok faydası araştırmalar sonucu da ortaya konulan spor eğitimi, disiplinli bir kişiliğin oluşmasında son derece etken. Bu eğitim, başarısından kuşku duyulan öğrenciler için de bir rehabilite aracı. 

Spor, eğitimde çok önemli bir yere sahip. Enerjisini atma imkanı bulan, kendisini sosyal bir grubun içerisinde bulan öğrenciler, elde ettiği başarılarla da motive olur. Dirençli olması, sağlıklı görünmesi, yetenekleri, onun aynı zamanda saygı duyulan bir kişilik olmasını sağlar. Çevresinden bu konuda destek görmesi, okuldaki başarıların artmasında da pozitif bir etkendir.

Spor eğitimi, bilişsel zekanın gelişimine katkı sağlıyor 

Fiziksel aktivitelerin, öğrencilerin başarılarını ne yönde etkilediği yönünde yapılan araştırmalar da sporun eğitime katkısını net bir biçimde ortaya koyuyor. Fiziki olarak iyi durumda olan öğrencilerin, akademik anlamda daha yüksek başarılar sağladığı, uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Egzersiz yapmanın beyne kan ile oksijenin daha fazla gitmesini sağlaması, yine endorjin artışından dolayı stresin azalıp duyguların dengelenmesi, spor eğitiminin faydaları arasında.

“Sporla uğraşan öğrenciler, kazandıkları özgüven sayesinde sorumluluk almaktan hiçbir zaman kaçmayacaklardır.”

Spor yapmak bilişsel zekaya önemli katkılar sağlar, hem dikkat hem de konsantrasyonun gelişimini olumlu yönde etkiler. Bireyler, toplumun içerisinde de kendilerini rahat ve kolay bir şekilde ifade etme olanağı bulur. Farklı düşünebilmek, taktik geliştirmek, psikolojik olarak rahatlamak sporun artılarındandır.

Kazanma ve kaybetme duygusu, kurallara uymanın gerekliliği sporun insan hayatına kattığı en önemli değerler arasında yer almaktadır. Sosyal açıdan kişinin gelişmesini sağlayan sportif faaliyetler, farklı düşünce ve kültürlere sahip insanların kaynaşması açısından da önemli bir platformdur.

Spor eğitimi

Spor eğitimi, özgüveni artırıyor, stresi azaltıyor

Derslere olumlu etkisi sayısız araştırmalarla kanıtlanan sporun, kişilik özelliklerinin gelişmesi ve olgun bir düşünce yapısının vücut bulmasında yadsınamaz bir rolü vardır. Bireyin özgüvenini artıran spor eğitimi, stresin azalmasında da öncü olur.

Şu unutulmamalıdır ki, sporla iştigal eden insanların okul hayatlarında daha disiplinli oldukları bir gerçektir. Bu disiplinin sağlanması için de uzmanlar, günde en az 1 saatin fiziksel aktivite ile geçirilmesi gerektiği görüşünü benimsiyor. Beden sağlığının, zihinsel gelişimine pozitif katkısı, derslerdeki başarıyı da aynı oranda etkileyecektir.

“Sporun olumlu yönde katkı sağlaması için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Burada da beden eğitimi öğretmenlerine büyük görev düşmekte.”

Altı çizilmesi gereken, üzerinde hassasiyetle durulması elzem olan bir uyarıyı da yapmak da fayda var. Karışık ve oldukça yorucu olan birtakım bedensel aktiviteler zihinsel performansta düşüşe sebep oluyor. Burada ise beden eğitimini veren kişilere büyük bir sorumluluk düşüyor. Onların önemli bir zihinsel etkinlik öncesinde orta dereceli bir egzersiz programlarını uygulamaya koyması gerekmektedir.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Kadir has üniversitesi spor

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ SPOR ÇALIŞMALARI MERKEZİ EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞLIYOR

Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi’nin 2018 – 2019 akademik dönemi eğitim programları başlıyor. Kadir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir