Anasayfa / EĞİTİM / GELECEĞE EN DEĞERLİ YATIRIM: SANAT EĞİTİMİ

GELECEĞE EN DEĞERLİ YATIRIM: SANAT EĞİTİMİ

Sanat Eğitimi

Çocuğun özgüveninin ve becerilerinin gelişmesi açısından büyük önem taşıyan okul öncesi eğitim çalışmaları sırasında, sanat eğitiminin ayrı bir yeri bulunmakta. Gerek sosyal, gerekse duygusal yeteneklerin keşfi için ‘sanat’ durağına uğramak büyük bir ihtiyaç.

Sanat, insanların üretken olabilmesi açısından hayati bir misyona sahip. Bu yüzden sanata ait tiyatro, görsel sanatlar, müzik, drama gibi alanların, okul öncesi eğitim düzeyinde planlanıp hayata geçirilmesi gelişime büyük katkı sağlar. Sanat eğitimi alan bir çocuk, insanların doğayla olan ilişkisini tanımlar ve hayat içerisindeki zenginliği görür. Bu da onun ileride entelektüel manadaki gelişimine önemli derecede etki eder. Çocuğun kendisini keşfetme süreci de sanat etkinlikleriyle başlar. Eğer duygularını ifade edemeyen bir çocuksa, bu tür etkinliklerle bu handikaptan kurtulabilir. Sezgileri güçlenen çocuğun duygusal, algısal ve bilişsel olarak gelişimlerinde olgunluğun gerçekleştiği fark edilir.

“Sanat eğitimi alan bir çocuk, insanların doğayla olan ilişkisini tanımlar ve hayat içerisindeki zenginliği görür.”

Sanat Eğitimi

Sanat eğitiminin katkıları?

Çocukla sanat yoluyla kurulacak etkileşim, ruhsal, sosyal, kültürel ve zeka gelişimi açısından oldukça değerlidir. Öncelikle, okul öncesinde verilecek sanat eğitimi ile çocukları psikolojik gelişimlerine olumlu bir katkı sağlanır. İyi, doğru ve güzel kavramların tam manasıyla öğretilmesi ile sosyalleşme alanında önemli mesafe kat edilir. Ruhsal açıdan beslenen çocuğun, kişiliğinin sağlam temeller üzerine oturması böylelikle mümkün olur.

Bir anlatım metodu olan sanat aracılığıyla çocuklar, kültürleri de tanıma imkanı bulur. Kendi ülkesini tanıdığı gibi, başka ülkelerin de kültürlerini anlar. Bu, evrensel anlamda kültür bilincine sahip olmayı çocuklarda küçük yaşlarda sağlar.

Sanat eğitimi sosyal yaşantıyı zenginleştirir

Çocukların sosyal yaşantısının zenginleşmesi açısından da sanatın değeri yadsınamaz. Çocuklar, sanat eğitimi sayesinde arkadaşları ile mutlu yaşamanın kodlarını da öğrenmiş olur. Sanat ile ilgili etkinliklerde çocukların grup çalışmalarına dahil olması, burada sorumluluklarını yerine getirmesi, sosyalleşmesi yolunda önemli bir adımdır.

Sanatın zeka gelişimine katkısı büyüktür. Çocuklar aldıkları sanat eğitimi ile hayatı yorumlama, algılayabilme, düşünce sistemini eğitip geliştirme konularında önemli mesafe alır. Yeteneklerin gelişmesine zemin hazırlayan sanat eğitimi, günlük hayatta karşılaşılan sorunların kaynağını anlayabilme anlamında da ciddi manada kolaylıklar sağlar.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir