Anasayfa / EĞİTİM / BİLİM - TEKNOLOJİ / GELECEĞİN KODLARI BU EĞİTİMDE!

GELECEĞİN KODLARI BU EĞİTİMDE!

Kodlama eğitimi

Teknolojik gelişmeler göz önüne alındığında gelecekte değeri daha çok anlaşılacak bir eğitim alanı var şuanda. Adı kodlama… Bu eğitim alanına yapılan yatırımlar dünyada hızla artmaya başlıyor. Türkiye’de de çeşitli eğitim kurumlarının geliştirdiği projelerin ışığında çocuklara kodlama eğitimi verilmeye başlandı. En azından bir farkındalığın oluştuğunu söylersek, yanılmış olmayız. Peki, kodlama neden bu kadar önemli? Onu değerli kılan unsurlar neler?

Çocukların kodlama eğitimini erken yaşlarda alması çok önemli. Çünkü bu eğitim vasıtasıyla çocuklar birçok alanda beceri kazanıyor. Sanattan, proje odaklı düşünmeye, bilimden, matematiğe kadar çok geniş bir alanda beceri kazanan çocuk, tasarım merkezli bir düşünme tekniğini hayata geçiriyor.

Kodlama eğitimi almayı aynı zamanda bir dili öğrenmek ile eş değer de tutabilirsiniz. Nasıl ki yabancı bir dili erken yaşlarda öğrenmek kolaysa, kodlama için de aynı mantığı devreye sokabilirsiniz.

“Kodlama eğitiminin gerekliliğini, teknolojinin gelişimiyle paralel olarak değerlendirebilirsiniz.”

Kodlama geleceğin en çok rağbet görecek mesleklerinin de temelini oluşturuyor diyebiliriz. Pek çok iş dalıyla ilgili tanımda kodlamayı görürseniz şaşırmayın. Gerek bilim, gerek mühendislik gibi birçok meslek alanının bilgisayar ile ilintili bir şekilde ilerlediğini düşündüğümüzde, kodlamanın hayati derecede bir öneme sahip olduğunu net bir şekilde gözlemleyebiliriz.

Kodlama eğitimi

Kısacası kod yazma işlemi, hayatın birçok alanında ihtiyaç duyulacak somut bir olgu olarak karşımızda duruyor. Dijital dünyada ne olup bittiğine ilişkin bilgi sahibi olma, gelişmeleri anlamlandırabilme adına da kodlama kıymetli bir alan olarak göze çarpıyor.

Kodlama eğitimindeki önemli detaylar

Çocuklara verilecek kodlama eğitiminde önemle üzerinde durulması gereken bazı noktalar bulunmakta. Çocukların kodlamayı öğrenmesinde yaşlarına uygun ara yüz ve yazı tabanlı bir eğitim doğru seçenek olabilir. Öncelikle bu eğitimi eğlenceli hale getirmek gerekiyor. Çünkü kodlama eğitimine çocukları kolay bir şekilde yönlendirebilirsiniz ancak orada sürekliliği sağlamak o derece de kolay olmayabilir.

Bu yüzden akademik eğitim metodundan farklı olarak onların ilgilerini çekecek eğlenceli bir yol izlemeli. Oyun tasarımları, kendi web sitelerinin oluşturulması bu eğlenceli yola örnek teşkil edebilir.

Kodlama eğitimi

“Çocukları kodlama eğitimi için ikna etmek zor değil. Ancak, ona bu eğitimin verilmesinde eğlenceli bir yol izlemezseniz, sıkılmasına sebep olabilirsiniz.”

‘Herşeyi Biranda öğrensin’ derseniz…

Çocuklara programlamanın dilini öğretme çabası anlaşılabilir ancak bazı ailelerin sayıyı çoğaltma eğilimlerini göz önüne aldığımızda bunun olumlu olduğunu söyleyemeyeceğiz. Çocuğa tek bir programlama dili öğreterek işe başlayabilirsiniz. Zaten söz konusu dili öğrendiğinde diğerlerini öğrenmesi de o ölçüde kolaylaşacak. Çocuğun zihnini, ona yüklenerek karıştırmayın.

Eğer imkânlarınız el veriyorsa, özel bir eğitmen desteği alabilirsiniz. Ancak bunu her aile sağlayamayabilir. Bu yüzden online eğitimlere de yönelebilirsiniz. Özel eğitim kurumlarında verilen kodlama eğitimlerini takip edebilir ve teknolojik markaların bu alanda gerçekleştirdiği aktiviteleri listenize ekleyebilirsiniz.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir