Son Haberler
Anasayfa / EĞİTİM / GELECEĞİNİ BELİRLEYEN SINAVLARA YABANCI KALMA: İŞTE YENİ SINAV SİSTEMİNİN DETAYLARI

GELECEĞİNİ BELİRLEYEN SINAVLARA YABANCI KALMA: İŞTE YENİ SINAV SİSTEMİNİN DETAYLARI

Yeni sınav sistemi

Milyonların hayatını yakından ilgilendiren iki önemli sınav hakkında bu yıl köklü değişiklikler yapıldı. Artık liseye ve üniversiteye girişte, öğrencileri yepyeni bir maraton bekliyor. Peki, iki sistemin ayrıntılarında neler var? Öğrenciler, geleceğini şekillendirecekleri bu sınavlarla ilgili ne kadar bilgi sahibi? Sizler için, iki sistemin getirdiği yenilikleri ve hazır olmanızı gerektiren detayları derledik. 

YKS ile ilgili bilmeniz gereken her şey burada

Milyonlarca gencin hayali olan üniversiteye girişte, bu yıl farklı bir sistem uygulamaya geçirilecek. Detayları ortaya çıkan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ve Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS)’den ayrılan özellikleri neler? Buyurun, hep birlikte inceleyelim. 

YGS ve LYS’nin arasında 3 ay süren bir zaman dilimi vardı. Yani, Mart’ta YGS’ye giren bir öğrenci, Haziran’da da lisans tercihleri için LYS’ye giriyordu. Yeni sistemde ise iki oturum aynı gün içerisinde gerçekleştirilecek. Aday öğrenciler, Haziran ayında belirlenen bir Cumartesi günü ilk oturuma sabah, ikinci oturuma ise öğleden sonra girecek. Ancak, yabancı dil sınavı, bu oturumlardan bir sonraki gün yapılacak. İlk oturum sonucu alınan puan 2 yıl boyunca geçerli olacak.

Soru sayısı

Daha önce adaylar YGS kapsamında Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testlerinde toplam 160 sorudan sorumlu tutuluyordu. YKS’nin ilk oturumunda bu rakam 80’le sınırlı tutulacak. LYS’nin yerini dolduran ikinci oturumda da aday öğrencileri 40 soru bekliyor. Eğer, yabancı dil sınavına girilecekse, soru sayısı yine 80 olacak.

İlk oturum 

Yeni sınav sisteminde ilk oturuma Temel Yeterlilik Testi ismi verildi. Bu ilk oturumda 40 Temel Matematik, 40 da Türkçe sorusu öğrencileri bekliyor. Burada aday öğrencilerin tercih yapmaması halinde, ilk oturumdaki puanları önümüzdeki yıl için de geçerli olacak. Eğer bu oturumdan 150 üzeri puan alınırsa, adaylar ön lisans için tercih hakkı kazanacak. Lisans eğitimi almak isteyenlerin ise geçmesi gereken puan 180.

Geçerlilik uygulamasının detayları 

YKS’de en önemli değişikliklerden biri de alınan puanın 2 yıl geçerlilik durumu olduğu. Eğer adaylar Temel Yeterlilik Testi’nden 200 ve bunun üzerinde bir puan alırsa, tercihlerini önümüzdeki yıl da kullanabilecek. Tabi bunun bir zorunluluk değil tercih olduğunun da altını çizelim. Daha önce 4 ayrı güne yayılan sınavlar, YKS’de yabancı dil sınavı hariç bir güne indiriliyor.

Sınav süresi 

YKS’de sınav süresinin 135 dakika olduğu açıklandı. Burada da bir soruyu çözmek için adaya 1,5 ila 1,7 dakika arasında bir süre düşmekte. Geçmişte ÖSS adı verilen sistemde bu süre 1 dakikaydı.

Yeni sınav sistemi

Girilecek sınavlar 

YKS’de, YGS ve LYS sistemindeki gibi, aday öğrenciler istedikleri sınava girme hakkına sahip. Sözel öğrencileri Coğrafya, Türk Dili ve Edebiyatı ve Sosyal Bilimler’den sınava girebilecek. Eşit ağırlık bölümü öğrencileri Coğrafya, Türk Dili ve Edebiyatı ve Matematik’ten, sayısalcılar ise Fen Bilimleri ile Matematik alanlarındaki sınava girecek. Adayların bölümleri dışındaki sınavlara girme hakkı da var.

Puan hesaplaması 

Lisans eğitimi yerleştirmelerinde ilk oturum sınavının ağırlığının oranı yüzde 40. Diğer yüzde 60’lık bölüm ise tercihi yapılacak bölüme göre değişkenlik gösteriyor. İsterseniz puan hesaplamasını bölüm bölüm inceleyelim.

Sözelciler için ilk oturum sınavının yüzde 40 oranı Coğrafya, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler Testi’nde ise yüzde 60’ı baz alınacak. Eşit ağırlıkçılar için ise ilk oturumun yüzde 40’ı, Coğrafya,Türk Dili ve Edebiyatı ve Matematik’in yüzde 60’ı, sayısalcılar için de ilk oturumun yüzde 40’ı,  Fen Bilimleri ve Matematik’in yüzde 60’ı dikkate alınacak. Yabancı dilde de ilk oturumun yüzde 40’ı baz alınacak. Yüzde 60’lık kısmı ise yabancı dil sınavının sonucu oluşturacak.

Tercih aşaması 

YGS ve LYS’de adaylar için 18 ayrı puan türü hesaplaması yapılıyordu. Yeni sınav sisteminde ise bu rakam 5’e düştü.

Lisans eğitimi için puan şartı 

Sınav sonunda önlisans bölümlerini tercih edecekler için puan şartı 159. 180’den fazlası için ise lisans bölümü tercihleri yapılabilecek.

Sınav ücretleri 

Temel Yeterlilik Testi, Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Sınavı için başvuru ücretleri 50’şer lira olarak belirlendi. Geçtiğimiz sene bir aday öğrenci, yabancı dil hariç olmak üzere LYS ve YGS’deki dört oturum için 220 TL’lik bir ödeme gerçekleştiriyordu. Bu rakam iki oturum için 100 TL olacak.

TEOG, tartışmalarla gitti

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG)’un kaldırılmasının ardından gözler yeni sistemin detaylarına kilitlendi. Kamuoyunda uzun süren tartışmalar sonucu merakla beklenen açıklamayı Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptı. Açıklamaya göre, TEOG yerini Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme aldı. Yeni sistemle ilgili kafalarda oluşan soru işaretlerini cevaplandıralım istedik… 

Yeni sistem, adrese dayalı yerleştirmeyi ve isteğe bağlı sınavı esas kılıyor. Öğrenciler bu sistemde, evlerine yakın 5 okul içerisinden birini seçme hakkına sahip. Yerleştirilmesi bu şekilde gerçekleştirilen öğrencilerin oranı yüzde 90 olacak. Eğer, 8. sınıf öğrencisi, Bakanlık tarafından belirlenen nitelikli okulları kazanmak istiyorsa merkezi sınava katılacak. Kalan yüzde 10’luk kısmın yerleşeceği okullar ise bu sınav ile netlik kazanacak.

Sınırlı sayıda okul için ter dökecekler

Söz konusu sınava sadece 8. sınıf öğrencileri girebilecek. Bu öğrenciler de ülke çapında farklı şehirlerde belirlenen ve sınırlı sayıda bulunan okullara girmek için ter dökecek. Bu okulların isimleri ve sayıları Mayıs ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacak.

Peki, sınava girilmezse ya da sınavla bir yere yerleşilemezse ne olacak? İşte o zaman da öğrenciler, adreslerine yakın olan 5 okul içerisinden birini tercih etme imkanına sahip olacak. Bu okulları içerisinde Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi ve İmam Hatip Lisesi yer alacak.

Soruları Milli Eğitim Bakanlığı hazırlayacak

Merkezi sınavı soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak. Bu sınavın sonuçları ise Haziran ayında paylaşılacak. Çoktan seçmeli soruların yer alacağı sınavda sayısal ve sözel olmak üzere iki ayrı bölüm yer alacak. Çoktan seçmeli 90 sorunun yer alacağı sınavda temel dersler de yer alacak. İki ayrı kitapçığın ve optik cevap formunun bulunacağı tek oturumlu sınavda süre 135 dakika olacak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamasına göre, yeni sistemde öğrenciler açık uçlu sorularla karşılaşmayacak.

Soruların dağılımı

Sınavda sözel bölüm için ayrılan süre 75 dakika olacak ve burada 20 Türkçe, 10 T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 da yabancı dil sorusu yer alacak. Sayısal bölüm ise 60 dakikadan oluşacak. Bu bölümde de 20 Matematik, 20 de Fen Bilimleri sorusu bulunacak.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Komatsu,-VR-teknolojisi

Komatsu, VR teknolojİsİnİ Meslek Lİselerİ İle buluşturuyor

Müşterilerine uçtan uca hizmet sunma vizyonuyla faaliyetlerine devam eden Temsa İş Makinaları, meslek liselerindeki öğrencilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir