Anasayfa / EĞİTİM / HAYDİ DANS EĞİTİMİNE! KELEBEKLER GİBİ BİR İKİ ÜÇ…

HAYDİ DANS EĞİTİMİNE! KELEBEKLER GİBİ BİR İKİ ÜÇ…

Dans eğitimi

‘Sosyete Şaban’ filminin efsane repliğini hatırladınız mı? ‘Kelebekler gibi bir iki üç…’ Dans eğitimi alan bir köy ağasına atacağı adımların anlatıldığı bu efsane sahne, hepinizin aklına kazınmıştır. Ama hayır, biz sizden kelebekler gibi dönmenizi istemeyeceğiz. O dans eğitmenlerinin işi. Biz, espriden sıyrılıp dans eğitiminin çocuklarınıza ne gibi katkılar sunacağını anlatacağız. O zaman başlıyoruz, yakalayın…

Çocuğun kendisini ifade etmesi ile ilgili alternatif yollardan biri danstır. Onun tercih ettiği herhangi bir dans türü, hem duygusal gelişimini hem de öz güvenini yerine getirecektir. Duygusal açıdan da katkılar sunacak olan dans, fiziki gelişimle de doğrudan etkilidir. Burada siz ebeveynlere düşen, çocuğunuzun öğrenmekten keyif alacağı bir dans türüyle ilgili eğitime yönlendirmek.

Dans eğitimi dikkat ve öğrenme becerisini geliştirir

Dikkat ve öğrenme becerilerini geliştiren dans, plan yapma, koordineli hareket etme, odaklanma, disiplin, strateji gibi bir çok özelliğin vücut bulmasında etkilidir. Dans eğitimi alınırken kazanılan bu yetenekler, hayatın farklı alanlarında mutlaka ama mutlaka lazım olacaktır. Yaratıcılıkla ilgili becerilerin gelişmesine imkan tanıyan dans, sanatla ilgili olan merak duygusunu da tetikler.

“Dans eğitimini aksatmayan çocukların okul hayatında da başarılı olduğu gözlemlenen durumlar arasında.” 

Dans eğitimi

Dans eğitimi benlik saygısını artırır

Çocuğunuzun dans eğitimi ile kendine saygı ve öz güveninin geliştiğini de belirtelim. Dansın bedensel bir faaliyet olduğunu düşündüğümüzde, bu önemli davranışı nasıl geliştirdiğini de çok rahat gözlemleyebilirsiniz. Çocuğun kendi bedeni ile süreç içerisinde daha yakın olması, benlik saygısının artmasını sağlayacaktır.

“Dans eğitimi alan çocukların hem kendilerini ifade gücü, hem de psikolojik açıdan çok daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.” 

Sosyal ilişkilerin güçlenmesi noktasında da önemli bir misyonu yerine getiren dansı sadece fiziksel bir aktivite olarak da görmemek lazım. Çünkü dans aynı zamanda iletişimi kuvvetlendirir, sosyal açıdan becerilerin gelişmesine yardımcı olur. Birlikte çalışmak, arkadaş edinmek, başka insanlara güvenmeyi öğrenmek, işbirliği halinde olmak dansın sosyal katkılarındandır.  Fiziksel olarak katkılarını da incelediğimizde dansın çok sayıda faydası bulunmakta. Düzenli bir şekilde dans eden çocuğun, fiziksel gücü artar. Esneklik ve dengede durma yetenekleri de gelişir. Tüm bunlar kaslarının da sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Kadir has üniversitesi spor

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ SPOR ÇALIŞMALARI MERKEZİ EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞLIYOR

Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi’nin 2018 – 2019 akademik dönemi eğitim programları başlıyor. Kadir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir