Anasayfa / EĞİTİM / İLK VE ORTA ÖĞRETİM İÇİN OYUNLARLA MATEMATİK EĞİTİMİ

İLK VE ORTA ÖĞRETİM İÇİN OYUNLARLA MATEMATİK EĞİTİMİ

Ali Nesin “Oyunla Eğitim ve Birkaç Oyun” başlıklı yazısında, ilk ve orta öğretimde matematiğin oyunlarla öğretilmesinin ne kadar güzel olacağını vurgularken, matematiği bir piramide benzetir ve “Temel yoksa, bir kat yukarı çıkamayız.” der. İlkokuldan itibaren matematik öğrenirken çocuklar sürekli oyun oynasalar, kanıtlamayı gerçekten yaşayarak öğrenseler, daha az bilgiyle liseden mezun olsalar ama öğrendiklerini sindirerek yola devam edip üniversite yıllarına ve hayata karışsalar, ezber yerine anlayarak, sindirerek, çözümleyerek bir üst seviyeye ulaşsalar nasıl olurdu? Ali Nesin’in fikirlerinden yola çıkarak bu soruyu biraz tartışabiliriz.

Eğitim ve öğretimde aktif öğrenme dediğimiz, öğrencileri derse dâhil eden öğrenme yönteminin daha etkili olduğunu biliyoruz. Bir yandan öğrencilerin becerileri gelişirken diğer tarafta meraklarını kendi çabalarıyla giderebilmeleri, derse karşı ilgilerini arttırıyor. Matematik ortalamaları düşük bir ülke olduğumuzu göz önünde bulundurursak, matematik derslerinde özellikle ilk ve orta öğretimde oyun yönteminin kullanılması, öğrencilerin derse karşı olası korkularını giderme açısından önemli.

“Öte yandan çocuğun soru sorması ve irdelemesi, ileriki hayatında kendisine analitik düşünme, karşılaştırma yaparak problemleri etkin şekilde çözme gibi konularda da yarar sağlayacaktır. Matematiğin, öğrenciler tarafından korkulan bir ders hâline gelmesinin sebebi ise elbette sayılar değil, yanlış ve etkin olmayan öğretme metodları.”

Eğitmenler, öğrencilere matematiği günlük hayatlarında ne şekilde kullanacaklarını göstermenin ve matematiği çocukların sevdiği uğraşlarla ve nesnelerle özdeşleştirmenin, derse ısınma anlamında olumlu katkılarının olduğunu söylüyorlar. Ezberci eğitim sistemi, çocuklara ileriki hayatlarında matematiği kullanma anlamında çözümler sunmuyor. Oyunla matematik öğretip matematiği hem sevdirmenin hem de öğrenme sürecine çocukları dâhil etmenin önündeki tek engel ise her okulun bu imkâna, alana, zamana ve eğitimciye sahip olmaması. Aktivitelere ve oyunlara yeterli zamanın ayrılamaması, ezberci sistemin öğrenciye verilmeye devam edilmesini zorunlu kılıyor.

Birinci sınıflar için çıkarma işlemi oyunu

Ali Nesin, yine aynı yazısında ilkokul çocuklarının oynayabileceği bir oyunu örnekliyor. Buna göre bir doğal sayıdan, her oyunca sırayla 1 ya da 2 çıkarır. Örneğin 13’ten başlanmışsa oyuncular sırayla 11, 10, 8, 7, 6 diyebilirler. Son hamleyi yapan, yani 0 diyen oyunu kaybeder çünkü 0’ın altına inmek yasaktır. Aslında öğrenci, kafasında stratejiyi oturtarak kendinden sonraki öğrenciye 0 söyletmek için 3n+1 şeklinde yazılan sayıları söyleyecek, örneğin 1 dediğinde kendisinden sonrakinin 0’a ineceğini öngörebildiği için oyunu kazanacağını bilecektir. En basit hâliyle düşünürsek, bu oyun birinci sınıflara çıkarma işlemini eğlendirerek öğretecektir. Bu ve bundan türetilmiş benzeri oyunlarla öğrenim hayatının henüz başındaki çocuklara sayıları sevdirmek mümkün.

Lise düzeyindeki öğrencilere Ali Nesin’den ‘matematik ve oyun’

Ali Nesin, Nesin Yayınları’ndan 2007’de çıkan Matematik ve Oyun isimli kitabında bu konudaki görüş ve önerilerini ortaya koyuyor. Oyunları irdeleyen bağımsız yazılara yer veren, şans oyunlarını, aritmetik ve sayılar kuramını da açıklayan kitap, lise düzeyindeki öğrencilere tavsiye edilebilir.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir