Anasayfa / EĞİTİM / İLKOKULA BAŞLADIK! İLK DİŞLİ RAKİP OKUL KORKUSU: YENMEYE HAZIR MIYIZ?

İLKOKULA BAŞLADIK! İLK DİŞLİ RAKİP OKUL KORKUSU: YENMEYE HAZIR MIYIZ?

Okul korkusu

Yapılan araştırmalar, çocukların yüzde 5’inin, ilkokul çağında okul korkusu yaşadığını ve bu sebepten dolayı da derslerden geri kaldığını ortaya koyuyor. Okulla ilgili korkuları bulunan çocuğun kişilik analizi yapıldığında daha çok başarma kaygısı duyan, onay bekleyen bir karakter ile karşılaşılıyor. Bu noktada ailenin kararlı duruşu devreye giriyor. İşte yapılması gerekenler…

Çocuğun okulla ilgili korkusunu yenmesi için temel alınacak olan ilk davranış, onun mümkün olduğunca devam sorunu yaşamamasını sağlamaktır. Ailenin bu konuda tutarlı bir davranış sergilemesi gerekir.

Çocuğun okuluna devam etmesi, kaygılarından uzaklaşmasını sağlayacak, korkusuna ilişkin bazı belirtilerin azalmasının yolunu açacaktır. Böylelikle, okula gitme eylemi normale dönecek, zamanla mutluluk veren bir hal alacaktır.

“Aile çocuğun okuluyla ilgili devam problemi yaşamaması için tutarlı bir davranış içerisinde olmalıdır.”

Okul gününe özel bir anlam yüklenmemeli

Çocuğun okul zamanı geldiğinde, ebeveyn, kendi taşıdığı kaygıları da iyi yönetmeli. Çünkü çocukların korku duyacağına ilişkin endişeli görüşleri, hal ve hareketlerinden hemen anlaşılacaktır. Bu da çocuğa olumsuz yansıyacaktır. Bu yüzden okul günü sıradan günlerden sayılmalıdır.

Okul korkusu

Anne ve babanın çocuklarıyla birlikte, yaşanan korkunun sebeplerine ilişkin sohbet etmeleri oldukça önemlidir. Bu aynı zamanda, çocuğun düşünce dünyasına önem verildiğinin bir göstergesidir. Tabi bununla ilgili ayarlama iyi yapılmalı, gündem sürekli okul korkusu ile meşgul edilmemeli.

Çocukla okul yaşantısına ilişkin konuşmak, oradaki yaşamın unsurlarına ilişkin bilgiler edinmek gerekir. Böylelikle, çocuğun konuyu anlatırken sergilediği davranış farklılıkları, meselenin özüne inmenize yardımcı olur. Sorunun kaynağına ulaşmanız için etkili yöntemlerden birisi de budur.

“Çocuğunuzla sohbet edin. Ona okulunda yer alan unsurlara ilişkin sorular yöneltin. Davranışındaki değişiklikler, sizi sorunun kaynağına götürecektir.

Öğretmenden destek isteyin

Çocuğun aile bireylerinin dışındaki insanlarla ilişki içinde olması, güven kazanması açısından önemli bir ayrıntıdır. Bu ayrıntıyı destekleyecek unsur, onun yaşıtlarıyla iletişim kurmasına zemin hazırlamaktır. Bu konuda öğretmen ile işbirliği de yapılabilir. Korkunun yenilmesi sürecinde sizin işiniz daha da kolaylaşacaktır.

Okul korkusu

Çocukların öğretmenleri ile olan ilişkisi bu işin temel yapı taşlarındandır. Bu ilişki ne kadar kaliteli olursa, başarı ve gelişim de bu doğrultuda olumlu etkilenir. Öğretmene de bu noktada ciddi görevler düşmekte. O da kaygıyı en doğru bir şekilde ele alıp işbirliğine açık olmalıdır. Öğretmenin süreç içerisindeki tutumu, çocukların okulu sevmesini sağlayacak ve kaygıların ortadan kaybolmasının yolunu açacaktır.

Çocuğun sağlıklı gelişimi ve kaygılarının azaltılması için ev içerisinde huzurlu bir ortam sağlanmalı. Bu, gelişiminin sağlıklı olmasını ve eğitiminin de bu doğrultuda ilerlemesine olanak tanıyacaktır.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir