Anasayfa / EĞİTİM / KARNEDEKİ KIRIK NOT DÜNYANIN SONU DEĞİL!

KARNEDEKİ KIRIK NOT DÜNYANIN SONU DEĞİL!

Karne

Çoğu aile ne yazık ki karnelerin başarıyla ilgili kesin bir gösterge olduğuna inanmakta. Karnedeki notlarla ilgili çıkarımlarda bulunan aileler, sadece bu durumdan hareketle çocuğun geleceğine ve karakterine ilişkin telafisi çok zor refleksler geliştiriyor. Bu da doğal olarak çocuğa yansıyor. Peki, çocuklarda ciddi derecede kaygıya sebep olacak bu düşünceden kurtulmak için neler yapılmalı? Karnesinde kötü notları bulunan çocuklara nasıl davranılmalı?

Her anne baba, öncelikle şunu unutmamalı. Çocuğunuz koşullar ne olursa olsun ebeveyni tarafından kendisine destek verildiğini hissetmeli. Karne nasıl gelirse gelsin, değerli olduğunu ona mutlaka yansıtın.

Karnedeki düşük notun sebebini tartışın

Onunla kurduğunuz iletişimde tek gündem sınav, ders ve not olmamalı. Sadece ders çalışmak için bir araya gelmeyin ve ona sürekli olarak derslerini sormaktan vazgeçin.

Karnede görülen kırık notun sebebine ilişkin bir değerlendirme yapmalısınız. Bu konuda çocuğunuzla birlikte yapacağınız verimli tartışmalar sorunun kaynağına inmenize yardımcı olacaktır.

Çocuğun bir sonraki dönemde başarılı olabilmesi ve notlarını düzeltebilmesi için motivasyonunu sağlayın. Eğer bu konuda özel bir eğitim alması gerekiyorsa, konunun uzmanlarına danışın.

“Bir araya geldiğinizde onu sadece not ve ders durumu ile yargılamaktan çekinin. Bu, çocuğun üzerinde baskı hissetmesine sebep olabilir.”

Karne

Onu başkasının yanında küçük düşürmeyin

Çocuğunuzla ilgili bir değerlendirme yaptığınızda odak noktanın not olmaması gerekiyor. Onu ödüllendirme ve cezalandırma işleminde not kriterini kullanmayın. Duygusal yönünü okşayacak ödüller, maddi ödüllerden çok daha değerlidir. Mesela ona sarılıp sevginizi göstermek ya da birlikte güzel bir günün planını yapmak…

Çocuğunuzun tatillerde dinlenmesine fırsat tanıyın. Notları düzeltmesi için ona baskıcı bir yöntem uygulamayın.

Notlarından dolayı onu kesinlikle bir başkasının yanında aşağılamayın. Onunla alay etmeniz, küçük düşürmeniz, ruhsal dünyasında büyük bir yıkıntıya sebep olacaktır.

“Çocuğunuzu not üzerinden ödüllendirip cezalandırmayın. Maddi ödüllerden ziyade duygusal ödüllere yönelin.”

Şu gerçeği kesinlikle aklınızdan çıkarmayın: Çocukların bazıları sırf ebeveyninden korktuğu için yalan söylüyor, evden kaçıyor ya da intihara yöneliyor.

Not konusu eşinizle aranızda bir kavga meselesi haline gelmemeli. Çocuğunuz bu yüzden kendisini suçlu hissedebilir. Onun karnesindeki iyi notlarla ilgili motive edebilir, takdir edebilirsiniz.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir