Anasayfa / EĞİTİM / LİSE EĞİTİMİNİ AÇIK ÖĞRETİM’DE SÜRDÜRMEK

LİSE EĞİTİMİNİ AÇIK ÖĞRETİM’DE SÜRDÜRMEK

Açık öğretim lisesi

Eğitimleri yarıda kalan, farklı sebeplerden ötürü örgün öğretime devam edemeyenler, Açık Öğretim Lisesi sayesinde, eğitim sürecine kaldıkları yerden devam etme imkânına sahip. Kuruluş yılı 1992 olan kısa adıyla AÖL, uzaktan öğretim prensipleri çerçevesinde hizmet veriyor. Peki, AÖL’ye kimler kayıt olabilir, bu okulun sınavları nasıl yapılır, işleyiş nasıldır? Tüm merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Şu temel bilgiyi vererek başlayalım. AÖL’deki eğitim yılı toplamı, örgün eğitimde olduğu gibi 4 yıldır. Ancak, 18 yaşından büyük iseniz, sizin için yıl içerisinde 3 sınav hakkı tanınıyor. Bu haktan faydalanılması halinde, açık lise 2,5 yıl içerisinde tamamlanabiliyor.

Açık Öğretim Lisesi’ne kimler kayıt olabilir?

Açık Öğretim Lisesi’ne ilköğretim – ortaokul mezunları, örgün eğitim süresince 2 yıl üst üste sınıf tekrarı yapanlar ve şu liselerden ayrılanlar kayıt olabilir: Mesleki ve genel liseler, sosyal bilim liseleri, özel ve resmi Anadolu liseleri, yabancı dil ağırlıklı eğitim veren liseler, Anadolu güzel sanatlar liseleri, askeri okullar, polis okulları, Anadolu öğretmen liseleri, sağlık meslek liseleri.

AÖL ya da mesleki AÖL kaydı yaptırıp durumları silik görünen öğrenciler ve yine bu okullardan tasdikname almış öğrenciler.

Ülke dışında eğitim gören ve denklik belgesi alan öğrenciler.

Açık Öğretim Lisesi’nde sistem nasıl çalışır? 

Açık Öğretim Lisesi mezunları için herhangi bir hak sınırlandırması bulunmuyor. Yani, mezunlarının, örgün eğitim alanlardan hiçbir farkı yok. Öğrenciler, kendilerine daha önceden belirtilen zamanlarda ücreti ödeyip kayıt yenilemesi yapar. Ardından da derslerin seçimini yapar.

Yine önceden bildirilmiş olunan tarihlerde de sınava girer. Bu sınavlar yılda 2 kez gerçekleştirilir. Mezuniyetin gerçekleşmesi için 8 dönemlik öğrenim görülmesi, kredinin en az 192 olması, zorunluluğu bulunan derslerde başarı gösterilmesi gerekmekte.

Açık öğretim lisesi

Açık Öğretim Lisesi sınavları nerede ve nasıl yapılıyor?

Açık Öğretim Lisesi’nin sınavları, illerde yer alan sınav merkezlerinde yapılıyor. Test usulü gerçekleştirilen sınavlarda her sorunun 4 şıkkı bulunuyor. 4 yanlış 1 doğruyu götürmüyor. 4 oturumda yapılan sınavlar Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleştiriliyor.

Açık Öğretim Lisesi kitaplarını nasıl alabilirim?

Kitaplar, daha önceleri Halk Eğitim Merkezleri’nden alınabiliyordu ancak şuan örgün eğitim veren liselerden de temin edilebiliyor. Bu kitaplar için herhangi bir ücret ödenmiyor.

Açık Öğretim Lisesi’nde okuldan atılma durumu var mı?

Açık Öğretim Lisesi ile ilişik, öğrenci tarafından kesilmediği sürece okuldan uzaklaştırma almak gibi bir durum söz konusu değil. Eğer, 12 dönemin üstüne çıkıldıysa, öğrenci olarak bazı haklardan mahrum kalınıyor. Buna, indirimli olarak alınan toplu ulaşım kartlarını örnek olarak gösterebiliriz.

Kayıtların her dönem yenilenmesi gerektiğini de hatırlatalım. Eğer yenilenmezse kayıt dondurulur. Bu, ikinci dönem de tekrarlanırsa silik öğrenci olunur. Bu da sınavlara girilemeyeceği anlamını taşıyor. Ancak, istenilen sürede kayıt yenilemesi yapıp, tekrardan aktif olmak mümkün.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Komatsu,-VR-teknolojisi

Komatsu, VR teknolojİsİnİ Meslek Lİselerİ İle buluşturuyor

Müşterilerine uçtan uca hizmet sunma vizyonuyla faaliyetlerine devam eden Temsa İş Makinaları, meslek liselerindeki öğrencilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir