Son Haberler
Anasayfa / EĞİTİM / LİSE ÖĞRENCİLERİNDE DEPRESYON

LİSE ÖĞRENCİLERİNDE DEPRESYON

Ergenlik döneminde depresyon

Ergenlik, insan vücudunun yetişkinliğe geçiş aşamasında yaşadığı büyük değişimlerin gerçekleştiği zamandır. Buna bir de ortaokuldan liseye geçiş anlamında sosyal ortam değişikliği eklenir. Üzerine derslerin sorumluluğu yoğun tempo da düşünülürse dönemin zorluk derecesi artmaktadır. Bunların dışında bireylerin yaşayabileceği kişiye özel sıkıntılar da bu yoğun dönemi ekstra zorluk derecesine çıkarabilmektedir. 

Fiziksel olarak yepyeni şartlara alışmak durumunda olan öğrenciler, genel olarak bu yeni duruma nasıl tepki vereceğini bilmemektedir. Bu noktada aile ortamının ne kadar sağlıklı olduğu belirleyici bir rol oynar. Fiziksel değişimleri nasıl yöneteceğini bir şekilde bulmak zorunda olan gençler, bu noktada yakınlarından gerekli yardımı göremezse problemler psikolojik düzeye taşınabilir.

Ergenlikte depresyonu fark etmek kolay değil

Uzmanlar, ergenlik döneminde depresyon yaşamayan bireylerin de yeni duruma alışma sürecinde çeşitli davranışlar sergileyeceğini belirtiyor. O yüzden bu dönemde yaşanan bir depresyonu fark etmek kolay değil.

“Hormonal ve fiziksel değişimlerin duyguları etkilemesi özellikle bu dönemde daha kolay olduğundan, ‘Gençlerin bir anı bir anını tutmuyor’ yorumları sıklıkla ebeveynler tarafından gündeme gelmektedir.”

Ergenlik dönemindeki bireyler, sadece fiziksel durumlarını değil duygusal durumlarını da yönetebilmek durumundadır. Beğenilme duyguları, buna yönelik beklentileri, fiziksel görünüşlerini fazlaca önemseme gibi davranışları normal olarak görünecektir.

Ergenlik döneminde depresyon

Bazı belirtiler 15 günden uzun sürerse uzmana danışmalı

Ancak bazı belirtiler uzun sürerse (örneğin 15 günü aşarsa) bir uzmana danışmak tavsiye edilmektedir. Bu belirtilerin başında isteksizlik gelir. Ergen birey, başta okul olmak üzere her şeye karşı isteksiz, arzusuz bir tavır içerisinde olur.

Bunun yanında konsantre olamama ve unutkanlık gibi problemler de uzun sürerse uzmana danışılması gereken problemler olurlar. Uzun bir süre moralsiz, üzüntülü ve ağlamaklı hal de dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bazı bireylerin ağlama krizleri gösterdikleri de vakidir. Bazı bireyler, eskiden çok sevdikleri şeylerden bir anda keyif alamamaya başlayabilir. Enerjileri düşebilir.

“Öfke patlamaları da dikkat edilmesi gereken bir husustur. Halk tabiri ile kanı deli akan gençlerde kavgacılık gibi durumlar baş gösterebilir.” 

Özgüvensizlik, beceriksiz olduğuna inanma ve hiçbir işe yaramadığını düşünme gibi durumlar özellikle dikkatle takip edilmelidir. İntihar düşünceleri ve bazı tehlikeli madde kullanımları da dikkatle takip edilmeli, gözlemlendiği takdirde bir uzmana danışılmalıdır.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Komatsu,-VR-teknolojisi

Komatsu, VR teknolojİsİnİ Meslek Lİselerİ İle buluşturuyor

Müşterilerine uçtan uca hizmet sunma vizyonuyla faaliyetlerine devam eden Temsa İş Makinaları, meslek liselerindeki öğrencilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir