Anasayfa / EĞİTİM / LİSE SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

LİSE SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Lise seçimi

Lise seçimi, öğrencilerin geleceklerini şekillendirme noktasında hayati derecede öneme sahiptir. Ergenliğin yoğun olarak yaşandığı bu dönemde, potansiyelini keşfetme ve kariyer belirleme anlamında bir dönemece giren öğrencilerin, bu yolda kendilerine eşlik edecek okulu çok iyi seçmeleri gerekir. Peki, iyi bir lisede ne gibi özellikler yer almalıdır? 

İyi bir lise arayanlar için, araştırılması gereken en önemli unsurun eğitim felsefesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu felsefenin beklentilerinizle uyuşuyor olması gerekmekte.

Öğrencilerin günün büyük bir bölümünü okulda geçirdiği gerçeğini göz önünde bulundurursak, ortamın güvenli olmasına dikkat edilmeli. Okulun bulunduğu yerden, ulaşım kolaylığına kadar bir çok parametreyi göz önünde bulundurmalısınız.

“Okulun fiziki olanakları iyi araştırılmalı. Sanat çalışmalarının yapıldığı atölyelerden, laboratuvarlara kadar bir çok detayın var olup olmadığı sorgulanmalı.” 

Lisede, öğrencilerin bireysel takibinin yapılıp yapılmadığına dikkat edilmeli. Akademik gelişim için bireysel takip çok önemlidir. Öğrencilere hedeflerin konulması ve bu hedeflere ulaşma noktasında da başarı grafiğinin oluşturulması gerekli. Etüt programının yer alıp almaması da kontrol edilmesi gereken özelliklerden.

Lise seçimi

Kariyer planlamasının ilk basamakları

Yabancı dil eğitimi, üzerinde özenle durulması gereken konulardan biri. Özellikle İngilizce eğitiminin uygulamalı olarak verilip verilmediği araştırılmalı.

Liseler, öğrencilerin kariyer planlamalarını oluşturduğu ilk basamaklardan biridir. Bu hedeflerin belirlenmesi konusunda okuldan ne gibi bir desteğin geldiği sorgulanmalı. Başarıya ulaşan ve emsal olarak gösterebilecek kişilerin öğrencilerle buluştuğu kariyer günleri düzenlenmeli. Kararsız öğrencilerin tercihlerinin belirlenmesinde de aktif olunmalı.

İyi eğitim veren bir lise, kendisinden sonra gelecek üst eğitim kurumlarına çok iyi bir hazırlık sürecini içinde barındırmalı. Öğrencilerin sınavlara hazırlanması için gerekli donanıma sahip eğitimcilerle çalışılmalı ve sorumluluk alan bir yapıda olunmalı.

Sadece akademik gelişim yetmez

Akademik gelişimin yanı sıra, sportif ve sanatsal faaliyetler de lisenin programında yer almalı. Öğrencilerin kendilerini bu alanda yetiştirmesine de üst düzeyde imkan ve teşvik sağlanmalı. Okulun sosyal alandaki çalışmalar yapıp yapmadığı, uluslararası ve ulusal arenada düzenlenen yarışmalarda derece alıp almadığı da irdelenebilir.

“Lisede verilen eğitim, öğrencilerin içerisinde bulunduğu toplumun değerleri ile evrensel değerleri kazanması açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple okulun hem misyonuna hem de vizyonuna bakılmalı.” 

Tüm bunlarla birlikte, söz konusu okuldan mezun olanların başarı oranı da yapılacak seçimde önemli ipuçları sağlayacaktır.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Komatsu,-VR-teknolojisi

Komatsu, VR teknolojİsİnİ Meslek Lİselerİ İle buluşturuyor

Müşterilerine uçtan uca hizmet sunma vizyonuyla faaliyetlerine devam eden Temsa İş Makinaları, meslek liselerindeki öğrencilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir