Anasayfa / EĞİTİM / LİSEDE ALAN SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

LİSEDE ALAN SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Lisede alan seçmek

İnsan bir mesleği seçerken, ekstra bir durum olmadıkça ömrü boyunca onunla birlikte yaşayacağını da bilmelidir. Lisede alan seçmek ise ilerideki mesleğin belirlenmesinde rol oynayacağından, bir dönüm noktası anlamı kazanmaktadır. 

Bazı eğitimciler, seçilmek istenen mesleğe göre alan seçilmesi gerektiği görüşüne sahipken, bazıları ise alana göre bir meslek belirlenmesi gerektiğini belirtir. Tabi bu da kişiye göre değişebilecek verilerden oluşmaktadır. Aslında 10. sınıfa gelmiş bir birey için lise seçimi bazı şeyleri bir miktar belirlemiş olur. Sosyal Bilimler Lisesi’ni tercih eden bir öğrencinin sayısal alanını tercih etmeyeceği açıktır. Keza Fen Lisesi’nde sözel alanı tercih etmek de pek rastlanan bir durum değildir.

“Lisedeki alanınız, seçeceğiniz meslekle ilgili bir takım ipuçlarını da net bir şekilde vermektedir.”

Hangi alandan hangi mesleğin seçilebileceğini bilmeli

Alan seçimi arefesindeki bir öğrencinin bilmesi gerekenlerin başında hangi alandan hangi mesleklerin seçilebileceği konusu gelir. Bununla ilgili olarak okullarda yapılan rehberlik çalışmaları oldukça önemlidir. Eğer istediğiniz mesleklerle alanınız arasında çelişki varsa hayalinizdeki mesleğe yönelik bir eğitim almanız zora girecektir. Örneğin, mühendis olmak isteyen bir bireyin, sözel ve eşit ağırlık alanlarından ilgili üniversiteye geçiş yapması pek mümkün değildir.

Lisede alan seçmek

“Hangi alandan hangi meslekler seçilir? Bu, sizin temel alacağınız ilk soru olmalı. Yanlış bir yönlendirme, gelecekle ilgili hatalı kararlar vermenize yol açabilir.”

Alan seçimi yaparken kendinizi ne kadar tanıdığınız önemli bir donedir. Ne istediğini bilen bir birey olmanız daha doğru bir karar vermenizi sağlayacaktır. Lisedeki alan seçimleri geçmiş yıllarda çok daha belirleyici bir konumdaydı. Bu durum günümüzde bir nebze esnemiş, farklı alanlardan tercih yapmanın belli şartlarda önü açılmıştır. Bu açıdan alan seçimi diğer alandaki meslekleri tamamen gözden çıkarma anlamına gelmez. Lakin, yine de alan dışı bir bölüm kazanmanın zorlukları göz önüne getirilmelidir.

Kendini tanımak önemli

Kendini tanımanın önemine yeniden dönersek, seçtiğiniz bölümde, bu alan dahilindeki mesleklere hazırlanacaksınız. Mesleklerin öğrenilmesine yönelik dersleri daha yoğunlukta alacaksınız. Örneğin, önemli bir doktor olmak istiyorsanız sözel alanda tıp fakültelerine gidebilecek dersleri yeterli ağırlıkta görmeyeceğinizden, bu size yardımcı olmayacaktır. Keza, iyi bir fizikçi olmak için sayısal derslerin ağırlıkta olduğu alanı tercih etmek yerinde olacaktır. Tarih bölümü okumak için sözel alan sizi daha iyi hazırlayabilecektir. Bir çevirmen olmak ya da iyi bir yabancı dil öğrenmek istiyorsanız, yabancı dil alanını seçmek mantıklı olacaktır.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Komatsu,-VR-teknolojisi

Komatsu, VR teknolojİsİnİ Meslek Lİselerİ İle buluşturuyor

Müşterilerine uçtan uca hizmet sunma vizyonuyla faaliyetlerine devam eden Temsa İş Makinaları, meslek liselerindeki öğrencilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir