Anasayfa / EĞİTİM / NUR TOPU GİBİ BİR STRESİNİZ OLABİLİR!

NUR TOPU GİBİ BİR STRESİNİZ OLABİLİR!

Stres

İnsan hayatında strese sebep olan bir çok faktör bulunmakta. Üniversite yaşamı içerisinde de yaşanan onlarca stres çeşidi var. Bu yüzden, uzun eğitim yolculuğunuzda dersler dışında başa çıkmanız gereken farklı unsurların da olduğunu bilmenizi istiyoruz. Peki, üniversite hayatında hangi konularda stres tetikleniyor? İsterseniz, bunlara bir göz atalım. 

– Zaten yorucu bir çalışma maratonu sonucu üniversiteye yerleşmeye hak kazandınız. Eğer, ‘herşey bitti, artık rahatım’ diye düşünüyorsanız, yanıldığınızı söyleyebiliriz. Moda tabirle söyleyecek olursak; öyle bir dünya yok. İşte o rahatlık sizi daha sıkı bir çalışma disiplininden mahrum bırakabilir. Bu yeni disipline adaptasyon da strese sebep olur.

– Artık yeni bir çevreniz var. Yeni arkadaşlar, beklentiler…Evet, bu noktalarda taleplerinize uygun cevaplar bulamayabilirsiniz. Olduğundan farklı görünmeye çalışmak, kendisini bir ortama kabul ettirmeye çalışma çabaları ve bunun gibi çoğaltılabilecek bir çok unsur stres kaynağı desek, yanılmış olmayız.

– Evinizi özlemek, aile yaşantısından uzak kalmak da stresi oluşturan ve artıran önemli sebepler arasında dikkat çekmekte.

-Öğrenim görülen alanla ilgili kafada hala soru işaretlerinin bulunması, istenmeyen bir bölüme girmekten dolayı yaşanan kızgınlıklar, kararsızlıklar sizi karamsarlığa itebilir.

– Size üniversiteye gelmeden önce anlatılan ile sizin karşılaştığınız manzara birbiriyle eşleşmeyebilir. Yaşadığınız hayal kırıklığı stres yaşamanıza sebep olabilir.

-Yeni bir ortamda olduğunuzu söylemiştik. Bu ortama ayak uydurmaya çalışma sürecinde kendinizi yalnız hissedebilir ve bunun sıkıntılarını yaşayabilirsiniz.

Stres

İşte bunlar endişeni artırabilir!

Üniversite eğitimi içerisinde sosyal dünyanıza katkı sağlaması için katılacağınız çalışmaları bulmak ve bu süreç içerisindeki yoğunluğunuz, stresinizi artırabilen etkenler arasında yer almakta.

– Kendinizi ait hissetmek istediğiniz bir arkadaş ortamı oluşturmada yeterli olmadığınızı düşünmek ve birileri tarafından dışlanmak da üniversite döneminde çok sayıda kişinin yaşadığı sendromlardan biri olarak dikkat çekmekte.

– Sınav ve ödevlerle ilgili teslim sürecinde aksamaların yaşanması, zamanın çok olduğunu düşünüp sürekli ertelemeye ihtiyaç duyulması, çoğu öğrencinin düştüğü büyük handikaplar arasında yer alıyor.

– Ders, özel yaşantı ve sosyal etkinlikler derken, bunların hiçbiriyle ilgili sağlıklı bir planlama yapamamak, yapılsa bile uygulama safhasında başarısız olmak, stresi artıran konulardan sadece biri.

– Lisedeki yüksek notlarınızı, üniversite sıralarında yakalayamadığınızda bunu bir başarısızlık olarak addedebilirsiniz. Bu noktada da özgüveninin zedelendiğini düşünüp kendisini yetersiz görenlerin sayısı azımsanamayacak kadar çok.

– Sizden akademik alanda yüksek bir beklentide olunması ve sizin de bunu tam olarak karşılayamayacağınızı düşünmeniz, strese ‘hoşgeldin’ demektedir.

Stres

Stres sadece üniversite başlangıcında değil, mezuniyet sürecinde de var 

– Çevreye ayak uydurmak için edinilen kötü alışkanlıklar, uyuşturucu gibi zararlı maddelerin kullanımı stresi tetikleyen unsurlar arasında.

– Yeni yaşamınızda sizin benimsediğiniz bazı değerlerin herkes tarafından aynı ölçüde benimsenmediğini görebilirsiniz. Bu değer çatışmasıyla birlikte, kişinin yeni kimlik arayışı içerisine girmesi de bu dönemde görülecek kaygılar arasında yer almakta.

– Ekonomik bir sıkıntı içerisinde olmak, giderlerin karşılanamaması, beraberinde derslere konsantrasyonu da azaltır. İşte bir stres sebebi daha.

– Mezuniyetin yaklaştığı günlerde de zihinleri gelecek kaygısı sarar. Boşta kalınıp iş bulunamayacağı kaygısı stresi zirveye çıkarmakta.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir