Anasayfa / EĞİTİM / OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIN UYKU PROBLEMLERİNİ ÖNEMSEYİN

OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIN UYKU PROBLEMLERİNİ ÖNEMSEYİN

Çocukların uyku problemleri

Sağlıklı ve düzenli bir uyku, okuldaki başarının önemli bir unsurudur. Okulun ilk dönemlerinde yaşanacak uyku problemleri vücut dengesini bozabilir ve derslere odaklanmada zorlanmaya sebep olabilir. Bazen de yarıyıl tatili gibi okul temposundan uzun soluklu ayrılıklar, bu düzeni bozabilir.

Uyku vakit kaybı mıdır?

Vücudumuz bir fabrika gibidir ve uyku onun işleyişi için çok önemli bir süreçtir. Beyin uyku sürecinde vücudu dinlendirirken aynı zamanda onun fizyolojik dengesini düzenler. Düzensiz uyku, yetişkin bireylerin çalışmasını nasıl olumsuz etkiliyorsa, çocuklarda da durum aynıdır. Gereği kadar ve düzenli uyumayan çocukların derslerindeki başarılarının yanında psikolojileri de olumsuz etkilenebilmektedir.

“Sağlıklı ve düzenli uykunun başarıdaki önemli unsurlardan biri olduğu gerçeğini göz ardı etmeyin.”

Okul öncesi çağı ve ilköğretim yıllarında insan beyni hala gelişim sürecinin en hızlı ve önemli dönemini yaşamaktadır. Bu dönemde yeterli uykunun önemi çok daha yüksektir. Dijital aletlerin çalışma sistemine benzetilebilecek beyin, uyanık iken elde edilen bilgi ve edimleri uyku esnasında kaydeder, işler, sınıflandırır ve uygun sıralama ile hatırlanmaya, yani kullanıma hazırlar. Bu yüzden uykudan önce yapılan tekrarların akılda kalıcılığı daha yüksektir. Bugün çocuklarımız çoğunlukla okul çağına gelmeden dijital aletleri kullanmayı öğrenmekte. Uykunun önemini bu örnek üzerinden onlara anlatmak verimli olacaktır.

Çocukların uyku problemleri

Uyku beynin gece vardiyasıdır

Yaygın olarak yanlış bilinenin aksine, beyin uyku esnasında dinlenmez. Uykuda dinlenen vücudumuzdur. Uykuyu geceleri de çalışan bir iş yerine benzetebiliriz. Gece vardiyasının şefi gibi bedeni gündüze hazırlamaktadır. Beyin tıpkı vücudun uyanık olduğu zamanki gibi aktif olarak çalışmaya devam eder.

Yetişkin bireylerin de sağlıklı bir yaşam için uyumaları gereken süreler bilimsel verilerle saptanmıştır. Genetik yapı ve karakter özelliklerine göre uyku saati değişiklik gösterebilir. Fakat çocukların uyumaları gereken saatler daha belirgin bir şekilde tespit edilmiştir. Okul öncesi çağındaki çocuklar için uzmanlar 11-13 saat, ilköğrenim çağındaki çocuklar için ise 10-11 saatin en uygun olduğunu açıklamışlardır.

“Uyku gece çalışan bir işyeri gibidir. Bedeni vardiya şefi gibi gündüze hazırlama görevini üstlenmiştir.”

Sağlıklı bir uyku için çocuğunuzu sabahları aynı saatlerde uyandırarak biyolojik saatini koşullandırmasına yardımcı olun. Okul sonrası ve öğleden sonra şekerleme yapmasına izin verseniz de bunun yarım saati geçmemesine dikkat edin. Eğer bu süre uzarsa gece uykusuna yatmakta zorlanacaktır. Yatakta tabletten ya da telefondan bir şeyler seyretmelerine uzun süre izin vermeyin. Televizyon izlemeleri ve telefonla konuşmaları da uykularını olumsuz etkileyecektir.

Yine yatağa tok girdiklerinde emin olun ki, mideleri kazınarak uykuları açılmasın. Böyle bir durumda bir şeyler yerken de uykuları iyice açılacaktır. Gazlı içecekler de uykuyu kaçırabilmekte. Uykuya yakın saatlerde tüketmemelerini sağlayın. Yatak odalarındaki ses ve ışık düzeyinin uykuya elverişli olup olmadığını kontrol edin. Çocuğunuzun geceleri ürkebileceği hikayeler, filmler ve hurafeler konusunda onu bilgilendirin.

Çocukların uyku problemleri

Uyku problemi varsa çocuğunuzun uykusunu kaçırmadan önce öğrenin

Bir sıkıntıları olup olmadığını uyku saatinden önce öğrenin. Çünkü bir yetişkin için bile bazı problemler uykuları kaçırabilmektedir. Yarım saatte uykuya dalamamış olurlarsa başka bir odaya geçirin, orada daldıktan sonra odasına taşıyın. Uyku sorunları iki haftayı geçerse muhakkak bir uzmandan yardım alın. Çocuğu ders çalışmak için geç saatlere kadar zorlamanın pek bir faydası olmadığını unutmayın.

Özellikle ergenlik döneminde telefon konuşmalarının çok uzun tutulabildiği gözlemlenmeye başlamıştır. Bunda, ebeveynlerinin yanında rahat konuşamadıkları konuları onlar uyuduktan sonra konuşmak istemelerinin de payı olduğunu unutmayın. Sizin yanınızda da rahat konuşabilmesi çok önemlidir. Uyku saatlerini belirlemede de her konuda olduğu gibi uygun üslubu bulmanız gerekmektedir.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir