Anasayfa / EĞİTİM / OKUL SEÇİMİ NASIL PLANLANMALIDIR?

OKUL SEÇİMİ NASIL PLANLANMALIDIR?

Okul seçimi planlaması

Okul çağına gelen çocuklar, ebeveynlerinin gözüne ilk günkü gibi görünmeye devam eder. Fakat artık bebeklik bitmiştir. Bundan sonra okul kelimesinin ön planda olduğu yeni bir dönem açılmaktadır. Peki, çocuğunuz hangi okula gidecek ve bu önemli seçim nasıl yapılacak? Daha küçücükken girdiği yetişkinliğe adım atana dek sürecek bu uzun yolculuğun yapılacağı yerin önemine gelin birlikte göz atalım.

Okul seçimi planlaması nasıl yapılmalı, nelere dikkat etmeliyiz?

Özgüven sahibi, sorgulamaktan çekinmeyen, hayatı tüm yönleriyle kavrayacak bakış açısına sahip bir bireyin yetişmesi için ne gerekir? Geleceğe bakışı ümitli, ayakları yere sağlam basan jenerasyonların yetişmesi için gereken şey; kaliteli eğitim. Çocuklarının üzerine titreyen anne-babalar bu konuda acele karar vermemek için ihtiyatlı olmalı ve bir yol haritası belirlemelidir. Bunu yaparken göz önünde bulundurulması gerekenlerin başında çocukların okul olgusuna verimli bir şekilde uyum sağlaması ve buna yönelik en doğru okulun tercih edilmesi gelmektedir.

Öğretmen, öğretimin temelidir

Ebeveynlerin çocuklarını evlerinden çıkarıp emanet edebileceği yegane kişiler öğretmenlerdir. Eğitimin temel taşı da olan öğretmenlerin çocuğunuza rehber olacak kişi olarak sahip olması gereken özellikler hakkında bilgi sahibi olmanız yararlı olacaktır. Bu hususta okulun hangi özelliklere göre öğretmen seçtiği, okulunuzun eğitimci kadrosunda bulunan öğretmenlerin tecrübeli olup olmadığı, mesleki yetkinliklerini çağın gerekliliklerine göre yenileyip yenileyemedikleri hakkında araştırmalar yapmalısınız. Tabi ki tüm bunların başında ‘Öğretmenlerin güler yüzlü, sabırlı, işini seven ve insan yetiştirme olgusunun farkında, idealist biri olmasına özen gösteriliyor mu?’ sorusunun cevabına odaklanın.

Okul seçimi planlaması

“Öğretmenler çocuklarınızı emanet ettiğiniz yegane kişiler. Öğretimin temeli olan öğretmenlerin, sahip olması gereken özellikleri bilmeniz faydalı olacaktır.

Okulun fiziki yapısına da dikkat edilmeli

Öğretmenler kadar önemli başka bir konu da okulun fiziki şartları. Bu şartlar hangi ölçülere göre değerlendirilmelidir? Tabi ki çocuk odaklı olup olmadığına göre. Okulun çocukların kullanımına göre başarılı bir şekilde dizayn edilmiş bir bina olup olmadığı gözlemlenmeli. Çocukların yemek yiyeceği yerler, tuvalet ihtiyaçlarını gidereceği veya ellerini yıkayacağı alanlar çocukların kullanımına uygun mudur, buna da dikkat edilmelidir.

Okulunuzun temizlik kurallarına riayet eden bir kurum olup olmadığı da gözden kaçmamalıdır. Çocuğunuzun teneffüslerde vakit geçireceği yere dair bazı yönetmelik verilerini de göz önünde bulundurunuz. Okul bahçesinin genişliğini, kaç öğrenci için kaç metrekare olması gerektiğini araştırmanız ve okul bahçesinin buna uygun olup olmadığını sorgulamanız gerekmektedir.

Teknolojik imkanlar günün gereklerine uygun mu?

Eğitim kavramının temelinde bilim yatar ve günümüzde bilimi teknolojik gelişmelerden ayırt etmek mümkün değildir. Bu açıdan okulun teknolojik imkanları göz önünde bulundurulmalıdır. Okulda bilimsel bir laboratuvarın olması, bilişsel zekayı destekleyecek ve merakı canlı tutacak düzeyde bulunması hayati öneme sahiptir. Eğitim içeriğinin öğrencilere ne tür araç-gereçlerle aktarıldığı hususu da önem arz etmektedir. Kitapların dışında günümüzün bilgi aktarım materyalleri olan projeksiyon aletleri, akıllı tahtalar ne oranda ve ne kalitede kullanılıyor, bilinmesi gereken unsurlardır.

Okul seçimi planlaması

“Okulda bilişsel zekayı destekleyecek teknolojik donanımın olup olmadığını iyi gözlemlemelisiniz.”

Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar

Okul ile ev arasındaki mesafenin uzunluğu hayati öneme sahiptir. Sabah erken kalkmak, hazırlanmak ve okula gidip gelmek zaman alan ve enerji sarf ettiren eylemlerdir. Çocukları bu duruma alıştırmak ve bu eylemleri yönetebilir hale getirmek okulun uzaklığı arttıkça zorlaşacaktır.

Öğretmenlerin öneminden bahsetmiştik. Onların daha önce çalıştığı okullar ve eğitim bilgileri de size fikir verecektir. Hijyen meselesi gözden kaçmaması gereken bir konumdadır. Bir sınıfta kaç öğrencinin okuyacağı meselesi oldukça belirleyicidir. Unutmayın, sınıf mevcudu ne kadar çoğalırsa öğretmenin dikkati ve çocuklarla birebir iletişimi o denli azalacaktır. Yabancı dil öğretilmeyen bir okul, yabancı dilin çok önemli olduğu çağımızda kabul edilemez. En önemli olarak da çocuğunuzun uyum göstermesini gözetmelisiniz.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir