Anasayfa / EĞİTİM / SANAT EĞİTİMİ ÇOCUĞA NELER KATAR?

SANAT EĞİTİMİ ÇOCUĞA NELER KATAR?

Sanat eğitimi

Sanatın çeşitli dallarıyla uğraşan çocukların, derslerinde başarılı olduğu gözlenmekte. Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre, müzik, drama, çizim gibi kendilerini en güzel şekilde ifade edebilecekleri sanat dallarından biriyle ilgilenen çocukların test ve sınav organizasyonlarından yüksek dereceli puanlar aldığı biliniyor. Bununla birlikte sanat, çocukların okula olan bağlılıklarını da artırıyor. Şimdi sanat eğitiminin neden gerekli olduğunu gerekçeleriyle birlikte inceleyelim.

Resim eğitimini örnek olarak ele alalım. Bu sanat dalında çocuğa çizim için farklı malzemeler verilir. Ardından, resmetmek istediği konu serbest bırakılır. Düşüncenin serbest akışına bırakılan bu tür faaliyetler, hayal gücünün gelişmesi için büyük bir fırsattır. Bu fırsat, problemlerin çözümü ve karar verme yetilerinin gelişmesine kapı aralar.

Sanat eğitimi, zihne egzersiz yaptırır

Çocuklardan sanat eserlerine bakarak yorumlamalarının istenmesi, olayları zihinde canlandırma becerilerinin gelişmesine olumlu yönde katkı sağlar. Zekayı da geliştiren bu sanat dalı sayesinde, çocukları kendilerini güzel bir şekilde ifade etmenin yollarını öğrenir. Olaylara çok yönlü bakabilmeyi de zamanla derinlemesine kavrar.

“Sanat eğitimi, kaliteli ve entelektüel bir gelecek oluşturmanın en temel maddesidir. Sanatla, akil bireylerin yetişmesi ve bunların toplumda birleştirici bir rol oynamasına katkıda bulunulabilir.”

Çocuğun kişiliğinin gelişmesine ciddi derecede katkı sunan sanat dallarından biri de tiyatro. Bu sanat dalı da disiplin duygusunun ve özgüvenin gelişmesinin kritik anahtarlarındandır. Başka insanlarla planlı bir çalışma içine girmek, işbirliği yapmak, kendini motive etmeyi öğrenmek de bu sanat dalının artılarındandır.

Sanat eğitimi

Sanat eğitimi, farklı düşüncelere saygıyı öğretir

Sanat eğitimi çocukların empati yeteneğinin gelişmesine de yardımcı olur. Onların içerisinde yaşadıkları doğayı daha iyi tanıyıp anlamaları için oldukça değerlidir. Başka bireylerin düşünce ve duygularına saygı duyması sanat eğitimi sayesinde öğrenebilir.

“Sanat, insanların karşısındaki bireyi anlama yani empati duygusunun gelişmesine katkı sağlar.”

Sanat eğitimi çocukların gözleme dayalı becerilerinin gelişmesine katkı sağlar. Çocuklarda merak duygusu ön plana çıkar, sorgulama yeteneği kazanılır. Eksiklerini, hatalarını öğrenip daha iyisini yapmaya yönelir. Bunun hayatta karşılaştığı çeşitli durumlarda da kullanabilir.

Unutulmamalıdır ki, sanat eğitimi sadece çocukların gelişimi için değil, insanlığın geçirdiği çeşitli evrelerin anlaşılması için oldukça değerli bir hazinedir. İnsan, sanatla güçlenir, entelektüel bir birikim elde eder. Bu sebeplerden dolayı çocukları sanatsal faaliyetlerin içerisinde yer alması önemlidir. Geleceğin sahiplerinin dünyaya bakışını sanatla zenginleştirmek mümkün.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Kadir has üniversitesi spor

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ SPOR ÇALIŞMALARI MERKEZİ EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞLIYOR

Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi’nin 2018 – 2019 akademik dönemi eğitim programları başlıyor. Kadir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir