Anasayfa / EĞİTİM / SINAV SONUNDA ÜNİVERSİTEYİ DEĞİL KENDİNİ DE KAZANIYORSUN!

SINAV SONUNDA ÜNİVERSİTEYİ DEĞİL KENDİNİ DE KAZANIYORSUN!

Üniversite eğitimi

İnsanların, ideallerini, hayallerini gerçeğe dönüştürmesi için gerekli olan eğitim maratonunun en önemli halkasıdır üniversiteler. Hem sosyal hem de teknik donanım açısından kişiye büyük katkıların sağlandığı bu eğitim yuvaları, arzu edilen mesleğe kavuşmanın son durağıdır diyebiliriz. İsterseniz, üniversite eğitiminin kişiye sağladığı katkılara ana hatlarıyla değinelim… 

Uzun uğraşlar, yorucu sınav maratonları sonucu kazanılan üniversite sınavı, hayatın önemli kilometre taşlarının arasında bulunmakta. Çünkü artık mesleki yaşam için önemli bir viraja girilmiş, kariyer hedeflerinin hangi doğrultuda şekilleneceği belirlenmiştir. Bir başka tabirle altın bilezik takılmaya başlanmıştır. Öncelikle insanın kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmesi açısından, üniversite oldukça zengin bir birikim sağlayacaktır.

” Bugüne kadar ailelerinin yanından ayrılmayan öğrenciler, artık yeni bir hayatın sayfasını aralamaya başlamıştır. Hayatın getirdikleri karşısında tek başına durmayı başarabilecek, çözüm yolları üretebilecek yetiye bu süreç içerisinde ulaşılabilir.”  

Üniversite eğitimi, sorumluluk sahibi olmayı öğretir

Üniversite eğitimi, kişilere sorumluluk sahibi olmayı, sabretmeyi de çeşitli yollarla öğretmektedir. Başka bir şehre taşınan kişinin, zorluklar karşısında nasıl bir tavır alması gerektiğini, süreç, doğal akışı içerisinde gösterecektir. Ergenliğin zorlu döneminden çıkan ve bu arada ailesiyle olan ilişkilerinde kısmen de olsa zedelenmeler yaşayan kişi, ebeveynine karşı özlem duygusu ile olgunlaşma sürecine de girecektir. Bu sayede ailesine gerekli değeri göstermeyi tercih edecektir.

Üniversite eğitimi

Üniversite eğitimi, ön yargılardan arındırır

Üniversite eğitiminin kişiye kattığı en önemli değerlerden biri de ön yargılarından arınmasını sağlamasıdır. Kişi, ülkenin, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen insanlarla tanışacak, değişik kültürleri tanıyacak, onlarla kaynaşacak ve farklılıkların zenginlik olduğunu benimsemeye başlayacaktır. Bu, kısa ve uzun vadede hoşgörü kültürünün oluşmasına zemin hazırlayacaktır.

“Üniversite eğitimi, kişinin hayata bakışı ile ilgili de bir çok fonksiyon kazandırır. Artık olaylara daha geniş bir perspektiften bakmayı öğrenen kişinin empati yapma duygusu gelişecek, daha sağduyulu bir karaktere sahip olacaktır.” 

Manevi katkılarının yanında üniversite, kişi için daha fazla iş fırsatı elde etmesi, kariyer planlaması yapması, mesleki açıdan teknik donanıma sahip olması açısından eğitim sürecinin üst tabakalarında yerini almaktadır.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir