Anasayfa / EĞİTİM / TOEFL İLE İLGİLİ TÜM DETAYLAR BURADA

TOEFL İLE İLGİLİ TÜM DETAYLAR BURADA

TOEFL

TOEFL, İngilizce becerisini ölçen sınavlardan biridir. Kendisini diğer sınavlardan ayıran ise İngilizce eğitim veren ülkelerde eğitim almanın anahtarı olmasıdır. Standart Amerikan İngilizce’sini baz alarak dili akademik düzeyde kullanabilme, dinleme, okuma, konuşma ve yazma yetilerini ölçer.

TOEFL yaygın olarak kabul gören bir sınav olarak çok önemlidir. Dünyanın çeşitli yerlerinden 130 ülkeye yayılan 9 binin üzerindeki üniversite, bu sınavın sonuçlarını kabul etmektedir. Başta İngiltere ve ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde geçerli olan bir sınavdır. Oturma izinleri, göçmenlik işlemleri, vize alımı gibi işlemlerde de büyük kolaylık sağlayan bir sınavdır. Bunların yanı sıra çalışma izni alınmasında da anahtar bir işlev görmektedir.

Saygın üniversite ve şirketler profesyonel personel seçimlerinde de bu sınavın puanlarını baz almaktadır. İş imkanlarını da önemli ölçüde genişleten bir etkisi bulunmaktadır. Bu sınavdan alınan sonuçlar iki yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. Son 10 yılda dünya üzerinde yaklaşık 30 milyondan fazla kişi bu sınavda ter dökmüştür.

“TOEFL, yapılış şekline göre ikiye ayrılmaktadır. TOEFL-IBT ve TOEFL-PBT. İkisi arasında temel bir fark yoktur. Zorluk dereceler ve soruları aynıdır. Sadece yapılma biçimleri farklıdır.”

TOEFL-IBT (Internet Based Test) 

TOEFL-IBT (Internet Based Test) sınavın internet üzerinden yapılan versiyonudur. Dünyanın birçok yerinde belirlenen sınav merkezlerinde adayların İngilizce becerisini online yoldan ölçer. İngilizceyi ne kadar yetkin kullanabildiğini çevrimiçi yollarla görür ve buna göre sertifikasını verir. Dört bölümden oluşur.

Reading  (Okuma): Bu kısımda adaylara 3 ya da 4 metin verilir. Bu metinleri okuyup anlamaları, daha sonra hakkında sorulacak sorulara cevap vermeleri istenir. Adaylara 36 ile 56 arasında değişen sayıda sorular yöneltilir. Süre de sorular ve cevaplara göre 60 ile 80 dakika arasında değişiklik göstermektedir.

Listening (Dinleme) : Bu kısımda adaylara bazı konuşmalar dinletilir ve bunlarla ilgili sorula sorulur. Adaylardan dinledikleri hakkında sayıları 34 ile 51 arasında değişen soruları cevaplamaları istenir. Süresi de 60 dakikadan 90 dakikaya kadar değişkenlik gösterir.

Speaking (Konuşma): Adaylara tanınan yirmi dakikalık sürede belirtilen bir konu hakkında fikirlerini söylemesi istenir. Okuma ve dinleme bölümleri hakkında konular da yer alabilmektedir.

Writing (Yazma): Bu kısımda adayların kompozisyon oluşturma becerileri ölçülür. Okuma ve Dinleme kısmı baz alınarak bir fikri destekleyecek biçimde kendi görüşlerini yazmaları beklenmektedir.

TOEFL

TOEFL-PBT (Paper Based Test) 

TOEFL-PBT (Paper Based Test) yukarıdaki sınavın kağıt üzerinde yapılanı olarak tarif edilebilir. Bilinen sınav usulleri ile kağıt üzerinde gerçekleşen TOEFL-PBT  üç buçuk saat kadar sürer. IBT versiyonu gibi dört bölümden oluşur:

Understanding What You Listen to (Dinlediğini anlama): Bu kısımda IBT’deki dinleme kısmı gibi adaya dinletilen tekst üzerinden sorular sorulur. 30 ile 40 dakika arasında bir sürede 50 adet soruyu cevaplaması istenir.

Structure and Written Expression (Yapı ve Yazılı Anlatım): Bu kısımda adaya verilen 50 soruyu 55 dakika içerisinde yazılı olarak cevaplaması beklenir. Adayın dili kavrama becerisi bu yolla ölçülmeye çalışılır.

Reading Comprehension (Okuduğunu Anlama): Adaylardan içerisinde özel terimler bulunmayan bu metni okumaları ve o metin hakkındaki soruları cevaplamaları istenir. Süresi 50 dakika olarak belirlenen bu kısımda 50 sorunun cevaplanması istenmektedir.

TWE (Kompozisyon Yazma): Yine bu kısımda adaylardan verilen bir konu hakkında 30 dakika içerisinde bir metin yazmaları beklenir. Standart İngilizce kalıplarını kullanıp kullanamadığı, kendini bu dilde yazılı olarak ne kadar iyi ifade edebildiği gibi veriler ölçülür. Kendilerine ait fikirlerini yazılı olarak belirtebilmeleri ön planda tutulur.

“TOEFL sınavları, yılda ortalama yaklaşık 50 kez yapılmaktadır. Başvuru ve sınav merkezleri hakkında bilgileri internetten bulmak mümkündür.”

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

ingilizce hazırlık eğitimi

İngİlİzce hazırlık eğİtİmİ kalİtesİnİ İyİleştİrmeye yönelİk pİlot çalışma başladı

YÖK, YÖKAK ve British Council işbirliğiyle, İngilizce hazırlık eğitimi kalitesini iyileştirmeye yönelik pilot çalışma başlatıldı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir