Anasayfa / EĞİTİM / TOPLANIN! BASKI TEKNİĞİNİ ÖĞRENİYORUZ

TOPLANIN! BASKI TEKNİĞİNİ ÖĞRENİYORUZ

Baskı tekniği

Sanat eğitiminin çocuklara ne gibi pozitif etkileri olduğunun altını daha önce çizdik. O zaman, çocuklara kendi imkanlarınız dahilinde birtakım sanat etkinlikleri yaptırabileceğinizin de bilincinde olmanız gerekiyor. O zaman bir destek de biz verelim mi? ‘Evet’ dediğinizi duyar gibiyiz. O zaman, resim sanatı için oldukça önemli olan baskı tekniklerine ilişkin biraz egzersiz yapalım… Biz hazırız, ya siz? 

Bilindiği üzere, bu teknik resimlerin çoğaltılması amacıyla kullanılmakta. Mono baskı denilen yöntem tek seferlik kullanıma sahip bir yöntem olarak dikkat çekmekte. Bu eğlenceli baskı tekniği çocuğunuzu eğlendirdiği gibi, işin mantığını kavraması açısından da oldukça değerli.

O zaman, ilk olarak kullanacağımız malzemeleri tanıyalım: Silinebilen, (cam ya da plastik) tek renkli bir alan, çeşitli renklere sahip resim kağıtları, parmak boyası ve akrilik gibi çeşitli su bazlı boyalar, değişik kalınlıklarda üretilmiş çubuk ve fırçalar, maskeleme bandı ve bez…

Peki nasıl başlıyoruz? İlk olarak, silinen (bu eğer imkanlar dahilinde ise cam ya da tek renkli bir platform olabilir) bir alan belirliyoruz. Elimizdeki maskeleme bandını, çocuğun boyama yapacağı alanı sınırlandırmak için kullanıyoruz. Sınırlandırılan alan, kağıdın boyutuna göre belirlenmeli. Söz konusu alanın kağıdın boyutundan küçük olmasına özen gösterin.

Buyurun eğlenceye

Çocuğun, sınırlandırılan alanda, elindeki su bazlı boyalarla dilediği resmi yapmasını sağlayın ve böylece baskısı alınacak olan mono kalıbı oluşturun. Resim bittiğinde ise renkli ya da beyaz kağıdı alıp, yaptığı çalışmayı ortalamasını sağlayın. Daha sonra da kağıdı resmin üzerine yapıştırın. Kağıda eliyle bastırıp, boyanın tam olarak kağıda işlenmesini gerçekleştirmek için çocuğunuza yardım edebilirsiniz. Ardından, kağıdın ucundan tutup yüzeyden ayırmasını söyleyin. Böylelikle, yaptığı resmin kağıdın üzerine geçtiğini görmek onu mutlu edecektir. Söz konusu çalışmaları, değişik renkli kağıtlarda da deneyerek, baskıyı çeşitlendirebilirsiniz. Çalışılan alanın ıslak bez ile temizlenmesi halinde, yeni baskıların alınmasına da zemin hazırlayabilirsiniz.

Bu arada söz konusu teknikle ilgili küçük bir dipnot da şuraya bırakalım. Kullanılacak şeffaf yüzeyin altına koyacağınız beyaz kağıt, uygulama için daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Aynı resim üzerinde birden fazla baskı alabileceğinizi, aynı kağıt üzerinde değişik resimleri ardarda basmayı deneyebileceğinizi de unutmayın.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Kadir has üniversitesi spor

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ SPOR ÇALIŞMALARI MERKEZİ EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞLIYOR

Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi’nin 2018 – 2019 akademik dönemi eğitim programları başlıyor. Kadir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir