Anasayfa / EĞİTİM / TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI LİSELERİ

TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI LİSELERİ

Türkiye bu yılı sınav değişikliği gündeminin gölgesinde geçirdi. TEOG’un kalkmasının peşi sıra yapılan açıklamalar kafaları karıştırdı. Herkes yeni sınav sisteminin nasıl meyve vereceğini beklerken, biz de hali hazırdaki güncel başarı listesini size sunalım istedik. Tabi öncesinde yeni sisteme ilişkin biraz ipuçları da verdik. Buyurun…

Temel Eğitimden Ortaöğretim Geçiş Sistemi’nin (TEOG) kalkması endişeleri artırdı. Çok geçmeden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından liseye geçişle ilgili yeni sistemin açıklaması yapıldı. Yapılan bu açıklamaya göre, öğrencilerinin yaklaşık yüzde 90’dan fazlasının adres sistemine göre yerleştirileceği öngörülüyordu. Yüzde 8 oranını oluşturan öğrenciler için ise sınavla alım yapan okullar devreye girecekti. Bu okullar için de ‘nitelikli’ tanımlaması yapıldı. Ancak, kamuoyundaki tepkiler sonrasında bu tanım yerini ‘sınavla öğrenci alan okullar’ nitelendirmesine bıraktı.

Proje okullar belirlenecek

Tabi belirsizlik bununla da bitmedi. TEOG’un yerine gelen sistem kapsamında 600 olan bu okul sayısı daha sonra 800’e çıktı. Son olarak da Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklama ile 1.2 milyonu bulan öğrencinin 120 bin tanesinin bu proje okullara yerleştirileceği bilgisi verildi. Yapılan açıklamaya göre söz konusu okullar tüm illerden seçilecek.

“Öğrencileri yeni bir sınav maratonu bekliyor. Sistem değişse de sınav gerçeği değişmiyor. Bu yüzden disiplin gerektiren bir çalışma programı onları bekliyor diyebiliriz.”

Devam edelim… Konuyla ilgili bir yönetmelik çıkarıldı ve bu yönetmelikte listeye girecek okulların kriterleri belirlendi. Bu kriter de merkezi sınavlarda kendi alanındaki başarı ortalamasına göre, il sıralamasında ilk 5 dereceyi almak. İşte sözü edilen kriterler dikkate alındığında, Türkiye’deki en başarılı 5 lisesi hangisi? 2016 yılına ait Seçme Yerleştirme Sistemi’nin sonuçlarının açıklandığı kitaptaki verilerden yola çıkalım ve merkezi sınav başarısına göre sıralama nasıl oluşmuş görelim…

Türkiye’nin en başarılı liseleri

(1) BEŞİKTAŞ KABATAŞ LİSESİ

Listenin ilk sırasında Beşiktaş’taki Kabataş Erkek Lisesi var. Okulun 198 öğrencisi sınava girmiş. 40’ar soruluk ortalamalara göz attığımızda; Matematik 35.47, Fen 31.08, Türkçe 34.1, Sosyal ise 26.32 olarak kayıtlara geçiyor.

Türkiye’nin en başarılı liseleri

(2) CAĞALOĞLU ANADOLU LİSESİ

İkinci sırada Cağaloğlu Anadolu Lisesi bulunuyor. 146 öğrencisinin sınava girdiği okulun ortalaması, Matematik 35,47, Fen 31.64, Türkçe 33.13, Sosyal ise 24.60 olarak göze çarpıyor.

Türkiye’nin en başarılı liseleri

(3) İSTANBUL (ERKEK) LİSESİ

Üçüncülük ise İstanbul (Erkek) Lisesi’nde Bu okulun 175 öğrencisi sınava girmiş. Ortalamalar şöyle: Matematik, 33.69, Fen 29.78, Türkçe 33.96, Sosyal 25.61.

Türkiye’nin en başarılı liseleri

(4) ATATÜRK ANADOLU LİSESİ (ANKARA)

Bu okuldan sınava giren öğrenci sayısı 71. Matematik ortalaması 33.98, Fen ortalaması 30.39, Türkçe 32.99, Sosyal 25.72.

Türkiye’nin en başarılı liseleri

(5) HÜSEYİN AVNİ SÖZEN ANADOLU LİSESİ (İSTANBUL)

Listeye beşinci sıradan giriyor Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi. Bu okuldan sınava giren öğrenci sayısı 99. Matematik ortalaması 33.88, Fen ortalaması 30.62, Türkçe ortalaması 32.92, Sosyal ortalaması 23.66

İlk 5’i takip eden okullar da İstanbul, Ankara ve Adana’dan. Listede, Kadıköy Anadolu Lisesi 6, Adnan Menderes Anadolu Lisesi 7, Adana Anadolu Lisesi 8, Ankara Atatürk Lisesi 9, Dr. Binnaz Ege-Dr. Rıdvan Ege Anadolu Lisesi 10. sırada yer alıyor.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Komatsu,-VR-teknolojisi

Komatsu, VR teknolojİsİnİ Meslek Lİselerİ İle buluşturuyor

Müşterilerine uçtan uca hizmet sunma vizyonuyla faaliyetlerine devam eden Temsa İş Makinaları, meslek liselerindeki öğrencilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir