Anasayfa / EĞİTİM / YABANCI DİL / İSPANYOLCA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

İSPANYOLCA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

İspanyolca

Hint-Avrupa Dil Grubunun Roman Dilleri’ne ait olan İspanyolca, dünya genelinde popülerliğini giderek artıran, en çok konuşulan diller arasında yer almaktadır. İspanya’nın Kastilya Bölgesi’nden aldığı mirasla bugünkü şeklini alan İspanyolca, ‘Kastilyan dili’ olarak da bilinir.

“B, c, ch, d, g, z” gibi harf ve seslerin okunuşu bakımından bazı özel durumlara sahip, harflerin kelime başında veya içinde yer almasına, saydığımız seslerin sessiz harften önce gelip gelmemesine göre okunuş farklılığı gösterir.

Nesnelerin cinsiyeti olan dillerden biri olan İspanyolcada dişi isimler çoğunlukla “a” harfi ile biterken, sonu “o” olan isimlerin çoğu eril kabul edilir. İsmi çoğul yapmak için ise aşina olduğumuz “s” ve “es” sesleri kullanılır, artikeller dört farklı formda çekimlenir.

Geleceğin dillerinden biri de İspanyolca

Yabancı dil deyince aklımıza ilk olarak İngilizce gelse de, ikinci dil seçenekleri arasında Almanca veya Çinceyi bir kenara bırakıp İspanyolcaya ağırlık vermek mantıklı gözüküyor. Çünkü İngilizceden ziyade dünya genelinde İspanyolca daha fazla konuşuluyor. British Council, İngiltere’nin ekonomi, diplomasi ve turizm hareketliliğini inceleyerek ortaya koyduğu araştırmada, İspanyolcanın geleceğin dilleri arasında ilk sırada olacağını belirtmişti. 400 milyonu aşkın kişinin ana dili olan bu dil, en çok Meksika ve ABD’de konuşuluyor, internette de en çok kullanılan üçüncü dil olduğu biliniyor.

Ayrıca İspanyolca, Birleşmiş Milletler, Uluslararası Suç Mahkemesi, Dünya Ticaret Örgütü, Uluslararası İş Örgütü, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, Latin Birliği gibi platformlar için de resmi diller arasında kabul ediliyor. Özellikle bankacılık, iletişim, inşaat, gazetecilik, tıp, tercümanlık, mühendislik, bilişim gibi sektörlerde kariyer hedefleyenlerin mutlaka öğrenmesi gerekiyor.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

ingilizce hazırlık eğitimi

İngİlİzce hazırlık eğİtİmİ kalİtesİnİ İyİleştİrmeye yönelİk pİlot çalışma başladı

YÖK, YÖKAK ve British Council işbirliğiyle, İngilizce hazırlık eğitimi kalitesini iyileştirmeye yönelik pilot çalışma başlatıldı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir