Son Haberler
Anasayfa / EĞİTİM / YARIYIL TATİLİNDE ANNE VE BABAYA DA ÖDEV VAR!

YARIYIL TATİLİNDE ANNE VE BABAYA DA ÖDEV VAR!

Yarıyıl Tatili

Beklenen yarıyıl tatili geldi. Karnesini kapan çocuklar, muhtemelen derslerden bir süre uzak kalmak isteyecek. Peki, bu duruma anne ve babanın çocuğa karşı takınacağı tavır ne olmalı? Tatilde ders çalışması telkininde mi bulunmalı yoksa dinlenmesine olanak mı sağlamalı? Dinlenmesini sağlamak, derslerden iyice kopmasına sebep olur mu? Buyurun cevapları birlikte arayalım…

Uzmanlar, çocuklar için anne ve baba tarafından tatil sürecini kapsayacak bir program belirlenmesinin gerekliliğine dikkat çekiyor. Bu programın içerisinde de dönem içerisinde gördüğü derslerin tekrarı mutlaka bulunmalı.

Bununla birlikte çocukların ödev yapma saatlerinin belirlenmesi, kitap okuma faaliyetleri için zaman ayrılması gerekli. Tabi programın en can alıcı kısmı, onlar için dinlenmesine olanak sağlayacak aktiviteleri belirlemeniz olacak. Bunun içerisinde tiyatrodan sinema ve geziye kadar çeşitli organizasyonlar yer alabilir.

“Çocuklar tatil dönemi boyunca ödevlerle sıkboğaz edilmemeli. Onların bir takım organizasyonlara katılımını sağlayarak motivasyonunu üst düzeyde tutabilirsiniz.”

Yarıyıl Tatili

Notları nasıl olursa olsun yarıyıl tatilinde dinlenmek çocukların hakkı

Çocuğunuzun notları düşük olabilir. Buna rağmen dinlenmek onları hakkı. Bu, bilişsel ve fizyolojik sağlık açısından olumlu katkı sağlayacaktır. Eğer ikinci döneme yorgun ve bitkin başlarlarsa yeni bilgilere adapte olmaları da o kadar güçleşir.

Sömestr tatili, çocuğun ailesi ile güzel zamanlar geçirmesi açısından önemli bir zaman dilimidir. Aile bireylerinin tamamının katıldığı organizasyonlar, aktiviteler çocuğun motivasyonunu artırır. Akşam vakitleri aile üyelerinin sadece birbirleriyle vakit geçirmesi çocuk için çok değerli bir andır. Bu, onların kendilerini özel hissetmesini sağlar. Kurulan güçlü bağ özgüvenin de artmasını sağlar.

“Çocukların ikinci döneme adaptasyon problemi yaşamasını istemiyorsanız, kaliteli bir zaman geçirmesine özen göstermelisiniz.”

Yarıyıl Tatili

Yarıyıl tatilinde beslenme ve uyku düzeninde esneklik göstermeniz soruna yol açabilir

Tatil dönemleri, çocukların beslenme ve uyku düzeni ile ilgili kritik evrelerdir. Bu düzenin bozulmamasına azami bir şekilde dikkat edilmeli. Eğer siz sabah kalkış ile gece yatış saatlerinde esneklik göstermeye kalkarsanız, bu okul dönemi başladığında büyük bir problem olarak karşınıza çıkacaktır. Çünkü beslenme ve uyku düzeninde bozulmalar yaşanan çocuğun öğrenme gücünde düşüşler gözlenir.

Çocuğunuzda daha önceden tespit ettiğiniz bir takım problemleri gidermek için de tatil dönemleri önemli bir fırsattır. Dikkat dağınıklığından, ergenlik problemlerine, sınav kaygısından öğrenme güçlüğüne kadar birçok psikolojik temelli problem için bu dönemde gerekli uzman desteği alınabilir.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir