Anasayfa / EĞİTİM / YATAY GEÇİŞ HAKKI KULLANMAK İSTEYENLER DİKKAT!

YATAY GEÇİŞ HAKKI KULLANMAK İSTEYENLER DİKKAT!

Yatay geçiş hakkı

Öğrencinin, üniversitelerin eş değer olan bölümlerinin arasında, birinden bir diğerine geçişine yatay geçiş adı veriliyor. Peki, yatay geçiş için gerekli olan şartlar nelerdir? 

Puan türü

Öğrencinin mevcut olarak okuduğu program ile geçiş yapmayı düşündüğü programdaki puan türü ile arasında fark bulunabilir. Sınava girilen yıl, geçiş yapılması düşünülen bölümdeki puan türü ile ilgili hesaplamanın yapılmış olması gerekiyor. Buna örnek verecek olursak; TM 1 bölümünden MF 4 bölümüne geçme talebinde olan öğrencinin, sınavın gerçekleştiği yıl MF  4 puanı da hesaplanmış olmalı.

Not ortalaması

Yatay geçişte yüksek not ortalaması şartı aranmakta. Geçişin gerçekleşmesi için söz konusu olan en düşük not ortalaması üniversite tarafından belirlenir. Genel itibariyle, 4.00 üzerinden hesaplandığında, en düşük ortalama 3.00- 3.500 arası değişmektedir.

Ne zaman geçiş yapılır?  

Yatay geçiş başvurusu, en erken olarak ilk öğretim yılının tamamlanmasından sonra yapılabilir. Hazırlık döneminin ilk yıl olarak sayılmadığının da bilinmesi gerekir. Not ortalaması hesaplanması için ilk yılın tamamlanması zaruridir. Lisans programlarında ilk ve ya son öğretim yılı için başvuru gerçekleştirilemez. Bu önlisans programlarında da birinci yarı yıl ile son yarı yılı kapsamaktadır.

Yatay geçiş hakkı

Başvuru ne zaman gerçekleştirilir?

Başvuru ilk yılın tamamlanmasının ardından, yaz ayında gerçekleştirilir. Üniversiteler, yatay geçiş ile ilgili başvuru tarihlerini kendi bünyesinde değerlendirip karar alır. Bunu da resmi internet sitesi aracılığıyla duyurur.

Kaç kere başvurulur? 

Yatay geçiş için bir öğrencinin 2 kez başvurma hakkı bulunuyor. İlk başvurusunda red cevabı alan öğrenci, üniversite onayladığı taktirde başvurusunu diğer yarı yıl da yineleyebilir. Burada inisiyatif üniversitelerdedir.

Kontenjan oranı

Yatay geçiş ile öğrenci alınacak bölümün, mevcut kontenjanı ile orantılı bir şekilde alım gerçekleştirilir. Oran yüzde 5 ila 10 arasında değişkenlik gösterebilir. Öte yandan kaydını donduranların yatay geçişle ilgili haklarının kayba uğramadığını da hatırlatalım. Ancak, disiplin cezanız varsa, yatay geçiş hakkını kaybediyorsunuz.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir