Anasayfa / EĞİTİM / YÜKSEK LİSANS - DOKTORA / AKADEMİK KARİYER ‘HEVES’ DEĞİLDİR! ÖNCE DİNLE

AKADEMİK KARİYER ‘HEVES’ DEĞİLDİR! ÖNCE DİNLE

Akademik kariyer

Lisans eğitimini tamamladınız…Bundan sonra da kariyerinizi akademik alanda sürdürmek istiyorsunuz. Akademik camiada kalmak için yüksek lisans ve doktoraya hazırsınız… O zaman size bu ciddi yolculukta dikkat etmeniz gereken bazı detayları da hatırlatma zamanı. 

Bu zorlu akademik yolculuğa kimse bırakmak için başlamaz ama rakamlar öyle demiyor. Bu zorlu virajda bitirme oranlarının yüksek olmadığını söyleyelim. Öyle ki, bazı araştırmalar, son 10 yıl içerisinde doktora eğitimine başlayanlarla ilgili mezuniyet ortalamasının yüzde 49 olduğunu gösteriyor.

Kısa vade içerisinde büyük kazanımlar beklememenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu yol oldukça uzun ve zorludur. Normal hayatta elde ettiğiniz başarılar karşısında maddi ya da manevi mükafatlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak akademi dünyasında bunun için oldukça sabırlı olmanız gerekmekte.

Artık günümüzde çok sayıda üniversite mevcut. Artın yetkin olan olmayan bir çok üniversitenin doktora, yüksek lisans programları mevcut. Bunun kaliteyi düşürüp düşürmediği konusunda ise oldukça tartışmalı bir süreç var. O zaman karar verdiyseniz, bu tartışmanın içine dahil olun ve kararınızı buna göre verin.

Akademik alanda kariyerini sürdürmek isteyenlerin özel hayatları çoğu zaman arka planda kalabiliyor. Kendisini üniversitedeki kariyerine adayan bir kişinin, evlenip çoluk çocuk sahibi olma talebi, ilerleyen yaşlara ertelenebiliyor.

Amaç fazla kazanç mı?

Bir gerçeği daha sizinle paylaşmalıyız. Akademik kariyeri, daha fazla maddi kazanç elde etme düşüncesiyle devam ettirmek isteyenlerin yanlış bir düşüncede olduğunu da iletelim. Alınan eğitimin uzunluğu, kişinin özgül bir alana eğilmesi, iş dünyasının taleplerini karşılama noktasında bir takım pürüzlere sebep olabilir. Yani, iş bulma konusunda çok ama çok şanslı olduğunuzu söyleyemeyiz.

“Akademik kariyer yolculuğunun uzun sürmesi, maddi açıdan da yıpratıcı olabilir. Başlanırken, dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri de budur. Çünkü, bu işin meyvesini yemek için biraz daha beklemeniz gerekecek.”

Akademik kariyer

Ödev programlarına anlam yükleme safhasına hoş geldiniz

Yoğun bir ödev programı sizleri bekliyor olacak. Bazen bu ödevlerin tam olarak nitelikli olup olmadığı konusunda şüpheye düşebilirsiniz. Çeşitli kitap ve makalelerin çevirisi gibi ödevler size anlamsız gelebilir.

Üniversite döneminde hocalarınızla aranıza mesafe koyma ihtimaliniz var. Ancak akademik kariyer yolculuğunda onlarla iyi geçinmek zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. Derslerinize hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

“Bu yolculuk kendinizi zaman zaman yalnız hissetmenize sebep olabilir. Yaptığınız bir araştırma etrafınızdaki insanların çok da ilgisini çekmeyebilir. Eğer bir de danışman hocanız bu durum karşısında ilgisiz ise motivasyon açısından kayba uğrayabilirsiniz.”

Son olarak, gençlik döneminizin en verimli çağında alacağınız bu eğitimle ilgili bütün detayları iyi düşünün. Bırakmak için başlamayın. En enerjik yılların, vazgeçme ihtimaliniz olan bir alanda boşa gitmesine sebep olmayın. Gerçekten istiyorsanız kendinizi bedenen ve ruhen bu yolcuğuna hazır hissedin.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

İbn Haldun Üniversitesi

İBN HALDUN ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS BAŞVURUSU İÇİN BUGÜN SON GÜN

Washington (ABD), Londra (Birleşik Krallık) ve Alor Setar’da (Malezya) araştırma yapma fırsatı da sunan İbn …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir