Anasayfa / EĞİTİM / YÜKSEK LİSANS - DOKTORA / YÜKSEK LİSANS YAPMAK İSTİYORUM AMA NASIL?

YÜKSEK LİSANS YAPMAK İSTİYORUM AMA NASIL?

Yüksek Lisans

Yüksek Lisans, lisans eğitiminin ardından devam edilen bir yükseköğretim programı. Bugün, hem kamuda hem de özel sektörde gerekliliği daha fazla hissedilen bu programa ilgi ve alaka gün geçtikte artmaya devam ediyor. Peki, yüksek lisansın şartları nelerdir? İsterseniz, bunlar üzerinde duralım. 

Eğer yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, öncelikle bir lisans programında mezun olmanız veya mezun olacak konumda bulunmanız gerekli.

Bu eğitime devam etmek isteyenlerde aranan kriterler arasındaki lisans not ortalamaları, yabancı dil puanları, ALES puanı ve mülakat derecesi, belirleyici rol oynayabilir. Ancak bu her üniversitede geçerli değil. Bazıları mülakat, yabancı dil ve ALES puanını, değerlendirme kriterleri arasında saymayabilir.

“Yüksek lisans eğitimi alan kişiler, akademik kariyer alanında kendilerini geliştirmeye fırsat bulurlar.”

Eğer yüksek lisansı tezli yapmak istiyorsanız, almanız gereken ALES puanı en az 55 olmalı. Bu YÖK’ün belirlediği asgari şarttır. Üniversitelerin kriterlerinde puanlar artış gösterebilir.

Yüksek lisansı tezsiz yapacaksanız, ALES puanıyla ilgili bir şart aranmaz. Tezsiz programlar için lisans notunun ortalamasıyla başvuru yapmak mümkün.

Yüksek Lisans

Yüksek Lisansta en önemli aşamalardan biri mülakat

YÖK, yabancı dil puanına ilişkin bir kriter belirlemiyor. Ancak, üniversiteler, eğer tezli yüksek lisans yapmak isterseniz yabancı dil puanını kriterler arasına sokabilir. Burada, yabancı dil puanınızın yüksek olması sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Mülakat da tezli yüksek lisans ile ilgili önemli bir aşamadır. Burada, lisans eğitiminize ilişkin çeşitli sorular yönlendirilir ve konuya hakimiyetiniz bir nevi testten geçer. Bu da mülakatınızı gerçekleştiren jüri üyesi akademisyenler tarafından puanlandırılır.

“Yüksek lisans eğitiminde kişiye bilimsel araştırmanın yöntemleri öğretilir. Öğrenci, bu yöntemlerin söz konusu alanda uygulamalarına ilişkin geniş çaplı bir eğitim öğretim programına alınır.”

Hedef, ilgili alanda bilimsel anlamda yetkinlik kazandırmaktır. Eğitimi süresince öğrenciye bilimsel araştırma yöntemleri öğretilerek, bu yöntemlerin ilgili alana uygulaması amaçlanır.

Tabi tüm bu şartları sağlamanız tek başına yeterli değildir. ALES, bir çok üniversitenin değerlendirmelerde en yüksek önem atfettiği kriterdir. ALES ve yabancı dil puanındaki yüksek ortalama, şansınızın artması için önemli sebeplerdendir.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

İbn Haldun Üniversitesi

İBN HALDUN ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS BAŞVURUSU İÇİN BUGÜN SON GÜN

Washington (ABD), Londra (Birleşik Krallık) ve Alor Setar’da (Malezya) araştırma yapma fırsatı da sunan İbn …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir