Anasayfa / EĞİTİM / YURTDIŞINDA EĞİTİM GÖRMEK: İŞTE MADALYONUN İKİ YÜZÜ

YURTDIŞINDA EĞİTİM GÖRMEK: İŞTE MADALYONUN İKİ YÜZÜ

Yurtdışında eğitim görmek

Yurtdışında eğitim görmek, kişinin kişisel gelişimine birikim sağlaması açısından oldukça önemli bir olgu. Ancak, bir takım sebeplerden dolayı bu eğitim bazı dezavantajları da beraberinde getirebilmekte. İsterseniz, avantaj ve dezavantaj unsurlarına eşit mesafede durup, konuya birlikte mercek tutalım. 

İlk olarak, yurtdışında eğitim görmenin avantajlarını saymaya başlayabiliriz. Bu deneyim, sizin başka kültürleri tanımanıza olanak sağlar. İnsanlarla etkileşim olmanızın en güzel zeminlerinden biridir. Özgüven duygusunun geliştirilmesi için ciddi bir deneyim olan yurtdışında eğitim, mücadele yeteneğinizin de gelişmesine doğrudan etki edecektir.

“CV’nize güçlü bir madde katmak istiyorsanız, yurtdışında eğitim olanaklarını zorlayarak işe başlayabilirsiniz.”

Dil hakimiyeti

Eğitiminiz boyunca yabancı dile hakimiyetinizi tam olarak sağlayacaktır. Zamanla, üst düzeyde öğrendiğiniz bu dilde, hem yazma, hem de konuşma becerilerinizin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.  Olaylara farklı bir bakış açısıyla bakmak, dünya üzerindeki kültürel, ekonomik, sosyal ve politik bazı durumlar karşısında geniş bir pencereden değerlendirme yapma imkanı bulmak mümkün. Tabi, yurtdışında alınan eğitim, kariyer yolculuğunda da sizi her zaman bir adım öne taşıyacaktır.

Yurtdışında eğitim görmek

“Yurtdışında eğitim görmek, sizin gelecekteki iş hayatınıza katkı sağlayacak önemli bir detaydır. Ancak kararı alırken, iyi bir süzgeçten geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu eğitim, bünyesinde sadece avantaj barındırmıyor.”

Sistem farkı

Buraya kadar avantajları saydık. Peki, yurtdışında eğitim görmenin dezavantajları var mı? Varsa bunlar neler? Evet, yurtdışında alınan eğitim bazı handikapların yaşanmasına da sebep olabiliyor. Bunları özetle sıralayacak olursak; Erasmus ile yurt dışında eğitim fırsatı yakaladıysanız, bu, eğitim aldığınız sürenin uzaması anlamını taşır. Ülkeler arasındaki sistemin farklı oluşu, sizi bu alanda zorlayabilir.

Ekonomik koşulları da zorlayan bir durum olan yurtdışında eğitim, masraflarıyla da sizi yıpratan bir soruna dönüşebilir. Kültürel anlamda da yalnızlık hissetmek, yaşayacağınız handikaplar arasında bulunabilir. Söz konusu durum, yalnızlık hissetmenize, bir takım endişeler duymanıza sebep olabilir. Bu sebepten dolayı gidilen ülkenin kültürel yapısı, sosyo-ekonomik durumu çok iyi analiz edilmeli, karar bu sürecin ardından verilmelidir.

Hakkında Edu Culture MAG

Buna da Bakın

Anaokulu

AİLELERE ANAOKULU İLK GÜNÜ UYARILARI

Anaokulu süreci, çocuğun hayatındaki her başlangıçta olduğu gibi hem çocuk hem de aile için zorlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir